sds2104x plus bode cizimi hk.

Merhaba arkadaşlar. Şöyle bir iki deneme yapıp hem sds814x hd yi hem de sdg2042x i öğrenme alıştırması yapayım dedim. 3.5 MHz den 50 Hz darbe üreten eski bir devre vardı. Onunla başlayayım dedim. Ama üç ayrı cihazda üç ayrı sonuç aldım. Fotoları ekliyorum. Ben şu oyuncak skoptaki görüntüyü sds814x ten nasıl temiz bir şekilde alabilirim.hem de frekansı bile 50 Hz yazıyor. Bu şekilde cihazları da öğrenmiş olurum sayenizde. Teşekkür ederim şimdiden.35557 eklentisine bak35558 eklentisine bak35559 eklentisine bak35560 eklentisine bak
Devrenin üzerindeki kristal 3.57 MHz iken bunları nasıl üretiyor acaba entegre için sadece referans mı o kristal.
Bir de baştan uyarayım her gördüğünüz 50 Hz sinyale şüpheyle yaklaşın veya seviyesini kontrol edin.
Çünkü çok düşük genlikliyse muhtemelen şebekeden gelen 50Hz 220 voltun osiloskoba sızmasından kaynaklanıyor.

Devrenin üzerindeki kristal 3.57 MHz iken bunları nasıl üretiyor acaba entegre için sadece referans mı o kristal.
Bir de baştan uyarayım her gördüğünüz 50 Hz sinyale şüpheyle yaklaşın veya seviyesini kontrol edin.
Çünkü çok düşük genlikliyse muhtemelen şebekeden gelen 50Hz 220 voltun osiloskoba sızmasından kaynaklanıyor.
Gençliğimizde 80 li yıllarda masaüstü dijital saatler biraz popüler olmuştu. O saatlere şebekeden çok daha yüksek doğruluk icin kristalli 50 hz. Osilatörler ilave edilirdi. Entegre de o kristal frekansını bölerek 50 hz. Çıkış vermektedir. Bu kit o zamandan kalma olduğu için çalışmasından emindim. Uyarınız için teşekkür ederim.

Gençliğimizde 80 li yıllarda masaüstü dijital saatler biraz popüler olmuştu. O saatlere şebekeden çok daha yüksek doğruluk icin kristalli 50 hz. Osilatörler ilave edilirdi. Entegre de o kristal frekansını bölerek 50 hz. Çıkış vermektedir. Bu kit o zamandan kalma olduğu için çalışmasından emindim. Uyarınız için teşekkür ederim.
Bilmiyordum ben de öğrenmiş oldum ben teşekkür ederim.

Gördüğünüz gürültünün bir kısmı devreden bir kısmı ölçüm tekniğinizden kaynaklı olabilir.
Özellikle düşük genlikli sinyallerde bu şekilde ölçerseniz çok fazla ground-loop gürültüsüne maruz kalabilirsiniz.

Öncelikle aynı ölçümü şöyle yapmayı deneyin.
1- Probun 1x modunda olduğuna emin olun.
2- probun ucundaki kıskaç ucunu çıkartıp yaylı şase ucunu takın
3- Probun ucunu devrenin üzerinde sinyal olan uca ve şase yayının ucunu GND olan bir yere değdirip sıkıca bastırın.

Bu koşullarda 20MHz giriş filtresi etkin ve değilken ölçüm alın bakalım ne kadar fark edecek.

Gördüğünüz gürültünün bir kısmı devreden bir kısmı ölçüm tekniğinizden kaynaklı olabilir.
Özellikle düşük genlikli sinyallerde bu şekilde ölçerseniz çok fazla ground-loop gürültüsüne maruz kalabilirsiniz.

Öncelikle aynı ölçümü şöyle yapmayı deneyin.
1- Probun 1x modunda olduğuna emin olun.
2- probun ucundaki kıskaç ucunu çıkartıp yaylı şase ucunu takın
3- Probun ucunu devrenin üzerinde sinyal olan uca ve şase yayının ucunu GND olan bir yere değdirip sıkıca bastırın.

Bu koşullarda 20MHz giriş filtresi etkin ve değilken ölçüm alın bakalım ne kadar fark edecek.
Yazdıklarınızı uygulamaya çalıştım.ama osiloskopu daha doğru dürüst kullanamadığım için sadece x1 de daha iyi olduğunu gördüm. Ama en etkilisi darbe çıkış ucu ile şase arasına attığım 2n7 kondansatör oldu. Yavaş yavaş öğreniyorum sizlerin sayesinde. İlginize teşekkür ederim.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,533
Üyeler
2,684
Son üye
kofteci

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back