rs 485 voltaji

fmy

Aktif Üye
merhaba,

yeni iş yerimde cnc tezgahlarından operatör bilgilerini (rfid ile) ve üretim adetlerini toplamak için bir veri toplama sistemi kuruyoruz.

piyasadan aldığımız bir rfid modülü yerine kendi yaptığımız rfid modülünü kullanma işine giriştik. arduino mcrf522 rfid modülü ve rs485 modülğ ile basit bi prototip yapıp siemens s7 1200 e okunan rfid kart uid sini basıyoruz. rfid sistemini operatör panelinin yanına, geri kalan plcyi de tezgahın kendi elektrik panosuna montajladık. sistemi hep plc ile kart arasında 30cm lik bir kablo ile bağlayarak test ettim. dün sahaya gittik ve makinanın üstüne taktık. yaklaşık 5m lik shieldsiz ve çok damarlı bi kablonun 2 boş kablosuna tx rx i bağladık ve veri ya eksik geldi yada anlamsız datalar geldi. daha sonra sistemi söküp atölyede tekrar denemek için 5m lik bi kablo ile deneme yaptım(shieldsız dandik bi kablo) veri yine bozukdu. daha sonra 10mlik shieldlı bir kablo ile deneme yaptım veri çok güzel geldi. ancak shield ı toprağa bağlasam da bağlamasam da yinede veri güzel geldi.

şimdi soruna baktığımızda kabloadan gibi görünüyor. ancak mevcut kullandığımız hazır rfid modülü tezgahın üstünde yıllardır sorunsuz haberleşiyor. acaba bizim rs485 modülünün haberleşme voltajı 5v değilde 12 mi olmalı? siemens haberleşme modülü datasheet inde birşey göremedim.

6es7241-1ch32-0xb0.jpg
ttl-rs485-seri-donusturucu-karti-max485-1285-53-O.jpg

Anladığım kadarı ile mevcut kullandığın modul blendajsız kablo ile yıllardır çalışıyor diyorsun.

O zaman mevcut modulun gürültü filitreleme sistemi kendi yaptığın modulden daha iyi.

Voltaj hakkında fikrim yok. max485 in datasheetine bakmak lazım.

rs485 voltajı 5v dur. hat sonuna sonlandırma direnci gerekir. 100 ohm du galiba.

rs485 5v benimde anladığım. çünkü datashet de bununşa ilgili bilgi yok. herhalde standart olarak 5v

RS 485 balansli sinyal iletimi kullanır. Kabloda ekranlama bir miktar fayda sağlasa da, en önemli fayda, kabloları birbirine dolamakla elde edersin. Yani iki kablo birbirine spiral şeklinde dolanmış olsun.

Sinyal kablolarını alıcıya girmeden önce ferit halka içinden birkaç tur yapıp sarmanın faydası olur.

Ekler

• ferride.jpg
    ferride.jpg
    6.1 KB · Görüntüleme: 100
sorun bazı tezgahlardaki plc nin haberleşmesi 115200 mış 9600e çekince düzeldi. cümleten teşekkürler. birde yeni başladığım yerdeki tezgahlar çok özel ve ilginç. herkesin ilgisini çeker diye paylaşıyorum:)

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,439
Son üye
Efekan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back