Philips 190CW Lcd Monitör Tamiri

Monitör tamirinde edindiğim deneyimden sonra bu monitöre bir kez daha bakmaya karar verdim.
Görğnüşe göre P10NK70ZFP mosfet arızalı gibi.
Bu mosfeti bulamadım. Datasheet e göre 700v 8.6A lik N kanal bir mosfet. Buna göre benzer değerlerde başka bir mosfet alsam olur mu? Yoksa bu mosfetin benim bilmediğim başka bir özelliği var mıdır?

Screenshot_20210723-121916.jpg

Bu mosfet smps trafosunu anahtarlayan mosfet ise aynı veya bir üst akim degerinde aynı veya bir düşük gate kapasitesine bir mosfet kullanılabilir.

FQPF10N60 mosfet Buldum en yakın. Bu uyar mı acaba?
Söktüğüm 700v 8,6A di. Bu yeni aldığım 600v 10A.
Bu mosfetten hiç bir zaman 600v geçmez diye düşünüp aldım ama tabi işler çoğu zaman benim düşündüğüm gibi yürümüyor.
Olur deyin de içim rahatlasın. 9TL verdim mosfete :D

fqpn10n60.PNG

Kullanıldığı yere göre değişir. bir DC/DC konverter devresi ise çalışır, ama flyback SMPS de kullanılan MOSFET ise çok sınırda demektir. Sen en iyisi tak ve enerji ver. Olup olmadığı hemen belli olur :katil2:

Kullanıldığı yere göre değişir. bir DC/DC konverter devresi ise çalışır, ama flyback SMPS de kullanılan MOSFET ise çok sınırda demektir. Sen en iyisi tak ve enerji ver. Olup olmadığı hemen belli olur :katil2:
Neye göre sınırda abi 600v mu 10A mi? :D
Bileyim de bir dahakine 9tl boşa vermiyim.
Birde nasıl belli olacak, patlayacak mı? Patlayacaksa kabul de ama sessiz sedasız gidecekse sıkıntı. Çünkü devrede çalışmayan başka elemanlar da olabilir.

Neye göre sınırda abi 600v mu 10A mi? :D
Bileyim de bir dahakine 9tl boşa vermiyim.
Birde nasıl belli olacak, patlayacak mı? Patlayacaksa kabul de ama sessiz sedasız gidecekse sıkıntı. Çünkü devrede çalışmayan başka elemanlar da olabilir.

Flyback SMPS'de MOSFET kesime gittiği anda çok yüksek voltajlar görür. 600 V biraz sınırda. Eğer eski tip flamanlı bir ampul varsa onu seri bağlayarak dene. O zaman MOSFET giderse hasar çok sınırlı olur.

Yine biraz desteksiz atiyim :)

Power butonundaki led yandigina gore smps calisiyor. Bence sorun inverter kisminda. 1. Resim soltaraf. Altinda iki adet 8 bacak mosfet gordum. Oralari olc bence. İnverter katindan bir feedback aliyor sistem. İnverter calismayinca monitor kalkis yapmiyor. Tabi yanlis hatirlamiyorsam. :dusun1:
Bu gün bu tarafa yoğunlaştım.
Devrede iki adet LL4148 diyot var. Bunlar devre üzerinde kısa devre olarak görünüyorlar. İki ayrı mosfetin iki ayrı diyodu. Bunları söküp ölçeceğim. Eğer arızalı iseler 1N4148 ile değiştirsem uyar mı? Bunlar 150mA 100v, 1N4148 ler 500mA 100v bunlara paralel bağlı 100'er ohmluk dirençleri var. Onları ölçtüm sağlamlar.

20210730_060601.jpg

Yok çözemedim, bıraktım.

bende görüntü hiç gelmiyordu kondansatörleri değiştirdim. görüntü geldi fakat her 2-3 sn bir ekran kapanıp açılıyor. işin ilginç tarafı bios ekranında uzun süre açık kalıyor, windows açılınca 2-3 sn bir kapanıyor. anlamadım.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back