Philips 190CW Lcd Monitör Tamiri

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
İş yerimde bir tane 19" Philips 190cw lcd monitör var ve arızalı. Sürekli power tuşundaki led yanıp sönüyor. Tuşa basınca durumu değişmiyor. Güç katını söktüm eve götürüp inceleyeceğim.
Arıza ile ilgili fikir verebilecek olan var mı?

20210204_175303.jpg
20210204_175328.jpg
20210204_175347.jpg
20210204_175406.jpg
20210204_175432.jpg

Son düzenleme:
Farklı bir cihaz üzerinde çalışıp çalışmadığını test ettiniz mi?

Farklı bir cihaz üzerinde çalışıp çalışmadığını test ettiniz mi?
Kastettiğin şey farklı bir pc ise denedim. Pc yada kablo ile alakalı bir durum görünmüyor. Monitör kesin arızalı.

220 V fiş konnektöründen aşama aşama ölçmen lazım Gökhan. 220 V geliyor mu? Köprü diyodun AC tarafına geliyor mu? Köprü diyot çıkışında 310 VDC var mı? SMPS trafosu sekonderinde voltaj var mı? Bunun gibi SMPS yapısına göre sırayla sinyal akışını takip etmen lazım.

220 V fiş konnektöründen aşama aşama ölçmen lazım Gökhan. 220 V geliyor mu? Köprü diyodun AC tarafına geliyor mu? Köprü diyot çıkışında 310 VDC var mı? SMPS trafosu sekonderinde voltaj var mı? Bunun gibi SMPS yapısına göre sırayla sinyal akışını takip etmen lazım.
Tamam ama önce demonte güç kaynağım. Şimdi ona giriştim :D
Karta sonra bakıp aşama aşama yazarım.

Aşağıda önemli bölgeleri işaretledim.

1612454158153.png

Yine biraz desteksiz atiyim :)

Power butonundaki led yandigina gore smps calisiyor. Bence sorun inverter kisminda. 1. Resim soltaraf. Altinda iki adet 8 bacak mosfet gordum. Oralari olc bence. İnverter katindan bir feedback aliyor sistem. İnverter calismayinca monitor kalkis yapmiyor. Tabi yanlis hatirlamiyorsam. :dusun1:

İnverterin şeması:

1612457090139.png

Aşağıda önemli bölgeleri işaretledim.

7998 eklentisine bak
Girişte 219VAC var. Köprü diyot ve Filtre Kondansatörü bacaklarında 305VDC var.
Flyback Trafo primerinde voltaj yok. Flyback mosfeti test edeceğim ama nasıl olması gerektiğini bilmiyorum. Söksem kolay olurda sökmeden anlamak mümkün mü?

20210205_104650.jpg

Flyback Mosfetin drain bacağında, flayback trafonun primerindeki iki bacakta da 305VDC var. Flyback trafonun primer tarafındaki iki bacağın da artı yüklü olması tuhaf. Fmosfetin drain ile source bacakları arasında ac veya dc hiç bir değer yok. Tamamen sıfır.

Mosfet büyük ihtimalle kopmuş. Onu söküp ölç. Bir paragrafta anlatmak kolay değil, ama youtube'da bolca video var nasıl ölçüleceği ile ilgili.

Mosfet sağlam çıktı. Şimdi tetik bacağına gelmesi gereken voltajı tespit etmeye çalışacağım. Resimdeki zener diyottan geriye doğru gideceğim.

20210205_120328.jpg

Son düzenleme:
Bu elemandan gate bacağına hiç bir voltaj gelmiyor. Ne olduğunu anlamaya çalışacağım.

20210205_121443.jpg

Pwm entegresi LD7552BPS.
İki tane vcc bacağı var. İkisinden de dc 14.2v giriş ölçtüm. Out bacağında dc herhangi bir çıkış yok. Ac olarak da 0.0031v gibi çok küçük bir ölçüm var. Bu entegreye bozuk diyebilir miyiz?
Merak ettiğim bu entegrede her daim çıkış olmalı mı, yoksa belli bir sinyal geldiği zamanlarda mı out veriyor?

Screenshot_20210205-123001.jpg
20210205_122325.jpg
20210205_122940.jpg

Kesin birşey söylemek için tam şebekeye takıldığı anda sinyal üretiyor mu diye bakmak lazım. Ama onu da ancak izolasyon trafosu ile ve uygun voltaj dayanımı olan prob ile yapmak lazım. Senin osiloskop ile riskli.

Belki de entegre feedback alamadığı için bir süre sonra sinyal üretmeyi kesiyordur, yani optokuplör de arızalı olabilir. O yüzden entegreyi değiştirip denemek en kolayı. Optokuplörü de söküp ölçebilirsin.

Pc123 Optokupleri önce sökmeden ölçtüm.
Diyot tarafın da 1v var. Tr tarafında Kollektör bacağında 1.2v var. Emiter bacağında hiç voltaj yok. Bu bilgiler ile optonun tr tarafı bozuk diyebilir miyiz? Çünkü tetik (diyot) tarafında 1v olduğuna göre tetikleme var diyebiliriz. Ama kollektörden emitere akan bir şey yok.

20210205_130804.png

Pc123 Optokupleri önce sökmeden ölçtüm.
Diyot tarafın da 1v var. Tr tarafında Kollektör bacağında 1.2v var. Emiter bacağında hiç voltaj yok. Bu bilgiler ile optonun tr tarafı bozuk diyebilir miyiz? Çünkü tetik (diyot) tarafında 1v olduğuna göre tetikleme var diyebiliriz. Ama kollektörden emitere akan bir şey yok.

8033 eklentisine bak

Söküp ayrı ölçmen lazım. Basit bir devre kur, transistörün kollektöründe LED ve direnç olsun, optoyu tetikle ve LED nin yandığını gör.

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back