Boeing 737-800 MCP Panel MSFS20 Güncellemesi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Hatırlarsanız Flight Simulatör hastası olarak Boeing 737-800 Uçağın MCP Panelini Uzun uğraşlar sonucu yapmıştım.
Aradan geçen zaman diliminde oyunun yeni versiyonu çıktı. Bendeki eski versiyondaki kodlamalar filan değiştiğinden yenisine uyarlamak için güncelleme yapmam gerekti. Eski konuya Buradan ulaşabilirsiniz.

Öncelikle eski şemada kullandığım 5v gerilimi 12v'a çıkardım. Bunun sebebi Butonlardaki ledler 24v'a göre ayarlanmıştı ve ben 5v verince çok az yanıyordu.
Devrenin içinde yinede 5v'a ihtiyaç olduğu için bu kısımıda LM7805 regülatör koyarak hallettim.
Eski sistemde anahtarlama için 17 tane BC337 NPN transistör kullanmıştım. Yeni Sistemde 2 Adet ULN2803 ve 1 adet BC847 SMD transistör kullandım.
ULN2803 bağlantılarını kontrol edip yorumlarsanız sevinirim. Daha önce kullanmadığımdan hatalı bağlamış olabilirim.
Enkoderları hazır kullanmak yerine kendim yapmıştım. Direnç ve kondansatör gibi elemanları eski sistemde anakarta lehimlemiştim. Yeni sistemde de yine anakart üzerine lehimlemeyi tercih ettim yalnız bu sefer SMD malzemeler kullandım.
Bu anakarttan Arduino Megaya 40 civarı jumper kablo ile bağlantı yapıyordum. Bu jumperlar genellikle sorun çıkardığı için anakartı Megaya Shield olacak şekilde tasarladım. Bu sayede 40 civarı jumper kablodan kurtulmuş oldum. Ama maalesef çok daha fazlasını kullanmaya devam etmek zorundayım. Bunun içinde kendi jumperlarımı yapmak üzere malzeme ve sıkma pensesi aldım.
Bu şimdilik güncelleme projesine başlangıç oldu. Her boş fırsatta devam edip proje bitene kadar paylaşım yapacağım.

Eski Versiyon Şema
BUTTON & LED & sWITCH & ENCODER MAINBOARSD SHEMATIC.png

Yeni Versiyon Şema
KICAD_sema.png

Eski Versiyon PCB
BUTTON & LED & sWITCH & ENCODER MAINBOARSD PCB.png

Yeni Versiyon PCB
KICAD_PCB.png

Eski Versiyon 3D Görüntüler
BUTTON & LED & sWITCH & ENCODER MAINBOARSD 3D FRONT.png

BUTTON & LED & sWITCH & ENCODER MAINBOARSD 3D REAR.png

Yeni Versiyon 3D Görüntüler
KICAD_3D_ÖN.png

KICAD_3D_ARKA.png

rp2040 update yapalım ıo çoğlatmak için alternatif çok.
dahili usb bus olması büyük avantaj olacaktır.
software kısmını ben halledebilirim mega'ya yüklenen software var mı?

rp2040 update yapalım ıo çoğlatmak için alternatif çok.
dahili usb bus olması büyük avantaj olacaktır.
software kısmını ben halledebilirim mega'ya yüklenen software var mı?
Megaya software'i Mobiflight programı yüklüyor. Programın RP desteği yok. Yalnızca Mega, Uno, Nano, Pro.

Megaya software'i Mobiflight programı yüklüyor. Programın RP desteği yok. Yalnızca Mega, Uno, Nano, Pro.
desteği biz ekleriz bakalım neler geliyor büyük ihtimalle içinde .hex uzantılı dosyası ve hex loader vardır.

hmm konuyu yazarken hızlı bir araştırma yaptım açık kaynak paylaşmışlar;
https://github.com/MobiFlight/MobiFlight-FirmwareSource
genelde böyle uygulamalar kullan geç kurcalama şeklinde yapılır ama kurcala istiyor.

fazla modüler yaptığı için biraz zor geliyor insana sıra-sıra rp2040 convert etmek.
ben rp2040 çok seviyorum çalışırken yaptığım bütün test devrelerimde rp2040 kullanıyorum bozulsa umrumda değil şefim için bir stm32 gelişltirme kartı bozulmasıının maliyetindense rp2040(pico) tercih ediyor.

gerçekten 1.5-2$ fiyatına göre nerdeyse orta seviye stm'lere kafa tutuyor(evcil ortamlarda :( )

Yastık altına 10 tane pico attıydım, iyiki atmışım, 250 TL olmuş tanesi :cheeky5:

Hmm ben pico W ya bakmışım :facepalm1: Olsun gene de iyi bir yatırım oldu

Bu gün Displaylere el attım.
Sistemde üç adet 3 digit, bir adet 4 digit ve iki adet 6 digit olmak üzere toplam 6 adet 7 segment display var.
Eski sistemde bunların her birini ayrı pcb de yapıp ince bir tahta üzerine monte etmiştim.

