sds2104x plus bode cizimi hk.

Bir de şunu merak ediyorum Bode özelliği sizin için çok önemli mi?
Ne için kullanacaksınız?
Bunun yerine NanoVNA gibi bir cihaz alarak çok kaliteli olmayan (kare dalga üreten) bir sinyal jeneratörü,
Vector network analyzer ve dolaylı yoldan da Bode grafiğinden çok daha fazlasını ölçen bir cihaz elde edebiliyorsunuz.
NanoVNA lar frekans olarak 2-3 GHz üstüne dahi çıkabiliyor ekstra olarak.

Zaten 40 MHz in üzerinde verimli çalışma yapabilmek için bilgi seviyenin de belli bir noktaya gelmiş olması lazım. Yüksek bant genişliğini aktif hale getirdiğin zaman, cihazın öz gürültüsü de artacak. Yüksek frekansa ihtiyacın olmadan neden daha fazla gürültüye razı olasın?
mesela 120Mhz opsiyonunu acsam 30Mhz lik bir sinus cikisi almak isyesem, eski halinden daha mi fazla gurultu uretecek tam anlamadim, biraz aciklar misin?

mesela 120Mhz opsiyonunu acsam 30Mhz lik bir sinus cikisi almak isyesem, eski halinden daha mi fazla gurultu uretecek tam anlamadim, biraz aciklar misin?

Olayı şöyle düşünmen lazım: bant genişliği ne kadar fazla ise, gürültü de o kadar fazladır, çünkü gürültünün her frekansta spektral bileşenleri var. 40 MHz den 120 MHz e çıkınca, 80 MHz lik bir bandın gürültüsü de çıkışa dahil edilmiş oluyor.

Hacklenmemiş sinyal jeneratöründe 40 MHz üretirsen, sonra da spektrum analizör ile 120 MHz'e kadar toplam gürültüye bakarsan, sadece 40 MHz bant genişliğindeki gürültü kayda değer olur, daha yüksek frekanslardaki gürültü çıkıştaki low pass filtre ile bastırılmış olur.

Hacklenmiş sinyal jeneratöründe 40 MHz üretirsen, sonra da spektrum analizör ile 120 MHz'e kadar toplam gürültüye bakarsan, TÜM 120 MHz bandındaki gürültüyü görürsün çünkü çıkışta artık low pass filtre yok.

Bir de şunu merak ediyorum Bode özelliği sizin için çok önemli mi?
Ne için kullanacaksınız?
Bunun yerine NanoVNA gibi bir cihaz alarak çok kaliteli olmayan (kare dalga üreten) bir sinyal jeneratörü,
Vector network analyzer ve dolaylı yoldan da Bode grafiğinden çok daha fazlasını ölçen bir cihaz elde edebiliyorsunuz.
NanoVNA lar frekans olarak 2-3 GHz üstüne dahi çıkabiliyor ekstra olarak.
Aslında bu formları okurken bode özelliğinin varolduğunu ögrendim. Açıkcası mini ,sınırlı bir spectrum analizör gibi birşey gerçekten ilgimi çekti. Buna bu kadar yaklaşmışken de neden olmasın dedim. filtreler, audio vs hobiciye yeni öğrenme, uygulama çalışmaları çıkar diye heyecanlandım doğrusu. Yani ilgim bu kadar. Daha ileri seviyelerle işim yok şimdilik.

Ben hacklediğimde dönülebiliyordu. Ama hackler dinamik, yerinde durmuyor. Daha önce çalışan yöntem şimdi çalışmayabilir.

Aslında bu formları okurken bode özelliğinin varolduğunu ögrendim. Açıkcası mini ,sınırlı bir spectrum analizör gibi birşey gerçekten ilgimi çekti. Buna bu kadar yaklaşmışken de neden olmasın dedim. filtreler, audio vs hobiciye yeni öğrenme, uygulama çalışmaları çıkar diye heyecanlandım doğrusu. Yani ilgim bu kadar. Daha ileri seviyelerle işim yok şimdilik.
Bode grafiğini elle manuel de yapabilirsiniz ama çok vakit alır tabi her frekans için hem genlik hem de faz farkını osiloskoptan okuyup not etmeniz sonra excele tablo çizdirmeniz lazım. Bilmiyorum bu özelliğini çok kullanan var mı ama eğitimsel faaliyetler dışında çok sınırlı ve yavaş çalışan bir bode yeteneği var aletin. Bence bu özelliğe hiç takılmayın.

Olayı şöyle düşünmen lazım: bant genişliği ne kadar fazla ise, gürültü de o kadar fazladır, çünkü gürültünün her frekansta spektral bileşenleri var. 40 MHz den 120 MHz e çıkınca, 80 MHz lik bir bandın gürültüsü de çıkışa dahil edilmiş oluyor.

