Bende şunlar var. Hobi için yeterli cihazlar.

20240215_180355.jpg

Bir söz vardı. Bayanlara ithafen "bu kadar güzel olmak yasaklanmalı" diye. Ben de bu sözü burası için kullanıcam: Bir kişinin (@Gokrtl ve beni evlatlık edinecek @taydin dışında) bu kadar çeşit cihaz sahibi olması yasaklanmalı. :dusun2: :dusun2: :dusun2:

Makaleyi okumadım ama UNI-T pens ampermetrelerine genel olarak kötü diyorsa bu çok yanlış. Mesela bende 210D nin daha eski bir jenerasyonu olan UT203 var, hem AC hem de DC de son derece güzel ölçüm yapıyor.

Şimdi denedim, 10.7 A akım geçiriyorum bir iletkenden, Hem UT203 hem de Fluke 376 FC 10.6 A ölçüyor. Yönlerini değiştirince de ikisi aynı akımı ölçüyor ve eksi işareti koyuyor.

Makaleyi yazan bu hatayı yaptı mı yapmadı mı bilmiyorum ama, pensampermetre ile DC akım ölçerken önce sensördeki "artık manyetizmayı" sıfırlamak lazım. Eğer bunu yapmazsan, hem UT203 hem de Fluke 376 FC çok hatalı ölçüm yapar.

30545 eklentisine bak

bu wifi (bluetooth) özelliğinin avometre ve pensampermetrelerde mutlaka olması gerektiği kanaatindeyim. arıza takibinde trend almanın çok faydasını gördüm. kayıt altına alıp raporlayabilmek de cabası. geçen sene ht italia'nın bu özellikte bi pensampermetresini alayım mı, almayayım mı diye papatya yaprağı yolarken olay üç günde ''artık na* alırsın''a dönüverdi:ohno1:

Resim eklediğin gibi

Eğer çok büyükse (128 MByte tan büyük) veya mkv gibi forumun desteklemediği bir format ise ekleyemezsin. Benim makina 4k video çekiyor. 4 dakikası 2 GByte. Ama ben ffmpeg ile onu 720p yapıyorum ve boyut inanılmaz azalıyor. Kimde de şikayet etmez 720p video eklendi diye :)

Peki µA, mA seviyesinde dc akım ölçüm için pens ampermetre gibi pratik bir cihaz var mı? Tabii makul düzeyde fiyata sahip bir cihaz kastediyorum. Bu açıklamayı yapmak zorunda hissetim çünkü @taydin "ben şu cihazı kullanıyorum bunun için zamanında çok uyguna 50k $'a almıştım" diyecek ve yine bir arkadaşımızı kaybedeceğiz diye korkuyorum :) .

Pensampermetre DC akım ölçmek için bir hall efekt sensör kullanıyor. başka bir teknoloji var mı bilmiyorum, ama yaygın olarak düşük akım ölçen öyle bir sistem bilmiyorum, çünkü piyasada ne işe yarayacak belli değil.

çene içindeki kablonun konumu değer değişimine neden olabiliyor. ölçümden önce pensampermetreyi bi kaç defa sıfırlamam gerekti. kalibrasyon gibi hassas ve net ölçüm yapılması gereken yerlerde çok verimli olmayabilir ama devre takibinde yol gösterip fikir vereceği kanaatindeyim.

çene içindeki kablonun konumu değer değişimine neden olabiliyor. ölçümden önce pensampermetreyi bi kaç defa sıfırlamam gerekti. kalibrasyon gibi hassas ve net ölçüm yapılması gereken yerlerde çok verimli olmayabilir ama devre takibinde yol gösterip fikir vereceği kanaatindeyim.

30587 eklentisine bak
Bu çok iyi.

30587 eklentisine bak

@volta şimdi @kocamanusta bu videoyu koyunca, hassas DC akım ölcen temassız cihazların yaygın olarak kullanıldığını hatırladım :katil2:

Devreyi kesmeden 4/20 mA hatlar üzerinde ölçüm yapan cihazlar var.

