Power Tuşuna basınca Güç kesen Leptop.

uyesercan

Yönetici
Staff member
Bir bilgisayar tamircisi günde 10 tane kart tamir ediyordur adam artık ölçüm yapmadan arızanın nerde olduğunu anlıyordur bile. benle onu bir tutma.
Ben de multimetre ile çok deneme yaptım ve bir çok kez senin gibi yanıldım. Aynı ekipmanla bizzat tanıdığım tecrübeli tamirciler günde 30 tane kart tamir edebiliyor. Üstelik bunlar son kullanıcıdan doğrudan gelen kartlar değil, yetkili serviste tamir edilemeyip hurdaya ayrılan kartlar... :D

Furkan KELEŞOĞLU

Kayıtlı Üye
Kart üzerinde monte olan bir devre elemanını da güvenli bir şekilde ölçemez onlar. Mesela daha önce konu içinde denmişti, MOSFET bir bobin ile kısa devre edilmiş. Nasıl ölçeceksin onunla sağlam olup olmadığını? Veya MOSFET drain source arasında diyot var, nasıl anlayacaksın sağlam olduğunu?

O aletlerin tek yaptığı şey, sağlam kartta bir yere değdireceksin sonra da bozuk kartta aynı yere değdireceksin. Aynı şeyi görüyorsan, devrenin orası sağlamdır. Aynı şeyi görmüyorsan, o hat üzerindeki bir komponent bozuk. Hangisi bozuk o da belli değil, onu tespit etmek için de gene multimetre ve dedektiflik gerekecek :)
Abi peki component tester belli bir frekans üzerinden test etmeye başlayınca. mosfeti kısa devre eden bobin artık bir omaj göstermiyecek mi ?

taydin

Timur Aydın
Staff member
Abi peki component tester belli bir frekans üzerinden test etmeye başlayınca. mosfeti kısa devre eden bobin artık bir omaj göstermiyecek mi ?
Komponentlerin devrelere bağlanış şekli çok çeşitli. Hemen iki teli değdirerek bütün bağlanış şekilleri için doğru sonuç verebilecek bir cihaz yok. Şema üzerinden gidip, dedektif gibi çalışıp tamirat yapmak lazım. Şema olmazsa, çok daha derin bilgi ve tecrübe ile gene arıza giderilebilir, ama süre çok uzun olur. Benim Tunçmatik UPS'i teknik servisi 1 günde tamir eder, ben 1 ay süründüm çünkü şema yok. Bütün bileşenleri analiz edip hatta bazı yerlerin şemasını kendim çıkarıp ilerledim.

Ama tabi şu da var: Bir cihazın istatistik olarak bozulma şekli %95 aynı ise, tecrübeli tamirci o cihaz geldiği anda hemen zaten 5 dakikada sorunu teşhis edecek ve tamir edecektir. Teşhisi doğru çıkmazsa, farklı bir arıza varsa, onun da gene şema üzerinden gidip dedektiflik yapması gerekir.