Hacklenmemiş sinyal jeneratöründe 40 MHz üretirsen, sonra da spektrum analizör ile 120 MHz'e kadar toplam gürültüye bakarsan, sadece 40 MHz bant genişliğindeki gürültü kayda değer olur, daha yüksek frekanslardaki gürültü çıkıştaki low pass filtre ile bastırılmış olur.

Hacklenmiş sinyal jeneratöründe 40 MHz üretirsen, sonra da spektrum analizör ile 120 MHz'e kadar toplam gürültüye bakarsan, TÜM 120 MHz bandındaki gürültüyü görürsün çünkü çıkışta artık low pass filtre yok.

Bu bir ölçüm değil sinyal üreteci olduğundan 40 MHz modeli için çıkışı sınırlamak için ilave bir LPF kulllanılmadığını düşünüyorum.
Bence sadece lisans surumuna bakıp, yazılım tarafında 40 MHz üzerine çıkamamak şeklinde bir yöntem kuıllanmışlardır.
O zaman da 40 MHz model arasında gürültü seviyesi farkı oluşacağını sanmıyorum.

Ancak, ben de merak ettim. Uygun bir zamanda cihazı eski haline çevirip, spektrum analizörü ile mevcut haliyle kıyaslayabilirim.

Low pass filtre yoksa fark olmaz dediğin gibi. Spektrum analizör ile bile bakmaya gerek yok. kare dalga üretip minimum rise time'a bakabilirsin. Eğer 40 MHz modda iken ve 120 MHz modda iken minimum rise time aynı ise o zaman alet her zaman full 120 MHz bant genişliği ile çalışıyor demektir.

Sınırlama amaçlı bir LPF olup olmadığını bilmiyorum ancak olması bana gereksiz geliyor. Çünkü donanım aynı ve yazılımla sıırlama/yükseltme yapılıyor zaten. Upgrade işlemi hem yazılımdaki limiti hemde donanımdaki LPF'i ortadan kaldıracaksa lisans koruma işlevi görmez.
Amaç, sinüs dalgasında harmoniklerden kurtulmak ise de 120 MHz model düşük frekanslarda da uygulamalı.

Bu mantıkla, ben olsaydım, çıkışa koruma amaçlı bir LPF koymazdım. Koysaydım da 120 MHz modelde de gürültü filtrelemek için kullanırdım frekansa göre diye düşündüm.

Rise time ile ölçmek zor. AWG olarak çalıştıkları için kare dalgada, rise time parametrik ve minimum 8.4 ns (tüm SDG2000X serisi için aynı) olarak seçilebiliyor. Çıkıştaki bant genişliğinden bağımsız çalıştığını düşünüyorum.

1722528376848.png

8.4ns rise time yaklaşık 41 MHz bant genişliği (-3dB) demek. Cihazın da her iki modeli de (SDG2042X ve SDG 2122X) maksimum 25 MHz kare dalga üretebiliyor.

Benim datasheet'ten gördüğüm kadarıyla, SDG2042 de 300 MHz lik bir DAC kullanılıyor ve sonra da bir FPGA ile interpolasyon yapılıp 1.2 Gsps elde ediliyor. FPGA olunca da LPF özelliği eklemek sadece ilave VHDL kodu demek, ayrı bir hardware konması gerekmiyor. Konmuşsa, düşük bant genişliği modelde daha düşük gürültü ile çalışmak mümkün olur, ama konmamışsa tabiki alet her zaman 120 MHz modunda çalışır ve 120 MHz bant genişliğinde toplam ne kadar noise power varsa, bütün modellerde aynı noise power olur.

Evet orada hemfikiriz ancak filtrelemeyi yapmak FPGA içinde ya da sonanımsal olarak mümkünken, bu yöntem kullanılıyorsa, 120 MHz modelin bunu düşük frekanslı sinyal üretirken devreye almaması mantıksız olmaz mı?

Yani buradan hareketle, bu tür bir LPF varsa bile, 30 MHz bir sinüs için, 40 MHz ve 120 MHZ modeller için bu ayarlanabilir LPF devrede olacağından aynı gürültü seviyesi rahatlıkla yakalanır. Bu da 120 MHz modelin daha gürültülü olmaması demek olur.