20230612_135048.jpg

Bu şekilde yapınca her birinden diğerine jumper atlamam gerekmişti. Bu da yine 30-40 civarı jumper kablo demekti.
Bu kablolardan kurtulmak için yeni sistemi tek bir pcb üzerine dizdim.

Display_Şema.png

Display_PCB.png

Display_3d_Ön.png

Display_3d_Arka.png

Bakıyorum baya bir dupont sıkmışsın :)

Bakıyorum baya bir dupont sıkmışsın :)
O eskisi abi. Hiç birini ben sıkmadım. Sorunlu jumperlar onlar.
Ben penseyi boşa çıkartmaya çalışıyorum. :katil2: O resimde gördüğün jumperların en az yarısı yeni sistemde olmayacak.

Bu arada jumperlar kablolar konusunda bir bilgi daha tazeleyeyim. Ben jumperların doğru dürüst sıkılmadığı için sorun çıkarttığını düşünüyordum hep. Evet doğru dürüst sıkılmayanlarda var ama başka problemler de var.
Geçen bir demet aldım elime. İçlerinde sağlam jumper arıyorum. Kablo soyucuya taktım. "Tak" plastik koptu ama tel yok.
Sonra dedim ki kablo çok ince alet koparıyor herhalde. Yan keski ile hafifçe asıldım. Yine plastik koptu tel yok.
Bu seferde ben fazla asıldım herhalde dedim ve çakmakla plastiği ısıtıp çektim. Tel yine yok. Tam o anda bir daha jumper kabloya para vermeye tövbe ettim. 6 renk 22 AWG 15m kablolarımda geldi. Onları kullanacağım ve bittikçe alacağım artık.

Jumper kablo elektroniğe ihanettir, Milli servete düşmandır. Almayın aldırmayın. Azıcık sağlam yapmayı öğrensin ib**'ler.

Evet aynen. O çin malı penselerin en zayıf ayarında bile konnektörleri aşırı fazla sıkıyor ve orasını iyice zayıflatıyor. Ama PA-09 ile sıkılığı sen kontrol ediyor olacaksın. Fazla abanmadan, konnektör kanatlarının dönüp bakır tellere saplanması yeterli.

Daha test için bile 1 tane sıkmadım abi. Hala 1500TL yi hazmetmeye çalışıyorum.
Hani bazı insanların hiç muhabbeti olmasa dahi yıldızı barışmaz ya, hep bir birlerinden uzak dururlar. PA-09 ile aramda öyle bir durum gerçekleşti. Yüzüne bakmıyorum hiç :katil2:

Jumper eziyetine bir nebze olsun çare olarak fidan bağlama ipi kullanıyorum. Breadboardda kolaylık oluyor, yoksa pcb tranfer için kullanışlı değil.
jumper.jpg

Üzerinde kesicisi var. kalınlığı breadboard için uygun, izolasyonu tırnakla kolayca soyuluyor ve iletken direnci de metrede 1 Ohm civrında. Fotoğraftaki güzel ürün. Bunun bir de dandiği denk geldi, kullanışlı değildi. Bunu öneririm. Büyük kalaylık oluyor, saklama derdi de olmuyor...

7 segment displaylerin pcb'si hazır.
Elimde yeterli malzeme olmadığı için sadece ilk displayi taktım ve test ettim. Sonuç başarılı.

Özdisanda max7219 için 250₺ gibi bir şey yazmışlar. Görünce aklım çıktı ama piyasada Allah'tan 50-60₺ ye varmış.

20230615_222644.jpg

20230615_222702.jpg

MAX7219 özdisanda 285+KDV imiş. Hata bildir kısmından mesaj gönderdim. Kesin fiyatlandırma hatası var bence.

Ona o parayı vereceğime yine öz disandan 53+KDV ye şunu alırım daha iyi değil mi? :D

evet özdisan'ın bazı ürünlerinin fiyatları tamamen abzürt. Mesela bir defter SMD direnç alacaktım, özdisan istiyor 170 dolar, aliexpress'ten 17 dolara aldım :katil2:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back