Tamirden sonra adaptörün son hali

Derappa

Üye
Tamirin son hali

Ekler

• 20200622_215227.jpg
    20200622_215227.jpg
    133.2 KB · Görüntüleme: 445
  • 20200622_215256.jpg
    20200622_215256.jpg
    192.4 KB · Görüntüleme: 336
Demekki sigortaymış. NTC değilmiş.

O kadar badire atlattı bu kart patladı çatladı ama atmamış mı bu sigorta :cheeky5:

Sigorta devreyi koruyacağına kendini korumuş. O da bir marifet :D

Tamirden sonra adaptörün hali demişsin. Yani şu anda devre çalışıyor mu?

Kondansatör de arızalanmış galiba multimetre ile ölçtüğümde 200n ta 02.7 gibi bi değer veriyor

Yok abi kondabsatör de çalışır durumda seri lambayı taktığımda bikere yanıp sönüyor bu çalışıyor demek diye biliyorum kablolari kontrol ettim siki ti yok onlarda çalışıyor

Yok abi kondabsatör de çalışır durumda seri lambayı taktığımda bikere yanıp sönüyor bu çalışıyor demek diye biliyorum kablolari kontrol ettim siki ti yok onlarda çalışıyor

En temel testin sonuçlarını hala bekliyoruz :) MOSFET takılı değil iken, ve seri lamba ile prize takınca bunu, kondansatörün uçlarında 310V görüyor musun görmüyor musun? Aşama aşama devreyi çalıştırman lazım.

Laptop nedir çıkış kablosu 3 lü olduğuna göre iğne uçlu bir çıkışı var. Şayet Dell i çalışırıyorsa iğne uçtan referans kimlik bilgisi almıyordur.
Yok HP ise onda da iğne uçta farklı bir çapraz voltaj bilgisi var.

Şu kartın üzerindeki kontrolcü entegresi nedir? Öncelikle bir datasheet ini okuyalım. Temel devre şemasını inceleyelim. Gerekli ölçümleri bilimsel olarak ilerleyelim.

Şahsi fikrim bu laptop şarj aleti orjinal değil. Üzerinde 5 volt usb çıkışıda mevcut. Ayrıca sadeliğinden çin malı bir ürün olduğu belli görünüyor.

Benim bilgisayarım olsa bu ürünle beslemezdim.

Şu kartın üzerindeki kontrolcü entegresi nedir? Öncelikle bir datasheet ini okuyalım. Temel devre şemasını inceleyelim. Gerekli ölçümleri bilimsel olarak ilerleyelim.

Şahsi fikrim bu laptop şarj aleti orjinal değil. Üzerinde 5 volt usb çıkışıda mevcut. Ayrıca sadeliğinden çin malı bir ürün olduğu belli görünüyor.

PFC yok. Resimlere Bakınca kart boşmuş gibi görünüyor..

Evet bu en basitinden bir flyback converter. Bu güç seviyesi için de yeterli aslında. Kaliteli laptop güç kaynaklarını kalabalık yapan şey, PFC devresi, güvenlik tedbirleri, koruma devreler, ve EMI uyumluluk önlemleri. Bunda maşallah bunların hiçbirisi yok :) Sigorta bile bu devreyi atmaya değer bulmamış ve atmamış :katil2:

En temel testin sonuçlarını hala bekliyoruz :) MOSFET takılı değil iken, ve seri lamba ile prize takınca bunu, kondansatörün uçlarında 310V görüyor musun görmüyor musun? Aşama aşama devreyi çalıştırman lazım.
TamamDır abim bugünlük ona bakamayacağım halletmem gerekek bir kaç işim var müsadenizle yarın de aşama aşama dediklerinizi harfiyen uygulayacağım yeni kondansatör ve sigorta da aldım içim rahat etmedi onlarıda değiştireceğim.Mosfetsiz seri ampul bağlantısınıda videolu bi şekilde atacağım.

Fotoğraf ekledim tek entegre bu var.

Ekler

• 20200623_180547.jpg
    20200623_180547.jpg
    253.1 KB · Görüntüleme: 222

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back