Genel olarak dijitalden analoga dönüşümde yapı DAC -> LPF dir. Yani 120 MHz modelin çıkışında mutlaka 120 MHz lik bir LPF vardır. Eğer onu koymazlarsa, yeterince yüksek bant genişliğine sahip bir osiloskop ile çıkışa bakarsan, merdivenli sinyali görürsün. Eğer 120 MHz için FPGA içinde dijital bir LPF gerçekleştirildi ise, bunu 40 MHz ve 80 MHz model içinde gerçekleştirmek rahatlıkla mümkün.

Ama dediğin gibi bunu 30 MHz veya HER FREKAKS için yapamazsın. X frekansı için yapmak demek, X için yeni bir dijtial filtre hesaplamak ve parametrelerini dinamik olarak FPGA ya yüklemek demek. Sonra da test etmek demek. Bütün frekansları da test etmek mümkün olmaz, çünkü işi belli bir frekans için yapmak bile bir sürü iterasyon gerektiriyor uygun flatness, attetuation ve stabilite elde etmek için. Sonra birisi sahada öyle bir frekans bulur ki, o frekansta filtre stabilitesini kaybeder ve çıkışta hiç beklenmeyen bir sinyal görünür.

Yani neticede 40 MHz ve 80 MHz modelleri için eğer çıkışa LPF konmadı ise, bunu herhalde 120 MHz in gürültü seviyesini ürün için genel olarak kabul edilebilir buldukları içindir, veya teknik engellerden dolayı (FPGA'da yer kalmamış olabilir) veya proje zamanı engellerinden dolayı yapmadıkları içindir.

Son düzenleme:
nihayet geldi. normalde Ankara'ya bir günde geliyor. ama Ortaca'ya 3 günde geldi. burada herhangi bir kontrol düzeni olmadığı için sadece çalışıyor mu diye baktım ve kapattım. öğrenme çalışmalarına döndüğümde başlayabileceğim.

Ekler

• SDG2042X_.jpg
    SDG2042X_.jpg
    255.7 KB · Görüntüleme: 27
Merhaba arkadaşlar. Şöyle bir iki deneme yapıp hem sds814x hd yi hem de sdg2042x i öğrenme alıştırması yapayım dedim. 3.5 MHz den 50 Hz darbe üreten eski bir devre vardı. Onunla başlayayım dedim. Ama üç ayrı cihazda üç ayrı sonuç aldım. Fotoları ekliyorum. Ben şu oyuncak skoptaki görüntüyü sds814x ten nasıl temiz bir şekilde alabilirim.hem de frekansı bile 50 Hz yazıyor. Bu şekilde cihazları da öğrenmiş olurum sayenizde. Teşekkür ederim şimdiden.
20240819_153132.jpg
20240819_153143.jpg
20240819_153158.jpg
20240819_141838.jpg

Burada çok önemli bir mantık hatasına düşüyorsun. Amacın osiloskopta TEMİZ sinyal mi görmek, yoksa GERÇEK sinyali mi görmek? SDS814X sana gerçek sinyali gösteriyor, diğerleri ise sınırlı bant genişliklerinden dolayı sinyaldeki gürültüye tamamen KÖR durumda.

Burada çok önemli bir mantık hatasına düşüyorsun. Amacın osiloskopta TEMİZ sinyal mi görmek, yoksa GERÇEK sinyali mi görmek? SDS814X sana gerçek sinyali gösteriyor, diğerleri ise sınırlı bant genişliklerinden dolayı sinyaldeki gürültüye tamamen KÖR durumda.
Gerçeği görmek tabiki. Ama bazı ayarlarla gürültülerden kurtulmak mümkün olabilir mi.

Gerçeği görmek tabiki. Ama bazı ayarlarla gürültülerden kurtulmak mümkün olabilir mi.

Gürültüyü osiloskobun filtrelemesini sağlayabilirsin. Math fonksiyonlarında "low pass filter" olması lazım. Eğer kare dalga 50 Hz ise, mesela 500 Hz LPF tanımlarsan o gürültüyü görmezsin. Bu cihaz @ozkarah da var, low pass filtre yapılandırmasının nasıl yapılacağı hakkında bilgi verir belki.

Gürültüyü osiloskobun filtrelemesini sağlayabilirsin. Math fonksiyonlarında "low pass filter" olması lazım. Eğer kare dalga 50 Hz ise, mesela 500 Hz LPF tanımlarsan o gürültüyü görmezsin. Bu cihaz @ozkarah da var, low pass filtre yapılandırmasının nasıl yapılacağı hakkında bilgi verir belki.
500k dan aşağıya inemedim. Min 500kHz.

50 Hz osilatör besleme uçlarına ve osc. Çıkışı ile şase arasına kondansatör ekledim.sonuç iyi gibi.
20240819_165336.jpg

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,521
Üyeler
2,681
Son üye
Oğuzhan06

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back