Probemaster 8000, UNI-T UT89XD ve UNI-T UT61E+ probları

taydin

Timur Aydın
Staff member
Elimdeki bazı probların direnç değerlerini ölçüp karşılaştıralım

Probemaster 8000. Bunlar altın kaplamalı

1703024356572.jpeg

UNI-T UT89XD ile gelen standart problar

1703024382861.jpeg

UNI-T UT61E+ ile gelen standart problar. Bunlar da altın kaplamalı

1703027229235.jpeg

Son düzenleme:
Rigol DM3068 6.5 haneli multimetre ile Probemaster 8000 in her bir kablosunu ayrı ayrı ölçtüm. Birisi 24.5 mΩ, diğeri 24.8 mΩ çıktı. Tekrar tekrar ölçümlerde bu rakam neredeyse hiç değişmiyor. Kelvin probu değişik yerlere bağladığım zaman da direnç değeri neredeyse hiç değişmiyor. Ölçümü birkaç dakika devam ettirirsem, bu süre sonunda da ölçülen değer kabaca aynı.

UNI-T UT89XD ile gelen standart probları ayrı ayrı ölçünce, 60 mΩ ve 90 mΩ arasında değişen değerler ölçüyorum. Ölçümü tekrar tekrar yapınca değerler de oynuyor. 10 tane ölçüm yaptım, bir keresinde direncin 50 mΩ a kadar düştüğünü, ama bir keresinde de 100 mΩ olduğunu gördüm. Temas noktasına göre direnç değerinde farklılıklar oluyor. Her iki probda da aynı durum gözlemleniyor. Eğer ölçüm başlatıp birkaç dakika devam ettirirsem, direnç değerinin sürekli arttığını görüyorum. Kabaca her saniye birkaç mΩ luk artış oluyor.

UNI-T UT61E+ ile gelen standart probları doğrudan elimdeki kelvin prob ile ölçemedim. Banana jack'in ucundaki plastik, krokodilin tam olarak ısırmasını engelliyor. O yüzden banana jack'i bir fişe taktım ve öyle ölçtüm. 20 mΩ ve 50 mΩ arasında değişen direnç değerleri okuyorum. Direnç değeri iyi, ama temas kalitesine göre direnç değerinde değişkenlik meydana geliyor. Bu problarda ucun altın kaplamalı olduğu görülüyor, ama banana tarafının altın kaplamalı olup olmadığı anlaşılmıyor dışarıdaki plastikten ötürü. Belki de banana tarafı altın değil ve değişkenlik oradan kaynaklanıyor. Veya belki de altın kaplama çok iyi değil, veya başka mekanik sorunlardan dolayı olsa gerek, bir değişkenlik var.

Bu noktada hemen Probmaster'ları da aynı banana fiş ile test ettim. Ölçülen değerde hiçbir değişim yok, gene 24 mΩ civarı ve kaç kere takıp çıkarsam jakı bir fark olumuyor.

Sende UT61E+'ın probları da olması lazım. Onlarda altın kaplamalı diye geçiyor ve güzel sonuç veriyor diye aklımda kaldı. Belki ölçümlere onları da dahil etmek istersin.

Keysight UT1733C LCR metre ile de aynı probları ölçtüm. 100 Hz de ölçümü yapınca Probemaster 8000 için 17.5 mΩ ölçüyorum. Ölçümlerde kabaca 5 mΩ gibi bir değişkenlik var, o da tabiki kapasitif ve endüktif etkilerin sonucunda. Prob kablosunun fiziksek konumunun yarattığı etki olduğunda ve her ölçümde prob biraz daha farklı konumlandığından bu normal bir durum. İkinci probda da değerler ilk probun kabaca aynısı, 5 mΩ değişkenlik de aynı. Uzun temasta da bir değişim trendi yok. Probu taktığım jakı değiştirirsem de değerdeki değişim, beklenen 5 mΩ un ötesine çıkmıyor.

UT89XD probları için 100 mΩ civarında bir değer ölçüyorum. Ama ölçümler arasında 20 mΩ oynama olabiliyor. Probun takılı olduğu jakı değiştirirsem, ölçümde oldukça fazla oynama olabiliyor. Mesela siyah probu diğer eksi yerine artı sokete takıp prob ucunu eksiye değdirince 75 mΩ okudum direnç değerini. Ama uzun temasta belli yönde bir trend yok.

Rigol DM3068 6.5 haneli multimetre ile Probemaster 8000 in her bir kablosunu ayrı ayrı ölçtüm. Birisi 24.5 mΩ, diğeri 24.8 mΩ çıktı. Tekrar tekrar ölçümlerde bu rakam neredeyse hiç değişmiyor. Kelvin probu değişik yerlere bağladığım zaman da direnç değeri neredeyse hiç değişmiyor. Ölçümü birkaç dakika devam ettirirsem, bu süre sonunda da ölçülen değer kabaca aynı.

UNI-T UT89XD ile gelen standart probları ayrı ayrı ölçünce, 60 mΩ ve 90 mΩ arasında değişen değerler ölçüyorum. Ölçümü tekrar tekrar yapınca değerler de oynuyor. 10 tane ölçüm yaptım, bir keresinde direncin 50 mΩ a kadar düştüğünü, ama bir keresinde de 100 mΩ olduğunu gördüm. Temas noktasına göre direnç değerinde farklılıklar oluyor. Her iki probda da aynı durum gözlemleniyor. Eğer ölçüm başlatıp birkaç dakika devam ettirirsem, direnç değerinin sürekli arttığını görüyorum. Kabaca her saniye birkaç mΩ luk artış oluyor.

UNI-T UT61E+ ile gelen standart probları doğrudan elimdeki kelvin prob ile ölçemedim. Banana jack'in ucundaki plastik, krokodilin tam olarak ısırmasını engelliyor. O yüzden banana jack'i bir fişe taktım ve öyle ölçtüm. 20 mΩ ve 50 mΩ arasında değişen direnç değerleri okuyorum. Direnç değeri iyi, ama temas kalitesine göre direnç değerinde değişkenlik meydana geliyor. Bu problarda ucun altın kaplamalı olduğu görülüyor, ama banana tarafının altın kaplamalı olup olmadığı anlaşılmıyor dışarıdaki plastikten ötürü. Belki de banana tarafı altın değil ve değişkenlik oradan kaynaklanıyor. Veya belki de altın kaplama çok iyi değil, veya başka mekanik sorunlardan dolayı olsa gerek, bir değişkenlik var.

Bu noktada hemen Probmaster'ları da aynı banana fiş ile test ettim. Ölçülen değerde hiçbir değişim yok, gene 24 mΩ civarı ve kaç kere takıp çıkarsam jakı bir fark olumuyor.
Rigol DM3068 gibi ust duzey aletlerde direnc olcumu sirasinda problari kisa devre edip "bu degeri 0 kabul et" gibi bir kalibrasyon secenegi var mi? Sonucta sicaklik vb de etkiliyor olcumu.

Rigol DM3068 gibi ust duzey aletlerde direnc olcumu sirasinda problari kisa devre edip "bu degeri 0 kabul et" gibi bir kalibrasyon secenegi var mi? Sonucta sicaklik vb de etkiliyor olcumu.

Evet var. Aslında relatif özelliği birçok ekonomik seçenekli cihazlarda dahi var.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,879
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back