Şarj aletindeki transformatörü kullanma

magiatrix

Yeni Üye
Okuldaki deneylerde kullanmak için şarj aletindeki transformatörün 5V AC gerilimini çıkış olarak almak istiyorum. 5V olmasının sebebi çıkışı Arduino UNO ile izleyecek olmam. Bunun yerine daha iyi bir çözüm de olabilir. Şimdiden teşekkürler.

Eğer Transformatör dediğin gibi 5v ac veriyor ise dc yapmak için doğrulttuğunda 5x1,44-0,7=6,5v dc alacaksın arduino 5,5v dan fazla kabul etmiyor diye biliyorum 7805 bile taksan drop out voltajı 2v en az 7v girmen gerek elindeki trafo EMK halinde daha yüksek voltaj verir akım çekince voltajı düşer biraz onun yerine switching bir telefon adaptörü kullanman daha iyi olacaktır takıldığın bir yer var ise sorabilirsin.

Eğer Transformatör dediğin gibi 5v ac veriyor ise dc yapmak için doğrulttuğunda 5x1,44-0,7=6,5v dc alacaksın arduino 5,5v dan fazla kabul etmiyor diye biliyorum 7805 bile taksan drop out voltajı 2v en az 7v girmen gerek elindeki trafo EMK halinde daha yüksek voltaj verir akım çekince voltajı düşer biraz onun yerine switching bir telefon adaptörü kullanman daha iyi olacaktır takıldığın bir yer var ise sorabilirsin.
Çıkışının 5V verdiğinden emin değilim. Arduino kısmında haklısınız maks 5.5 kabul ediyor. Switching adaptörde transformatörü söküp mü kullanmalıyım? Bir diğer sorum da elimde resimdeki transformatörün 2x6V olanından var. Bunu dalga şeklini bozmadan kullanabilmem mümkün mü? Düzenleme: çıkışa silisyum diyot bağlayıp devreye 5.3V göndermek mümkün olabilir mi?
1638990851015.png

Son düzenleme:
Trafo çıkışından alacağınız bu gerilimi ne amaçlı kullanacaksınız?

Arduino yu beslemek için mi yoksa başka bir amacınız mi var? Siz amacınızı tam anlatın bilenler yorumlar.

Voltaj izlemek diyorsunuz voltajin nesini izleyeceksiniz?

Trafo çıkışından alacağınız bu gerilimi ne amaçlı kullanacaksınız?

Arduino yu beslemek için mi yoksa başka bir amacınız mi var? Siz amacınızı tam anlatın bilenler yorumlar.

Voltaj izlemek diyorsunuz voltajin nesini izleyeceksiniz?
Amacım devreye AC bir kaynak yaratıp, çeşitli elemanlar üzerindeki gerilimin grafiğini gözlemlemek. Arduino UNO'yu osiloskop olarak kullanacağım için şarj aleti trafosunun 5v oluşunu kullanmak istemiştim.

Sarj aleti yukarıdaki gibi saç nuveli trafo ise çıkışı da 5 volt ise kullanabilirsiniz.

Ama arduino nun giriş gerilimine yaklasmamak için ya trafonun çıkış sargısından bir kaç sipir sökün yada çıkışa uygun direnclerle hesaplayıp bir gerilim bolucu yapın ki kartınız hasar gormesin. Ayrıca qrduino nun hangi girişleri ac girişe sahip bilmiyorum. Ac girmek sikinti oluşturabilir belki yarım dalga dogrultup hesaplamalar ile bunu değerlendirebilirsiniz. Benimki fikir vermek.

Bir diğer sorum da elimde resimdeki transformatörün 2x6V olanından var.
elinizde 6x2v var ise en baş ve en son iki uçtan voltaj alıp 12v ac elde edersiniz buda dc yapınca,16,58v yapar buna LM2596 gibi bir modül takabilirsiniz

Switching adaptörde transformatörü söküp mü kullanmalıyım?
yok o şekilde olmaz elinizdeki adaptöre bağlı ama telefon adaptöründen örnek vereyim usb portunun bağlantı yerinden güç alabilirsin

Bir çeşit mobil component tester mi yapmak istiyorsunuz
Okulda yaptığımız deneylerde AC bir kaynak bağlanarak direnç üzerine düşen gerilimi osiloskop ile takip etmemiz isteniyor. Amacım bunun için bir AC kaynak oluşturmak. Arduino ile de osiloskop yapmak istedim fakat şuan istediğim sonuca arduino kısmında ulaşamadım. Bir önceki yorumunuzu düşünerek 2x6 trafoyu gerilim bölücü yardımı ile 3v 3v olarak ayırdım.

1639092590096.png

Bir arduino encoder ve bir iki buton bir de ekran ile max 12MHz üretebilen bir sinyal jenaratörün oluyor. Fiyatları bedavaydı ama şu anda nerden baksan 150 eder toplamda. Sonucunda güzel bir ürünün olur ama ve tabi kare, üçgen ve sinüs de üretebiliyorsun ayarlardan seçerek. Çıkışı mesajda da yazıldığı gibi düşük küçük bir tane 1-2 transistörlü hatta tek bile olabilir 9-10 elemanlı bir amplifier devresi ile istediğin voltun çok daha üstüne rahatlıkla yükseltebilirsin. 10 TL tutar o da max. Şarj aleti kadar bedava olmasa da çok güzel bir proje olur bu saydığım malzemelerle yapılmış hazır bir sürü devre var. Bir düşün aklında olsun.

14726 eklentisine bak

Bir arduino encoder ve bir iki buton bir de ekran ile max 12MHz üretebilen bir sinyal jenaratörün oluyor. Fiyatları bedavaydı ama şu anda nerden baksan 150 eder toplamda. Sonucunda güzel bir ürünün olur ama ve tabi kare, üçgen ve sinüs de üretebiliyorsun ayarlardan seçerek. Çıkışı mesajda da yazıldığı gibi düşük küçük bir tane 1-2 transistörlü hatta tek bile olabilir 9-10 elemanlı bir amplifier devresi ile istediğin voltun çok daha üstüne rahatlıkla yükseltebilirsin. 10 TL tutar o da max. Şarj aleti kadar bedava olmasa da çok güzel bir proje olur bu saydığım malzemelerle yapılmış hazır bir sürü devre var. Bir düşün aklında olsun.
Teşekkür ederim, imkanım olursa böyle bir şey yapmak isterim.

Forum istatistikleri

Konular
6,015
Üyeler
2,529
Son üye
Gardiyan9

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back