RÖLE TAVSİYESİ

Küçük rölelerin bobin akımları 100 mA in altında oluyor. 2N2222 nin rahatlıkla bunun altından kalkabilmesi lazım.

Güç kaynağını değiştirip deneyin bir de.
Denedim. sonuç değişmedi. Yüksek amperli 5v güç kaynağı ve 5v 18650 4400 mA batarya ile de denedim. Sonuç hep aynı.
Üstelik aynı güç kaynağı ile transistörü devre dışı bıraktığımda akımı direk +5v dan aldığımda sorun yok.
Transistörü devreye aldığımda aynı potansiyometre ayarında ses kesik kesik olarak çalıyor.

Son düzenleme:
Küçük rölelerin bobin akımları 100 mA in altında oluyor. 2N2222 nin rahatlıkla bunun altından kalkabilmesi lazım.
Yukarıdaki sorun rölenin çekilmesi değil sayın taydın. 1N2222 röleli devrede görevini yaptı zaten.
Rölesiz olarak 2N2222'nin yükü çalıştırması üzerine bir sorum olmuştu.
Hani röleyi aradan çıkartırsam sadece bir transistör ile yükü çalıştırıp amaca ulaşabilir miyim gibisinden denemeler yapmıştım.

Hani röleyi aradan çıkartırsam sadece bir transistör ile yükü çalıştırıp amaca ulaşabilir miyim gibisinden denemeler yapmıştım.

Röleyi çıkarıp doğrudan transistör ile yükü sürersen işin şekli baya değişiyor. Artık izolasyon ortadan kalkıyor ve ilave birçok faktörün gözönünde bulundurulması gerekiyor.

Röleyi çıkarıp doğrudan transistör ile yükü sürersen işin şekli baya değişiyor. Artık izolasyon ortadan kalkıyor ve ilave birçok faktörün gözönünde bulundurulması gerekiyor.
Sanki transistör bir iki tık daha akım geçirse iş görecek gibi geldi bana.
Ama bu konuya pek hakim değilim.

Transistörü anahtar olarak kullanacaksan, satürasyona gittiğini garanti etmen lazım. Bunun için de 2N2222 nin akım kazancını 25 gibi alman lazım.

Eğer konuya çok hakim değilsen, özet olarak Arduino ile 2N2222 transistörünü sürmek için, transistörün bazına 1 kΩ gibi bir direnç bağla.

Eğer konuya çok hakim değilsen, özet olarak Arduino ile 2N2222 transistörünü sürmek için, transistörün bazına 1 kΩ gibi bir direnç bağla.
evet hakim değilim.
Mesela "satürasyona gittiğini garanti etmen lazım" ifadesi ne anlama geldiğini bilmiyorum.
Googleden arayıp anlamaya çalışacağım.
1k direnç base ucuna bağlı zaten.
Yukarıda sayın mehmet.b'nin paylaştığı devre gereği koymuştum arduıno 5v tetikleme pininden sonra.

Konuda bir devre göremiyorum. Mevcut kullandığın devreyi veya düzeneğin ayrıntılı resmini (hangi telin nereye bağlandığını anlamaya yarayan bir resim) koyarsan kontrol edebiliriz.

Ha tamam şimdi falstad simulasyon linkini gördüm.

sayın mehmet.b'nin paylaşım kısa yolu bu idi sayın taydın.

ben röleyi devre dışı bırakıp sadece 2n2222 den sonra yük bağladım. becerebilirsem paintte çizip paylaşırım birazdan

1699127014270.jpeg

şiddetli yağmur nedeniyle elektrikler kesilince gecikti biraz.
yükü bu şekilde bağladım yük 5v.

Bu devre ile @Mehmet.b nin linkini verdiği devre arasında hiçbir alaka yok yav.

Burada bir kere Arduino çıkış verdiği anda +5V besleme, transistör tarafından kısa devre edilecek. Eğer güçlü bir kaynak ise, transistör yanacak. Güçsüz bir kaynak ise voltaj çökecek.

Onun dışında amfinin bir ucu şasede, diğer ucu da şasede. yani amfiye 0 V gidiyor. Bu durumda tabiki amfi çalışmaz.

Bir de amfi demişsin ama,nasıl bir amfi bu? Normal çalışma sırasında ne kadar akım çeker? Amfilerin %99 unun çekeceği akım, bir 2N2222 nin taşıyabileceği akımın çok üzerindedir.

yani baya bir problem var, ve çok temel problemler bunlar. Senin bizzat konuya hakim olan birisi tarafından, yakın desteğe ihtiyacın var.

belki de ben yanlış çizdim.
Devre kısa devre olmuyor.
amfi kısık sesle normal olarak çalışıyor.
sesi çok açınca kesik kesik çalıyor. anfinin en çok çektiği akım ölçmüştüm 700mA civarında.

Bir de amfi demişsin ama,nasıl bir amfi bu? Normal çalışma sırasında ne kadar akım çeker? Amfilerin %99 unun çekeceği akım, bir 2N2222 nin taşıyabileceği akımın çok üzerindedir.
ben de 2N2222 den bir-iki tık daha fazla akım taşıyabilecek bir alternatif transistör sormuştum esasen.

Devreyi nasıl kurduğunu anlamadan sorunun ne olduğunu da anlayamayız. Belki senin amfi %1 in içinde ve 2N2222 ile beslenebilir.

Devreyi nasıl kurduğunu anlamadan sorunun ne olduğunu da anlayamayız. Belki senin amfi %1 in içinde ve 2N2222 ile beslenebilir.
1699131925407.jpeg

Sık sık elektrik kesiliyor. yağmur şiddetli. anca paylaşabildim. kusura bakmayın.
yukarıdaki bir evvelki şemada yaptığım hatayı ben de fark ettim.

Son düzenleme:
1- Datasheet değerine göre 2N2222 maksimum 600mA sürekli sürebiliyor. 700mA bir amfiyi sürmek içn zayıf kalyor olabilir.
1699132715085.png

2- Buraya göre göre 500mA kollektör akımı için 50mA base akımı gerekiyor.

1699132993462.png

Arduino pinleri ise daha önce yazdığım gibi bunu sağlayamaz. Denemek için daha düşük direnç ile deneyin bakalım ses seviyesi artacak mı?

1- Datasheet değerine göre 2N2222 maksimum 600mA sürekli sürebiliyor. 700mA bir amfiyi sürmek içn zayıf kalyor olabilir.
26348 eklentisine bak

2- Buraya göre göre 500mA kollektör akımı için 50mA base akımı gerekiyor.

26349 eklentisine bak
Arduino pinleri ise daha önce yazdığım gibi bunu sağlayamaz. Denemek için daha düşük direnç ile deneyin bakalım ses seviyesi artacak mı?
470R direnç ile de denedim olmadı.
1K direnç ile de ses seviyesi az iken sorun yok, müzik çalıyor.
Potu biraz açınca müzik önce kesik kesik oluyor, giderek tık tık şekline dönüşüyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back