PCBWay deneyimim

poyrazdogannn

Yeni Üye
Merhaba,
Bugün elime geçen PCB'den bahsetmek istiyorum. PCB'leri istedim. 26 Nisan'da söyledim. 28’inde kargoya verildi ve 5 günde Çin’den elime ulaştı. Kargo dahil $27,93 tuttu. Düşündüğümden de kaliteliydi. Size siteyle ilgili bazı şeylerden bahsedeceğim.

1. PCB sipariş ederken
PCB'yi sipariş ettiğinizde önce mühendisler kontrol ediyor. Sonra ödeme yapıyorsunuz. Yani paranız boşuna gitmiyor. Renk seçimine ek ücret istemiyor. 16 farklı aşamadan sonra ürününüz hazır oluyor.

2. Kargolama
Kargolama konusunda çok farklı yöntemler var. Türkiye’ye ise China Post, DHL, EMS ve FedEx teslimat yapıyor. Ben çok hızlı olduğundan Fedex’i seçtim.
Kargo ücreti JLCPCB’ye göre daha uygun.

Aynı PCB için JLCPCB $42,98 fiyat verdi.

3. Sponsorship ve PCB Design Contest

Bu ikisine değinmek istiyorum. Sponsorship, sponsorluk programı. Projenizi ayrıntlı bir şekilde anlatıyorsunuz. İnceleniyor.
Ve belli bir miktar para veriliyor.(kimi zaman $5, kimi zaman $20)
PCB Design Contest ise bir yarışma. Projelerinizle katılıyorsunuz. Ödüller de gayet büyük.

İnternette PCBWay Türkiye diye bir şey çıkabilir. Onu tavsiye etmem. Zira aynı PCB için $59+KDV diyorlar.

Sitenin bir diğer güzel yanı sürekli muhatap buluyorsunuz. İster WebChat ile ister Skype ile.

Ayrıca Stencil yani elek de ürettirebiliyorsunuz. Onlar da çok ucuzlar. Fakat paket 2kg'yi (Gönderdikleri paket 500g yani orada 1.5kg'den fazla bir şey yazarsa) mecburen DHL,FedEx veya EMS kullanmak zorundasınız.
Aynı zamanda Assembly hizmeti de sunuyorlar. Bu da sizin yerinize seçtiğiniz elemanları PCB’ye montajladıkları anlamına geliyor. Bu hizmetten faydalanırsanız kargo ücreti de indirimli geliyor.
Bugüne kadar 5 kere siteden sipariş verdim. Beşinde de herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Vergi mevzusuna gelecek olursak bugüne kadar aynı tutarda 3 sipariş verdim. China Post ile Türkiye'de PTT teslimat yapıyor ve 10TL vergi alıyor. DHL 2,74TL alıyor. Fedex ise herhangi bir vergi almadı.

Ekler

• IMG-3596.jpg
    IMG-3596.jpg
    209.6 KB · Görüntüleme: 163
  • IMG-3595.jpg
    IMG-3595.jpg
    266.2 KB · Görüntüleme: 165
  • IMG-3593.jpg
    IMG-3593.jpg
    385 KB · Görüntüleme: 151
Sevgili Poyraz (isim gerçekse),

Bilgilendirme için sağol.

Ancak;

Mesaj bana çok mekanik ve reklam kokulu geldi. Basitçe bir araştırdım.

Anladığım kadarıyla bu mesajı atmak için çeşitli forumlara üye olup 2018 yılından beri her yıl 1-2 defa bu mesajı atıyorsun (ve sadece bu mesajı, bu ve diğer forumlarda başka bir mesajın yok).

Bu durum, mesajlarının bilgilendirmenin ötesine geçip bir firmanın reklamını yapmaya ve bir başkasını da kötülemeye yönelik olduğunu düşündürüyor. Bu yüzden yazdıklarının doğruluğuna da güvenemiyorum.

Şahsen ben çok hoş karşılamıyorum böyle basit kurnazlıkları. Zekamıza hakaret gibi geliyor. Konuyu diğer üyelerim bilgisine ve takdirine sunuyorum...

Şahsen ben çok hoş karşılamıyorum böyle basit kurnazlıkları. Zekamıza hakaret gibi geliyor. Konuyu diğer üyelerim bilgisine ve takdirine sunuyorum...

Eğer bir reklam kurnazlığı ise gerçekten hoş değil. Aslında hiç de gerek yok. PCBWay foruma üye olsa ve firma ile ilgili bilgilendirici bir mesaj yazsa engelleyecek değiliz yani. Firmaların ürünlerini, teknik ayrıntılara girerek tanıtması üyelerin yararınadır. Mesela ben dergilere aboneyim, yarısı reklam. Ama kimse şikayetçi de değil, piyasayı da tanımak istiyoruz, dergiyi alma sebeplerimizden birisi de o.

Kesinlikle katılıyorum. Üçüncü kişiler de reklam yapabilir, bunda da sorun yok. Youtube'da izlediğim bir sürü kanalın videolarında sponsorluk içeren kısımlar var. Bu dürüst ve şeffaf bir şekilde ifade edildiğinden beni hiç rahatsız etmiyor.

