Samsung S3C44B0X Arm

Kaspian3455

Yeni Üye
Merhabalar,

Mevcut bir cihazımda Samsung S3C44B0X Arm işlemci var. Bu arızalandı. Yeni sipariş verdim ve ürün getirttim. Yalnız yeni arm cpu'nun içi boş olduğu için cihaz çalışmadı.

Mevcut çalışan bir cihazım daha var. Bundan yazılımı okuyup boş arm cpu'ya yüklemem mümkün mü?

Bu arm işlemci şifreli oluyor mu?

Pdf dökümanında şifre olduğuna dair birşey rastlamadım.

Yardımlarınız lütfen...

Bu tip ARM işlemcilerde programın okumasını engellemek bir çeşitli seçenekler var. Yani programı geri okuyamayabilirsin.

Geri okumak için kullanabileceğin seçeneklerden birisi, bir JLINK debug adaptörü ve Segger'in JLINK yazılım paketini kullanmak. Ama konu çok ayrıntılı. Hemen tak fişe çalıştır programı şeklinde olmuyor. Kart üzerindeki SWD veya JTAG pinlerini bulup JLINK adaptörüne doğru bir şekilde kablolaman lazım. Sonra da JLINK adaptörünü PC ye tanıtıp J-Flash ile programı okumayı deneyebilirsin. Eğer sürekli gömülü yazılım geliştiren, debug adaptörleri ile uğraşan birisi değilsen, bir forum mesajı ile tarif edilecek birşey değil. Ben sürekli JLINK debug adaptörleri kullanıyorum, ama ne zaman yeni bir ARM işlemci ile çalışmaya başlasak, herşeyi çalışır hale getirene kadar ben de birkaç gün uğraşıyorum.

• Beğen
Reactions: nt
Bu tip ARM işlemcilerde programın okumasını engellemek bir çeşitli seçenekler var. Yani programı geri okuyamayabilirsin.

Geri okumak için kullanabileceğin seçeneklerden birisi, bir JLINK debug adaptörü ve Segger'in JLINK yazılım paketini kullanmak. Ama konu çok ayrıntılı. Hemen tak fişe çalıştır programı şeklinde olmuyor. Kart üzerindeki SWD veya JTAG pinlerini bulup JLINK adaptörüne doğru bir şekilde kablolaman lazım. Sonra da JLINK adaptörünü PC ye tanıtıp J-Flash ile programı okumayı deneyebilirsin. Eğer sürekli gömülü yazılım geliştiren, debug adaptörleri ile uğraşan birisi değilsen, bir forum mesajı ile tarif edilecek birşey değil. Ben sürekli JLINK debug adaptörleri kullanıyorum, ama ne zaman yeni bir ARM işlemci ile çalışmaya başlasak, herşeyi çalışır hale getirene kadar ben de birkaç gün uğraşıyorum.

Hocam Cevabınız için teşekkür ederim.

Ben şimdi cihazımı kontrol ettim. Arm cpu dan programlama uçlarından çıkıp harici header pin eklemişler programlama için.

Şuan için jlink adaptörüm yok ama klon bir ürün alıp denemek istiyorum. Gebzede kartal otomasyonda var. Yarın sabah uğramayı düşünüyorum.

Bu arm cpu için keil sitesinde header file vermişler. Bağlantı kurup okumaya çalışacağım fakar yazılımın şifreli olup olmadığını bilmiyorum.

Mimarisini görmesemde olur. Veriyi çeksem çalışır halde olur mu normal eprom yazılımları gibi?

Bu tür mcu ların içinde benzersiz id bulunur tc kimlik numarası gibi.

içindeki yazılım önce bakar benim yazıldığım kimlik numarası ile yüklendiğim cihazın kimlik numarası aynı mı? aynıysa çalışmaya başlar değilse büyük ihtimalle hiçbirşey yapmaz

@Ahmet bu konunun çözümü basit.
Bu konuda senin iddaa ettiğinin tersini söyleyen kişiye programı korunmuş MCU nun olduğu örneğin diplayli bir kart gönderilir.
Örneğin ekranda üstte MCU nun ID si altındaki satırda Ahmet yazıyordur. Karşı taraf o Ahmet yazısını değiştirebiliyormu görülür.
Değiştirilmesi istenen başka bir değerde olabilir ben bir örnek verdim.

Bu denemenin sonunda iki taraftan birinden "Vay canına bunu nasıl yaptın" yada "Ben dedim ama sakalımız yokki sözümüz dinlensin" tarzı bir söz söylenir.Sonuçta önemli bir konu .

