satranç oynayan var mı?

Oyun başladı ama rakibi göremiyorum.
Oyun görünmüyor ama yenildim diye çıktı geliyor.
Donup kaldım öyle. :(

Ben de tavla uzerine birazcik konusayim.

Cok nadiren tavla oynarim ve tavlayi bildigimi zannederdim. Yarismalarda derece alan tavla hastasi bir arkadasim var. Bir gun sohbet ederken tavlada ne var, sansina iyi zar geldiginde dogru oynarsan kazanirsin diye tavlayi hafife aldim.

Olurmu oyle dedi bir tasi oynarken surekli olasilik hesabi yapacaksin dedi.

Nasil yani diye sordum.

Bak dedi zari attim cok da iyi bir sey gelmedi taslardan bir kacinin yerini degistirmem lazim.

Simdi su tasi oynasam aciga dusecek. Karsi tarafin A tasi ile bunu kirabilmesi icin toplami 6 olan zar lazim. B tasi ile kirmasi icin 7 atmasi lazim. C tasi ile kirmasi icin 5 lazim.

6 icin 5-1, 4-2, 3-3, 6-x, 2-2 lazim. bunlardan 3-3 kapali isime yaramaz. o halde olasiliklari kafama not edeyim.
Diger tas icin toplam 7 gerekiyor. 4-3 5-2 bunlar olabilir bunlarin olasiliklarini da kafamda tutayim.

Simdi en kucuk olasiligi bulalim.o tasi oynayalim.

Uff uff benim bunlari aklimdan hesaplayip her birisini hafizamda tutup ardindan en kucuk olasiligi secmem kagit kalem kullanmadan ve kisa surede bulmam imkansiz.

Bu sohbetten sonra tavla ustasi arkadasima saygim cok arttti.

Bir belgeselde izlemistim. Satranc ustalarindan bazilari kafasinda pek cok masa ve masa icinde dallanmalari hayal edip iclerine oyun sahneleri yerlestirebiliyormus. Bir kisi vardi 10 ayri masada 10 rakip. Her bir rakibin oyun dizilisi beyninde fotograf olarak kaliyormus. Rakip su tasi oynarsa ben de bunu oynarim o suu oynarsa ben de bunu oynarim diye senaryolarda kafasinda ayrica kaliyormus.

Boyle dogustan anormallikleri olan adamlarla oyun falan oynanmaz.

Son düzenleme:
benim çocuk burdan oynuyor takım içi turnuva filan oluyor.

Ben botlarla oynuyorum ara sıra sıra. Eskiden tek bir bot(bilgisayar) vardı, zorluk derecesini kendin ayarlıyordun.

Yenmek çok zor, bilgisayar yenileceğini anlarsa en kötü berabere bitiriyor. O denli dişli bir yazılım var arkaplanda.

Bir süre sonra sinir bozabiliyor.

Sudoku satranctan daha zor , onun icin keyifli oluyor.
Z3YwU21DOUlsQkl6a3N6R0NLM1ZmQVlRQXJHUGVnV0dpeVZOcHhORmJsMVRsQVRLQVA3UHZLIVRya1pSS1U_TlVETj9rVTg3ZmVSSkRTNlNlUzdZY0RZWlVMWjdTUjdZUlRZN1RSNzhkbTg5RE01T21TT1lTMDkhUlo0ODAy.gif

Beyaz benim. :)
Bugün iyi günümdeyim.

Kafayı fazla yorma. Yıllarca ailecek karşılıklı oynadık. UKD Kaydımız bile var .Bilgisayar ile zevkli değil. Öğrenmek isteyenler için iyi
Ayrıca zeka geliştirmeye katkısı hiç yok.Çok karmaşık değil. Dalgınlıkla yener veya yenilirsin.

Kafayı fazla yorma. Yıllarca ailecek karşılıklı oynadık. UKD Kaydımız bile var .Bilgisayar ile zevkli değil. Öğrenmek isteyenler için iyi
Ayrıca zeka geliştirmeye katkısı hiç yok.Çok karmaşık değil. Dalgınlıkla yener veya yenilirsin.
Benimde kaydım var. 5 yaşında bir çocuğa yenilince bırakmıştım. :)

Boyle dogustan anormallikleri olan adamlarla oyun falan oynanmaz.

Gerçekten bazı insanlarda bu tarz durumlar. Askerde 500 kişinin ismini 1 günde öğrenen biri ile tanışmıştım.

Birde zaman tüneli kafası olan bir arkadaşım vardı. Hangi tarih saat nerde kiminle ne yaptığını hatırlıyor...

Ben akşam ne yediğimi hatırlamıyorum...

Gerçekten bazı insanlarda bu tarz durumlar. Askerde 500 kişinin ismini 1 günde öğrenen biri ile tanışmıştım.

Birde zaman tüneli kafası olan bir arkadaşım vardı. Hangi tarih saat nerde kiminle ne yaptığını hatırlıyor...

Ben akşam ne yediğimi hatırlamıyorum...
Bunlar tamamamen yetenek. (belki de hastalık) Bence sanatçı olmakta yetenek. Alakasız şeylerle resim, heykel veya müzik yapmak..

Mikro Step'in dediği durumlar toplum yapımızla da alakalı. Toplumumuzda cin fikirlilik yaygın bir şey. Kahvehanelerdeki dayılara problem sorusu sorsan genellikle umursamaz ve tuhaf tuhaf bakar. Ama iş oyundaki kart-taş sayma, hile yapmaya gelince profesyonel gibi davranır. Kartları tam karıştırmaz, bir önceki el hangi kartla hangisi yan yanaydı onun hesabını yapar ve kendine çıkar sağlamaya çalışır.

Birazda şu durum var, beyin hangi yönde eğitilirse o yönde gelişim gösterir. Uzun süre tavla oynasanız hesap-kitap yapmaya başlayabilirsiniz. Lakin yapmazsınız çünkü oyuna yeterince ilginiz, sabrınız yok. İlginiz olmadığı için oyuna ayıracak zamanınız da yok. Bunun yerine elektroniğe ilginiz var ve bu çok daha anlamlı.

Forum istatistikleri

Konular
6,570
Üyeler
2,693
Son üye
korfez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back