Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Linkteki Uni-T UT210D pensampermetreyi almayı düşünüyorum. 600v 200A
Aynı fiyatlarda "şunu alsan daha iyi" diyeceğiniz bir cihaz var mı?
Ben rahat rahat akım ölçmek için alacağım. Üzerinde sıcaklık ölçme, direnç ölçme gibi şeylerde var. Başka ne amaçla kullanılır bilmiyorum. Yani "pensampermetre de şu özellik olsa iyi olur" dediğiniz bir şey var mı?

Unit'in hacklenebilir modelleri var. Maalesef ben kendime başka bir model aldıktan sonra fark etmiştim bunu. Bazı modellerinde çözünürlüğü arttırabiliyormuşsun. Hangi modeller olduğunu hatırlamıyorum. Benimki de unit ama modeli aklıma gelmedi masamda değilim.

Bütün özellikleri koymuşlar, ama bir pensampermetreden istenen önemli bir özellik olan demeraj akımı (inrush current) modu yok :uzgun1:

UT200 serisine bakabilirsin. Hem AC hem DC akım ölçmek istiyorsan 207B veya 208B olabilir

1707922440838.png

Unit'in hacklenebilir modelleri var. Maalesef ben kendime başka bir model aldıktan sonra fark etmiştim bunu. Bazı modellerinde çözünürlüğü arttırabiliyormuşsun. Hangi modeller olduğunu hatırlamıyorum. Benimki de unit ama modeli aklıma gelmedi masamda değilim.
Çok öyle kurcalamak istemiyorum aslında. Çok hassas bilgilere ihtiyacım olmuyor. Alayım kullanayım gözüyle bakıyorum. Üşeniyorum yazılımla filan uğraşmaya. :)

UT200 serisine bakabilirsin. Hem AC hem DC akım ölçmek istiyorsan 207B veya 208B olabilir

30510 eklentisine bak

200 serisine baktım ama 210 daha cazip gelmişti bana. Birazdan pc başına geçeceğim bir daha bakayım.

30510 eklentisine bak
Abi bu benim ayırdığım bütçenin 2 katı ya.
Benim baktığım ile senin baktığın arasında başka bir model buldum. Buna param yeter ama inrush current bunda da yazmıyor. Çok aşırı önemli bir mod mu bu?

Senin baktığnı 1800 TL, 207B 2200 TL

1707929034980.png

Senin baktığnı 1800 TL, 207B 2200 TL

30515 eklentisine bak
Ben 208b baktım abi.
207b de prob ve Sıcaklık ölçümü yok.
Aslında sıcaklık ölçümü ve prob çok elzem bir şey değil. Problar ihtiyaç halinde sonradan alınabilir. 207b mi al diyorsun yani?

bi pensampermetrede true rm, inrush, frekans, min-max, vfc(lpf) ve bluetooth özelliklerinin olması tercih sebebimdir.

eksiklerine rağmen ut210e'de düşünelebilir. bi kaçak akım pensampermetresi kadar hassas olmasa da artık akım arızalarında yararlanılabilir.

Bu aletin işi yüksek akım ölçmek. Direnç, kapasite, duty cycle, frekans, sıcaklık tamamen gereksiz özellikler. Senin yanında her zaman UT139C bulunması lazım. Gerektiği zaman da, yani yüksek akım ölçeceğin zaman, veya bir motorun ilk kalkış anında ne kadar akım çekeceğini ölçmek için de pens ampermetreyi götüreceksin.

Bir de ben şundan emin olamadım. Flex kablo için optional demiş. Bunun anlamı, 208B de bu kablo için "sadece destek var, ama kablonun ayrı olarak satın alınması lazım" olabilir.

Flex kablo fiyatı zaten 2000 TL ye yakın. 208B yi alsan paketin içinde gelmiyor gördüğün kadarıyla. Bu durumda 208B nin farkı, sıcaklık ölçümü ve 2000 TL daha bayılırsan 3000 A e kadar akım ölçümü.

Hayatımda 10A üstü görmedim ki :D
Tek derdim kablo ile uğraşmadan ve sigorta patlatmadan amper ölçmek. UT139C nin sigortasını kaç kere patlattım hatırlamıyorum.
Bana UT210D bile rahat rahat yeterdi ama UT207B yi aldım gitti.
Yanına da UT61E+ ekledim. O da 2 yıldır filan içimde kalmıştı. :D

Ekran görüntüsü 2024-02-14 201134.png

Hayırlı olsun. Nereden aldın?

Punta kaynağı makinası yapmaya karar verirsen, bu aletin sana çok faydası olacak. Göz kararıyla çatır çutur ark yaptırarak değil, pozitif bir şekilde akımı ölçerek "800 A de puntalıyorum ve iyi sonuç alıyorum" diyebileceksin :)

ut210e ile 4-20 mA analog sinyaller ölçülebilir. böyle bi özellik birilerinin işine yarayabilir diye de bi not düşeyim.

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back