Böyle bir çözüm varsa adamlar neden en fazla 10 dolarlık MCU için binlerce dolar istiyorlar? Haa denebilirki Çünkü zaten bu işin yazılımı ve donanımı binlerce dolar.
Ama asla elde edilemez demek var ,yazılım donanımla 3-5 günde çözülür demek var.
Aralarında çok fark var.

Son düzenleme:
Bu konuda senin iddaa ettiğinin tersini söyleyen kişiye programı korunmuş MCU nun olduğu örneğin diplayli bir kart gönderilir.
Örneğin ekranda üstte MCU nun ID si altındaki satırda Ahmet yazıyordur. Karşı taraf o Ahmet yazısını değiştirebiliyormu görülür.

Bu denemenin sonunda iki taraftan birinden "Vay canına bunu nasıl yaptın" yada "Ben dedim ama sakalımız yokki sözümüz dinlensin" tarzı bir söz söylenir.Sonuçta önemli bir konu .

Böyle bir çözüm varsa adamlar neden en fazla 10 dolarlık MCU için binlerce dolar istiyorlar? Haa denebilirki Çünkü zaten bu işin yazılımı ve donanımı binlerce dolar.
Ama asla elde edilemez demek var ,yazılım donanımla 3-5 günde çözülür demek var.
Aralarında çok fark var.
mcu'nun factory settings ayarlarına erişmeden benzersiz id değiştirilemez bilinmez okumamaz.

Samsungun fabrika ayarlarına değil mcu'nun fabrika ayarlarından bahsediyorum

mcu'nun factory settings ayarlarına erişmeden benzersiz id değiştirilemez bilinmez okumamaz.

Samsungun fabrika ayarlarına değil mcu'nun fabrika ayarlarından bahsediyorum
@Ahmet
Senin neden bahsettiğinin pek önemi yok .Çünkü

Diye özellikle söyledim.
Sen diyorsunki kilitlenmiş MCU ya hiçbir halt yapılamaz.
Birbaşkası diyorsaki 3-5 günde çözerim
bir değer dışında herşeyi değiştirebilirim diyorsan buyrun meydan sizin
Ekleme:Yok iki kişide aynı şeyi söylüyorsa o zaman cümlerlerde bunu anlatmak gerekiyordu

Son düzenleme:
@Ahmet
Senin neden bahsettiğinin pek önemi yok .Çünkü

Diye özellikle söyledim.
Sen diyorsunki kilitlenmiş MCU ya hiçbir halt yapılamaz.
Birbaşkası diyorsaki 3-5 günde çözerim
bir değer dışında herşeyi değiştirebilirim diyorsan buyrun meydan sizin
Ekleme:Yok iki kişide aynı şeyi söylüyorsa o zaman cümlerlerde bunu anlatmak gerekiyordu
ben mcu kilitlenmiş demedim.
mcu içindeki kimlik numarası program içinde sorgulanır uyuşmazssa program çalışmaz dedim.

Bu işlemci kitleme mevzusu firmadan firmaya değişen ve sürekli gelişen bir durum kırmay çalışanlar da şifrelemeye çalışanlar da sürekli bir adım öteye taşımaya çalışıyor örneğin kırmaya çalışanlar mikroskop ile flaş alanını bit bit okumaya çalışıyor st buna karşılık hafızanın üstüne shield geliştiriyor vs vs çok değişik kırma yolları var

Bir de bazı işlemciler koruma aktif edildiğinde programlamayı komple iptal ederken bazıları eğer bütün hafızayı silersen yeniden yazmana izin veriyor gibi ayrımlar var çok detaylı bilmiyorum orası tecrübe işi ama eğer şanslıysanız koruma aktif edilince yeniden yazılamıyorsa ve ürünün geliştirmesi tam bitmemiş ise güncelleme yapabilmek adına kod korumayı kapalı bırakmış olabilirler ama bu düşük bir ihtimal

Şimdi datasheet'e tekrar baktım da, bunun içinde flash bellek falan yok. Harici bellek ile çalışıyor. Dolayısıyla o harici bellek neyse onu okumak gerekir. Bir de harici bellek de 8/16/32 bit paralel ROM olması gerekiyor. EEPROM larda koruma özelliği oluyor ama bu özelliğe sahip paralel ROM ben bilmiyorum, çünkü bunlarda ayrı bir komut kanalı yok, bütün sinyaller bellek erişimi ile ilgili.

Ama konu tamir ise, çipin değiştirilmesi yeterli olur gibi duruyor.

Datasheet'i de ekleyelim.

