PCBWay deneyimim

2 kg / 150$ üzerindeki siparişlerde "Standard Global Direct Line" opsiyonu olmuyor. DHL, Fedex yada UPS oluyor sadece. Onlarda gümrük olayı nasıl işliyor bilmiyorum. Birde ZXHPCB var, seri imalat için. Yüksek miktarlardaki siparişler için ona da bakılabilir. JLCPCB kendi sitesinden "Mass Production" için link vermiş. Belki bu şirketler için olabilir.

Herhalde birçok hobi işi için $150 yeterli bir limit.

JLC de ki "Standard Global Direct Line" amatorler ve numune pcb için bana göre iyi.

Merhaba,
Öncelikle düşüncelerinizi açıkça ifade ettiğiniz için teşekkür ederim.
Amacım PCBWay reklamı yapmak veya başka bir firmayı kötülemek değil. Şu an elektronik alanında profesyonel PCB baskısı zor bir süreç. Bunu yapan firmaların çoğu Çin'de. Türk firma ne yazık ki çok az, onlar da Çin'de üretiyor. Keşke ülkemizde de bu işi yerli olarak yapan olsa da onları desteklesek.

Bu cümlenize çok üzüldüğümü belirtmek isterim. Ülkemizde bile olmayan bir firmayı niye "öğrenci olma sempatikliği" (ne demekse?) kullanma çabasıyla öveyim ki?
Bu arada, eğer önerebileceğiniz bir PCB firması varsa lütfen benimle paylaşın, gelecek hafta vermeyi düşündüğüm bir PCB siparişi var, aynı şekilde bir metin yazıp bu forumda paylaşayım ki herkes bilgi sahibi olsun.

Rica ederim. Açık konuşmayı ve şeffaf olmayı severim.

Üzüldüğünü, reklam niyetin olmadığını söylemişsin ama cevabında aynı mesajı 5 yıldır farklı forumlarda neden tekrar tekrar attığın ve o forumlarda başka da bir tane mesajın olmaması kısmına bir cevap bulamadım.

Ayrıca bu forumda herkes PCBWAY, JLCPCB gibi firmaların ilgili ve istekli kişilere "Crowd-Marketing" yaptırdığını, bunun karşılığında indirim ve kupon verdiğini bilir. Burada bu saate kadar bunu yazmadıysak saflığımızdan, cahilliğimizden değil, nezaketimizden. Yoksa PCBWAY'den sponsorluk alıp almadığını bulmak hiç zor değil, sen de biliyorsun.

Belli ki, çok genç ve parlak bir arkadaşımızsın. Yanlış bir yönteme başvurmuşsun, o da olabilir. Senin yaşında bizler de bir sürü yanlış yaptık. Bence biz konuyu uzatmayalım, ama sen de lütfen safa yatıp aklımızı küçümseme :)

Doğru yolda yanlış adımlar atmadan devam et. İstersen PCBWAY tanıtımı da yap, hiç sorun değil. İmzanın altına sponsorluk linkini de koy. Kullanıp sipariş verelim. Projelerini paylaş. Destek olalım, gerekirse sponsor olalım.

Forumdan davet edip destek olmaya çalıştığım genç ve parlak başka arkadaşlarımız da var. Sen de İstanbuldaymışsın, ofise gel tanışalım, bir kahvemizi iç, sohbet edelim.

Senin gibi parlak arkadaşlara destek olmak hepimizin hoşumuza gider, ama farkında olarak, isteyerek yapalım.

@poyrazdogannn insanın senin döneminde (yaş itibariyle) kendini geliştireceği alanlara yönelmesi bile başlı başına bir taktir sebebi iken, sizin ekip birde bölge birincisi olmuş.

Başarılarınız için tebrik ederim.

Söylenecek sözü @ozkarah özetlemiş.

Bende, senin gibi umut veren arkaşları desteklemekten memnun olurum. İstanbul'un Asya yakasındayım, desteğe ihtiyaç duyarsan ya da sadece sohbet etmek istersen buluşup çay-kayve içebiliriz. Aynı şekilde projeleriniz için sponsor ihtiyacınız vs olursa da özelden iletişime geçmen yeterli.