Ancak, burada çaktırmadan aynı metinle farklı yerlerde tekrar tekrar örtülü reklam yapılması ve daha kötüsü başka bir rakip firmanın da kötülenmesi var ki bu hiç hoş değil. Sonra öğrenci olma sempatikliğini duygusal olarak kullanma çabası var.

Sonuç olarak sevgili Poyraz (?), PCBWAY reklamı yapmaya çalışırken PCBWAY'e zarar veren hareketler bunlar. Neresinden baksan kötü, çirkin ve yanlış.

Kesinlikle katılıyorum. Üçüncü kişiler de reklam yapabilir, bunda da sorun yok. Youtube'da izlediğim bir sürü kanalın videolarında sponsorluk içeren kısımlar var. Bu dürüst ve şeffaf bir şekilde ifade edildiğinden beni hiç rahatsız etmiyor.

Ancak, burada çaktırmadan aynı metinle farklı yerlerde tekrar tekrar örtülü reklam yapılması ve daha kötüsü başka bir rakip firmanın da kötülenmesi var ki bu hiç hoş değil. Sonra öğrenci olma sempatikliğini duygusal olarak kullanma çabası var.

Sonuç olarak sevgili Poyraz (?), PCBWAY reklamı yapmaya çalışırken PCBWAY'e zarar veren hareketler bunlar. Neresinden baksan kötü, çirkin ve yanlış.
Merhaba,
Öncelikle düşüncelerinizi açıkça ifade ettiğiniz için teşekkür ederim.
Amacım PCBWay reklamı yapmak veya başka bir firmayı kötülemek değil. Şu an elektronik alanında profesyonel PCB baskısı zor bir süreç. Bunu yapan firmaların çoğu Çin'de. Türk firma ne yazık ki çok az, onlar da Çin'de üretiyor. Keşke ülkemizde de bu işi yerli olarak yapan olsa da onları desteklesek.

Sonra öğrenci olma sempatikliğini duygusal olarak kullanma çabası var.
Bu cümlenize çok üzüldüğümü belirtmek isterim. Ülkemizde bile olmayan bir firmayı niye "öğrenci olma sempatikliği" (ne demekse?) kullanma çabasıyla öveyim ki?
Bu arada, eğer önerebileceğiniz bir PCB firması varsa lütfen benimle paylaşın, gelecek hafta vermeyi düşündüğüm bir PCB siparişi var, aynı şekilde bir metin yazıp bu forumda paylaşayım ki herkes bilgi sahibi olsun.

Bu işin bir de yasal çerçevesi var. Yaptığınız hem kendinize, hem de başkasına zarar verir. Yukarıda da söylendiğini gibi açıkça personel olduğunuzu ifade edip, tanıtım yapsanız insanlar sizden teknik anlamda ihtiyacı olan gerçek bilgiye erişebilir.

Şahsen burada bir resmi muhatabı olsa, ben hiç uğraşmadan o firmadan PCB şiparişi yapardım.

Tabi bütün bunlar çok güçlü görülen bir ihtimal çerçevesinde yazdığım yorumlarım.

Bu işin bir de yasal çerçevesi var. Yaptığınız hem kendinize, hem de başkasına zarar verir. Yukarıda da söylendiğini gibi açıkça personel olduğunuzu ifade edip, tanıtım yapsanız insanlar sizden teknik anlamda ihtiyacı olan gerçek bilgiye erişebilir.

Şahsen burada bir resmi muhatabı olsa, ben hiç uğraşmadan o firmadan PCB şiparişi yapardım.

Tabi bütün bunlar çok güçlü görülen bir ihtimal çerçevesinde yazdığım yorumlarım.

Sercan Bey,
İlgili firma Çin'de. Açıklamam yukarıda, isterseniz okuyabilirsiniz.

İlgili firma Çin'de.

Bence gereksiz uzatıyorsunuz. Firmanın müşterisi olaya bu tarz yaklaşmaz.

Ben de PCnet, Chip gibi dergilerde 5 yıldan uzun zaman donanım editörlüğü yaptım. Tayvan merkezli bilgisayar firmasında (Asus) 3 yıl pazarlama departmanında çalıştım. Bu ikisi bile pazarlama ile ilişkili 8 yıllık deneyim demek.

Burada şubesi olmayan fakat kendi şirketleri üzerinden temsilci gibi çalışan çok insan tanıyorum.

Ya biz çok boyutlu bakıyoruz ya da siz buradaki insanları çok sığ sanıyoruzunuz...

@poyrazdogannn herkes söylenmesi gerekeni söyledi. Madem gerçekten firmanın temsilcisi değil de öğrencisin, yaptığın projeler ile ilgili konular aç, projeleri anlat ki senin gibi öğrencilere örnek ol, onları motive et.

JLCPCB Pcbway'e göre 1.5 kat pahalı dediğinde zaten ben bu işte bit yeniği olduğunu anlamıştım :) .