Ekler

• S3C44B0X.pdf
    1.6 MB · Görüntüleme: 44
Şimdi datasheet'e tekrar baktım da, bunun içinde flash bellek falan yok. Harici bellek ile çalışıyor. Dolayısıyla o harici bellek neyse onu okumak gerekir. Bir de harici bellek de 8/16/32 bit paralel ROM olması gerekiyor. EEPROM larda koruma özelliği oluyor ama bu özelliğe sahip paralel ROM ben bilmiyorum, çünkü bunlarda ayrı bir komut kanalı yok, bütün sinyaller bellek erişimi ile ilgili.

Ama konu tamir ise, çipin değiştirilmesi yeterli olur gibi duruyor.

Datasheet'i de ekleyelim.

Merhabalar,

Evet hocam bu arm cpu'da flash yok. LCD veri kontrolü olarak sanki komutlar yazılmış. Boş bir cpu taktım cihaza cihazı ilk açtığımda sesli blik yapıyor. Sanki verileri kaydetsek çalışacak gibi. Bir tanede resim ekledim. Buradaki header pin arm cpu'nun programlama uçlarına giriyor.

Tek sorun benim arm cpu yapısını bilmemem.

Jlink adaptör ile bunu normal eprom gibi okudugumuzda veya yeni proje sayfasında okudugumuzda programlayıcı veya kimlik numarası nerede nasıl oluyor onu bilmiyorum. Adaptör ile verıyı okuyup buraya yuklesem bırseyler elde edebılırmıyız?

Ekler

• camphoto_1932422408.jpeg
    camphoto_1932422408.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 50
İçinde flash bellek yok, o yüzden JTAG veya SWD ile yapılacak birşey de yok. Gördüğüm kadarıyle bunun içinde programlanabilecek birşey yok. Programmable fuse vs de göremiyorum. Eğer değiştirdiin ve çalışmıyorsa muhtemelen başka bir arıza vardır.

İçinde flash bellek yok, o yüzden JTAG veya SWD ile yapılacak birşey de yok. Gördüğüm kadarıyle bunun içinde programlanabilecek birşey yok. Programmable fuse vs de göremiyorum. Eğer değiştirdiin ve çalışmıyorsa muhtemelen başka bir arıza vardır.

Hocam o zaman şöyle bir soru yönelteyim.

Madem içerisinde herhangi bir veri kodlaması yoksa neden Jtag programlama pin'leri eklemişler pcb'ye?

Benim anlatmak istediğim arm içerisindeki flash lcd kontrolü yapıyor galiba. Flash demiyeyimde, bir yapıya lcd kontrolü eklemişler.

Muhtemelen zannediyorumki bazı kontrolleri arm içerisine yerleştirip lcd vs işlemleri oradan yönetiyor.

Huntron komponent tester osiloskop ile herşeyi kontrol ettim. Arızalar tamamlandı hocam.

İşim bir tek işlemciye kaldı. Ama jtag header neden eklendiğini merak ediyorum.

Program kodu U2 nin içerisinde. Bu bir NAND flash. JTAG neden konmuş? Çünkü birisi yazdığı programı bir debugger ile debug etmek istemiş, yani program kodunu adım adım çalıştırmak, istediği yere breakpoint koyup program durduğunda registerlarda ne var? RAM de ne var bakmak istemiş.

Eğer başka arıza göremiyorsan, belki de NAND flash belleğin içeriği bozulmuştur. O zaman iş zorlaşıyor. Sağlam karttaki NAND'i sökeceksin, bu tip bellekleri destekleyen bir chip programmer ile okuyacaksın, sonra da diğer karttaki NAND'i tekrar programlayacaksın.

Tabi burada da başka sorunlar ortaya çıkar. Mesela hardware'e özgün bir seri numarası varsa, veya başka bir unique ID varsa, sen onu kopyalamış olacaksın ve umulmadık sorunlar çıkabilir. Bir insanın kendi klonu ile karşılaşması gibi :katil2:

Piyasadaki çoğu MCU voltaj glitch ile okunabiliyor. Uğraştırır ama kolay iş değil.

Program kodu U2 nin içerisinde. Bu bir NAND flash. JTAG neden konmuş? Çünkü birisi yazdığı programı bir debugger ile debug etmek istemiş, yani program kodunu adım adım çalıştırmak, istediği yere breakpoint koyup program durduğunda registerlarda ne var? RAM de ne var bakmak istemiş.

Eğer başka arıza göremiyorsan, belki de NAND flash belleğin içeriği bozulmuştur. O zaman iş zorlaşıyor. Sağlam karttaki NAND'i sökeceksin, bu tip bellekleri destekleyen bir chip programmer ile okuyacaksın, sonra da diğer karttaki NAND'i tekrar programlayacaksın.