Neyse konuya güncel bilgi ekleyeyim. Nedense ben jlc taraftarıyım. 10 parça pcb yaptırdım. 10usd +40usd kargo ödedim. 65tl vergi ödedim. 1 haftada ürünler (bugün) elime ulaştı. Kalite yerli pcblere göre çok iyi.
merhabalar bence jlc'den yaklasik 15 gun once siparis vermistim 10 parca soyledim bende. urun icin toplam kargo dahil (fedex) 86usd odedim
lakin urun geldigi gibi gumruge takildi ve su an musavir benden 7250tl gibi bir meblag istiyor almam icin.
yani siparis edecek arkadaslar dikkatli olmali kargo haric 55usd verdigim urun neden gumruge takildi anlamiyorum.
cope gitti yani anlasilan param ve turkiyede uygun fiyatli yaptrimayi dusunuyorum bilgisi olan varsa aydinlatabilir mi?

Türkiye için özde pcb tavsiye ederim.

Gümrük konusuna gelince benimde pcbler gümrüğe takıldı. 22€ sınırı varmış. Pcb yaptırırken bu sınırın altında kalmakta fayda var. Yanlış hatırlamıyorsam 300€ altında kalan gümrüğe takılan ürünler için kategori 3 kişisel kullanım gibi bir şey var. Ürünün ticari olmadığına dair beyan ve taahhüt veriyorsunuz ki benim için durum böyle idi. Gümrük memuru ikna olur ise ürün gümrükten çıkıyor. Benim pcbler geldi. Sadece yine gümrük vergisini ödedim.

Forumdan arkadasimiz @DrFreeman prototip için çok güzel üretimler yapabiliyor. Bir iletişime geçmenizi fayda var.

Üretimlerini forumda paylaşmıştı.

urun geldigi gibi gumruge takildi ve su an musavir benden 7250tl gibi bir meblag istiyor almam icin.
yani siparis edecek arkadaslar dikkatli olmali

Doğrudan ticari kabul edilmiş :mad: Elin gavuru sadece devre tasarımında hata olmasın diye dikkatli olması yeterli iken, bizim buna ilave olarak gümrükten okkalı bir kazık yememek için de dikkatli olmamız gerekiyor. Alemin 90 dolara alabileceği PCB'yi de biz 300 dolara almış oluyoruz. Ondan sonra da "arkadaşlar ARGE yapın, çok çalışın, diğer ülkeleri yakalayalım hatta geçelim!" diye gaz veriyoruz. Trajikomik ...

Bu arada o 7250 TL meblağ da işin tamamı değil. Peşin olarak alıyorlar onu. Ona sonradan ürünün değerine göre ilave ödemeler geliyor. Yok yolluk parası, çevreyi koruma vergisi, KDV, ÖTV, xxV, herşey ekleniyor. Toplamda 10 binden aşağı o işin içinden çıkamazsın.

Gümrük konusuna gelince benimde pcbler gümrüğe takıldı. 22€ sınırı varmış. Pcb yaptırırken bu sınırın altında kalmakta fayda var. Yanlış hatırlamıyorsam 300€ altında kalan gümrüğe takılan ürünler için kategori 3 kişisel kullanım gibi bir şey var. Ürünün ticari olmadığına dair beyan ve taahhüt veriyorsunuz ki benim için durum böyle idi. Gümrük memuru ikna olur ise ürün gümrükten çıkıyor. Benim pcbler geldi. Sadece yine gümrük vergisini ödedim.
Teşekkür ederim o firmaya bakacağım

Gümrük memuruna iletmediğim detay kalmadı proje ile alakalı, lakin gel görelim ki raporda ürünün neden gümrüğe takıldığının sebebini bile belirtmemiş, tamamen mizahşörler ya

Bu arada o 7250 TL meblağ da işin tamamı değil. Peşin olarak alıyorlar onu. Ona sonradan ürünün değerine göre ilave ödemeler geliyor. Yok yolluk parası, çevreyi koruma vergisi, KDV, ÖTV, xxV, herşey ekleniyor. Toplamda 10 binden aşağı o işin içinden çıkamazsın.
Bugün bir müşavirle görüştüm bana bu ürün tse'ye tabii bü yüzden ilk heyet için bile 9744 TL fiyat çıkar dedi. Gümrük işleri hariç!!!
Bunlara kalırsa sınırı yok gümrüğe para harcamanın.