1708032044733.png

Peki küçük dc akımı da mı ölçüyorlar yoksa sadece küçük ac akımı mı ölçüyorlar?

Bu alet sadece DC akım ölçüyor. Aynı zamanda 4/20 sinyal üretimi de yapabiliyor

1708032759786.png

@volta şimdi @kocamanusta bu videoyu koyunca, hassas DC akım ölcen temassız cihazların yaygın olarak kullanıldığını hatırladım :katil2:

Devreyi kesmeden 4/20 mA hatlar üzerinde ölçüm yapan cihazlar var.

30591 eklentisine bak
Dalgınlıkla fiyatına bakma gafletinde bulundum. Neyseki bu konularda şerbetli sayılırım sadece hafifçe tansiyonum düştü :). Ama güzel cihazmış.

1708032851212.png

Bunu alan tesisteki sinyalizasyon ile çalışan endüstriyel kontrol sisteminin ve orada çalışan makinaların fiyatının %1 i bile değildir :)

Bu dediklerimi sahada çalışmamış kimse anlamayacaktır öncelikle onu belirteyim.

Neden Uni-T akım ölçer cihazlara çöp dediğimi anlatayım :kahve1:

Ah benim güzel kardeşlerim, lineer güç kaynaklarını almışsınız ya da tatlı lab PSU'larını, fluke'dan akım geçirmişsiniz, bir de UniT'den, sonuç aynı çıkınca bak gördün mü 27k vermeye gerek yok 1.5k versen yeter. O mantıkla milyon dolara güç analizörü almaya gerek yok o zaman. İki true rms cihaz alalım, çarpıp bölelim dimi. 200TL'ye priz tipi güç analizörler var N11'lerde vs. Ne güzel dünya...

Peki gerçekten öyle mi durum bakalım...

Ölçü aletinin özelliği ondan referans alabilmektir. Örneğin, bir devre yaptın, sen devrede 5V ya da 10A ölçtüğünü sanıyorsun, ama gerçekte öyle mi acaba?
Bunun için kullanılan yöntem 20-30 ölçüm almak aynı değerde ve ortalamasını alıp kalibrasyonlu değerin o olduğunu varsaymaktır.

İddiam odur ki UniT ile referans falan a-la-maz-sı-nız! Arkadaş söylemiş, kabloyu oynatırsın değer değişir, yanından başka kablo geçer değer değişir, yanında hoparlör varsa değer değişir, motor çalıştırırsınız değer değişir. Hele ki büyük trafolarla bobinlerin yanından akım ölçmek, hele ki o akımı PWM ile kıyıyorsanız ya da triyak gibi şeylerle im-kan-sız!

Bir devre yaparsınız, 10A kalibrasyonlu değer dersiniz, sahaya çıkmışsınız 15A ya da 7.5A akıyor aslında...

Ben size bedava saha sonucu söylüyorum, onlarca yaptığım deneyimin sonucu. Bir sizler akıllı değilsiniz, fiyat/performans deyip ürünü alıp, sonra çöp olduğunu sahalarda onlarca kez gösterip, Fluke ile ortama sanki porche araçla girmişim gibi olan çok durum oldu.

Peki bu neden oluyor; tatlı su kurbağası gibi değil saha. Orada gürültüler, çevresel manyetik alanlar vs. vs. bir çok etmen var.

Pens ampermetrenin hası, yanında manyetik alan değişimi varsa etkilenmemesidir.

Uni-t gibi Brymen falan bir çok firmanın multimetresinde sorun görmedim. O işleri çözdüler artık, çok sorun çıkmıyor eğer çok gürültülü falan sinyal üretmiyorsanız. Ama pens ampermetre demek kendi özel sensörünü yapabilmek demek. Bunda da deneyim Fluke'dan yana...

Uni-T almayın demem ayrıca ama ne aldığınızı bilerek alın.

• Beğen
Reactions: clc

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,929
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back