@poyrazdogannn herkes söylenmesi gerekeni söyledi. Maden gerçekten firmanın temsilcisi değil de öğrencisin, yaptığın projeler ile ilgili konular aç, projeleri anlat ki senin gibi öğrencilere örnek ol, onları motive et.
Tabii ki de.
Şu anda tarımla ilgili bir "süperapp" üzerine çalışıyoruz. İçerisinde hastalık tespiti, haritalama, forum gibi pek çok özelliği bulunuyor.
Mekatronik kısmı da modüler bir sistem. Tak-çıkar mantığına dayalı. 5 Haziran'da TÜBİTAK Ankara finallerinde yarışacağız, o yüzden bu kadar bilgi verebiliyorum. Ayrıca aşağıdaki belge herhâlde inanmanız için yeterli olur.
Verdiğim rahatsızlık için özür dilerim. İyi akşamlar.

Ekler

• basari_belgesi.pdf
    388.8 KB · Görüntüleme: 139
JLCPCB Pcbway'e göre 1.5 kat pahalı dediğinde zaten ben bu işte bit yeniği olduğunu anlamıştım :) .
Bu konu hakkında da şunu söyleyeyim.
JLCPCB elbette daha ucuz, biri 2 dolar, öbürü 5 dolar.
İşin içine kargo gelince PCBWay 27-29 dolar arası, JLC 38-42 dolar arası bir fiyat çıkarıyor.
Daha önce hiç JLC'den sipariş vermedim. Bugüne kadar profesyonel baskı gerektiğinde PCBWay, amatör ve ucuz baskılar içinse ütü + tuz ruhu/perhidrol kullanıyordum (vakit ve maliyet kazancı açısından). Anladığım kadarıyla JLC'den memnun olan kalabalık bir kesim var. Bir dahakine JLC'den sipariş vererek deneyimlerimi aktarmak istiyorum. Teşekkür ederim.

Bu konu, arama motoru olarak Google tavsiye etmek gibi olmuş. PCBway, jlcpcb bunlar zaten ilgili forumlarda yıllardır bildiğimiz denediğimiz firmalar.

Eski bilgiyi ilan etmek suç değil tabi ama işte camia tarafından garip karşılanır.

Son düzenleme:
Gelen elemana 10TL bahşiş verseniz almaz. Rakamlar sanırım geçmiş yıllarda kalmış
Son siparişim FedEX'di. Bu fiyat 2022 Nisan'dan kalma.
O zaman dolar 14 küsürdü. Sistem dolar üzerinden işlediği için şu anda da 4-5 TL'den fazla vergi çıkacağını sanmıyorum.
FedEx, son PCBWay siparişlerimden birini adrese teslim ettikten sonra mail atıp gönderinin kaçak duruma düştüğünü yazıp 20-30TL civarı bir vergi talep etmişti.

Son düzenleme:
İşin içine kargo gelince PCBWay 27-29 dolar arası, JLC 38-42 dolar arası bir fiyat çıkarıyor.
"Standard Global Direct Line" kargo seçeneği ile JLCPCB'de kargo $4.18. Aras Kargo ile kapına kadar geliyor. JLCPCB gümrük masraflarını sipariş esnasında senden tahsil ediyor. Sonrada tüm gümrük işleride senin adına hallediliyor. Yani her türlü JLCPCB avantajlı.

Screenshot from 2023-05-23 20-20-09.png

"Standard Global Direct Line" kargo seçeneği ile JLCPCB'de kargo $4.18. Aras Kargo ile kapına kadar geliyor. JLCPCB gümrük masraflarını sipariş esnasında senden tahsil ediyor. Sonrada tüm gümrük işleride senin adına hallediliyor.

23832 eklentisine bak
DHL-FedEX gibi hızlı kargolardan bahsetmiştim burada, belirtmeyi unutmuşum. Acele olmayan işlerde JLCPCB daha avantajlı, haklısınız.

Neyse konuya güncel bilgi ekleyeyim. Nedense ben jlc taraftarıyım. 10 parça pcb yaptırdım. 10usd +40usd kargo ödedim. 65tl vergi ödedim. 1 haftada ürünler (bugün) elime ulaştı. Kalite yerli pcblere göre çok iyi.

JLPCB toplam tutar ne olursa olsun, kesinlikle türk gümrüğü denen kara deliğe girmeyeceğini garanti ediyor mu? Mesela adam 2000 dolarlık PCB aldı. Sadece olması gereken vergisini ödeyip sana geliyor mu? Eğer öyle ise bu gerçekten çok büyük bir avantaj.

Bu kalitede PCB üreten birisi var forumda :D
Ben başka bir konuya değinmek istiyorum.Çin'de bir ürünün fiyatını tamamen net söylemiyorlar.Bir kısmı kargoya ekleniyor.Bazı ürünlerin fiyatı bazen bakıyorsun çok ucuz görünüyor ama kargoya bir bakıyorsun kat kat pahalı.Bu vergiyi az ödetmek için kullanılan bir strateji.Ne yazık ki o PCB'lerin üretimi 10 dolardan fazla eder.Ama böyle bir yöntem kullanılıyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,884
Üyeler
2,492
Son üye
alikara3

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back