Sınırdan rahatlıkla kaçak göçmen sokulan ülkenin vatandaşı olarak gümrüğünden 5-10 tane PCB alamıyoruz. Bu sınırlar vatandaşı korumak için değil mi arkadaş, neden sürekli cezalandırılıp duruyoruz...

Bugün bir müşavirle görüştüm bana bu ürün tse'ye tabii bü yüzden ilk heyet için bile 9744 TL fiyat çıkar dedi. Gümrük işleri hariç!!!
Bunlara kalırsa sınırı yok gümrüğe para harcamanın.

Tam bir kepazelik gerçekten. O yüzden zaten Türkiye'de ARGE yapan yok. Herkes gidiyor silikon vadisinde yapıyor ARGE'yi, çünkü orada PCB yaptırınca Amerikan Standartları Enstitüsünden izin almak gerekmiyor, istediğin kadar elektronik komponenti hem yeni hem de ebay'den ikinci el hiç gümrük musibetini düşünmeden alabiliyorsun.

Merhaba , biraz bilgi verebilir misiniz ? Gumruk dahil kargo secenegi ile aldiginiz durumda mi gumruge takildi. Hangi firmadan siparis vermistiniz.
Bildigim kadariyla gumruk isleri icin musavir zorunluluk degil. Gerekirse kendimiz ogrenmip ( bilgileri ortak platformlarda paylasip ) en azindan bir nebze daha makul hale getiremez miyiz ?

Ekler

• gumrukbeyannamesiform.pdf
    602.7 KB · Görüntüleme: 105
  • gumruk_yonetmeligi_ek_no_14_gumruk_beyannamesi_kullanma_talimati.pdf
    1.8 MB · Görüntüleme: 53
Merhaba , biraz bilgi verebilir misiniz ? Gumruk dahil kargo secenegi ile aldiginiz durumda mi gumruge takildi. Hangi firmadan siparis vermistiniz.
Bildigim kadariyla gumruk isleri icin musavir zorunluluk degil. Gerekirse kendimiz ogrenmip ( bilgileri ortak platformlarda paylasip ) en azindan bir nebze daha makul hale getiremez miyiz ?
Jlc pcb den sipariş veriyorum. Bildiğim kadarı il onlarda gümrük dahil diye bir seçenek yok.

Sarfedilmesi gereken emek ve iş kaybı nedeniyle müşavire yaptırmakdan daha ucuza gelmeyebilir. Ama sırf prosedürü sahada görmek adına bir kereliğine de olsa uğraşılabilir :)

Jlc pcb den sipariş veriyorum. Bildiğim kadarı il onlarda gümrük dahil diye bir seçenek yok.

Ben önceki gün JLCPCB'den sipariş verdim. "Standard Global Direct Line" seçeneğini seçerseniz vergi dahil tahsil ediyorlar. Kimlik numaranızı da giriyorsunuz. Tüm işlemleri onlar yapıp teslim ediyor. ($10.80 olan satır gümrük vergisi)

1704123835297.png

Dikkat edilmesi gereken en önemli konu şirket adıyla değil, şahsi olarak sipariş vereceksiniz. Yoksa ticari ithalat muamelesi görme ihtimali yüksek. O zaman gümrük müşaviri, konşimento vs gerekir ki gümrükte bırakmak daha hayırlı olur.

Edit: örnek gönderi tipi seçim sayfası

1704124126917.png

Dikkat edilmesi gereken en önemli konu şirket adıyla değil, şahsi olarak sipariş vereceksiniz. Yoksa ticari ithalat muamelesi görme ihtimali yüksek

Yüksekten öte, kesin. Bir ülke düşünün ki, ARGE firmaları, çok ağır bir para cezasına maruz kalmamak için, şahıs olarak sipariş vermek zorunda.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back