Tabi burada da başka sorunlar ortaya çıkar. Mesela hardware'e özgün bir seri numarası varsa, veya başka bir unique ID varsa, sen onu kopyalamış olacaksın ve umulmadık sorunlar çıkabilir. Bir insanın kendi klonu ile karşılaşması gibi :katil2:

Hocam Merhaba,

Okuyucum geldi. JTAG için TDO, TDI, TMS, TCK ve nTRST uçlarını pcb'ye bağlamam yeterli midir? Voltaj bermem gerekiyor mu?

Uçlar birebir olacak şekilde bağladım ama j-flash programı ile işlemciye haberleşme sağlayamadım. Jflash programında işlemci modelini seçtim ama ayrıca mcu sekmesi içinde işlemci bağlangıç adresleri vs birşey girmem gerekiyor mu? Bağlantıyı nasıl sağlayabilirim?

JTAG ile işi karmaşıklaştırıyorsun. Senin ihtiyacın olan şey, sağlam karttaki NAND belleği söküp içini okumak, sonra da aynı veriyi yeni bir NAND belleğe yazıp çalışmayan karta lehimlemek.

JTAG ile işi karmaşıklaştırıyorsun. Senin ihtiyacın olan şey, sağlam karttaki NAND belleği söküp içini okumak, sonra da aynı veriyi yeni bir NAND belleğe yazıp çalışmayan karta lehimlemek.

Hocam merhaba,

Nand flashı tekrar denedim onda herhangi bir sorun yok.

Arm cpu ile haberleşme kurdum. Fakat bunda işlemci core ID ve başlangıç için yerlere adres tanımlamam gerekiyor mu?

Ekler

• IMG_2370.jpeg
    IMG_2370.jpeg
    6.1 MB · Görüntüleme: 34
  • 45B8CC65-2638-4582-B74A-B122ECEBBAE4.jpeg
    45B8CC65-2638-4582-B74A-B122ECEBBAE4.jpeg
    2 MB · Görüntüleme: 28
  • 87437CD8-427E-4C9A-BB0E-D6D9E38DE093.jpeg
    87437CD8-427E-4C9A-BB0E-D6D9E38DE093.jpeg
    2.1 MB · Görüntüleme: 31
  • 7725CA89-AEE1-4B29-AA9B-5F990DA0BD2C.jpeg
    7725CA89-AEE1-4B29-AA9B-5F990DA0BD2C.jpeg
    2.2 MB · Görüntüleme: 30
  • C2129519-3F86-4F4A-BE11-EA7BE8A2B4D1.jpeg
    C2129519-3F86-4F4A-BE11-EA7BE8A2B4D1.jpeg
    2 MB · Görüntüleme: 30
  • 2E698B53-A7DC-422B-B02E-B260773C5A36.jpeg
    2E698B53-A7DC-422B-B02E-B260773C5A36.jpeg
    2 MB · Görüntüleme: 30
Nand flashı tekrar denedim onda herhangi bir sorun yok.

Bu tam olarak ne anlama geliyor? Sağlam karttaki NAND'i bozuk karta taktın ve davranış hiç değişmedi mi?

Yoksa sağlam karttaki NAND içeriğini okudun, bozuk karttani NAND içeriğini okudun, karşılaştırdın ve tam olarak eşit mi çıktı?

NAND'de kesin olarak bir sorun olmadığını biliyorsan, işlemcide de sorun olmadığını kesin biliyorsan, işlemci de gereken bütün besleme voltajlarını alıyorsa, geriye bakılacak pek birşey kalmıyor.

Bu tam olarak ne anlama geliyor? Sağlam karttaki NAND'i bozuk karta taktın ve davranış hiç değişmedi mi?

Yoksa sağlam karttaki NAND içeriğini okudun, bozuk karttani NAND içeriğini okudun, karşılaştırdın ve tam olarak eşit mi çıktı?

NAND'de kesin olarak bir sorun olmadığını biliyorsan, işlemcide de sorun olmadığını kesin biliyorsan, işlemci de gereken bütün besleme voltajlarını alıyorsa, geriye bakılacak pek birşey kalmıyor.

Hocam,

Sağlamdaki Nand flashı okudum, arızalıdaki nand flash'a yazdım programı. Yine aynı tepki cihaz açılıyor ve beep sesi veriyor. Ekran ve menü yazıları gelmiyor. Yeni ve boş taktığım arm işlemci içinde adresleme olmadığı için menü tam anlamıyla yok.

Sağlam cihazdan arm işlemci içinden adresleri çekmem gerekiyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,863
Üyeler
2,485
Son üye
viesva

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back