Tasarruflu Ampul İle Seri Lamba

Under Ground

Aktif Üye
Her zaman kullandigim seri lambam çalışma masamdan uçmuş. Sıfırdan yeni bir tane hazırladım. Bu sefer akkor flamanlı ampul bulamadım. Baktım tasarruflu ampul var . Ha hasan ka kel hasan deyip şunu kullanayim dedim . Test etmek için bir devreye seri bağladım. Lamba başladı flaş yapıp devamlı yanıp sönmeye. Devre sağlam mı bozuk mu kararsız kaldım. En son gidip bir akkor flamanlı ampul buldum nihayet . Tekrar devreye seri bağladım lamba yanmadı. Tasarruflu ampul ile seri lamba devresi olmuyormuş öğrenmiş olduk.

Tasarruflu lambanin bir ucuna faz verip diger ucuna da 100m kadar ucu acik kablo baglandiginda bile lambanin pir pir etme, isidama ihtimali var.

Akkor flamanlı ampüller verimsiz olduğu ve çevreye zararlı olduğu gerekçesiyle üretilmiyor artık. Hatta AB de yasaklandı.

Onun yerine halojen lambalar var.

Bendeki seri lamba 75 wattlık (flaman) geçenlerde 12 volt 1-2 amperlik bir adaptörü tamir için kullandığımda işe yaramadı 1-2 kompenent yandı.
Arızalı cihazın yükü ile orantılı yükü devreye bağlamak gerekiyor sanırım.Bu tür adaptör tamirinde mesela 25 wattlık bir flamanmı bağlamak gerekiyordu?
Bunun mantığı/oranı nasıl olmalı?

Bendeki seri lamba 75 wattlık (flaman) geçenlerde 12 volt 1-2 amperlik bir adaptörü tamir için kullandığımda işe yaramadı 1-2 kompenent yandı.
Arızalı cihazın yükü ile orantılı yükü devreye bağlamak gerekiyor sanırım.Bu tür adaptör tamirinde mesela 25 wattlık bir flamanmı bağlamak gerekiyordu?
Bunun mantığı/oranı nasıl olmalı?
Evet öyleymiş
https://www.repairfaq.org/sam/tshoot.htm#tshslt

DC 310V hattinda kapasitorun degeri yeterince yuksekse, seri lamba vs baglasaniz dahi zaten bir seyleri patlatmaya yetecek kadar enerji depolanmis demektir.

Yeter ki smps gecikmeli devreye girsin ve kapasitor 310v'a sarjli olsun.

DC 310V hattinda kapasitorun degeri yeterince yuksekse, seri lamba vs baglasaniz dahi zaten bir seyleri patlatmaya yetecek kadar enerji depolanmis demektir.

Yeter ki smps gecikmeli devreye girsin ve kapasitor 310v'a sarjli olsun.
Üstad,
Aşağıdaki videonun 35.saniyesinden sonra duvarda seri lamba düzeneği ve AC volttmetre de görülüyor .İbrenin sapmasından cihazın durumu hakkında nasıl bilgi sahibi oluyor ?(Burada cihaz çalışmıyor ama diğer videolarında bu voltmetrenin hareketlerinden cihazlar hakkındabilgi sahibi oluyor) Lamba yerine direnç falan gibi yük ve analog voltmetremi bağlamış?

Son düzenleme:
Gecmis yillarda SMPS tasarlarken, seri lamba, gelistirmekte oldugum devrelerimi hic bir zaman korumadi.

Lamba ısınarak direnci yükselecek ve koruyacak. Bunun bir süresi var. Devreniz çok hızlı kısa devre oluyorsa lambadan önce ışıldayacaktır

ben seri lamba ile , faz nötr bulmada kullanıyordum. iki akkor flamanlı lambayı seri bağlayıp, ölçü aleti gibi uçları kablolara dokundurarak fazları ve nötrü buluyordum. Ama tamirat yaparken seri lamba muhabbetini çok anlayamadım :)

ben seri lamba ile , faz nötr bulmada kullanıyordum. iki akkor flamanlı lambayı seri bağlayıp, ölçü aleti gibi uçları kablolara dokundurarak fazları ve nötrü buluyordum. Ama tamirat yaparken seri lamba muhabbetini çok anlayamadım :)

Ev tesisatında toprağa da denk gelebilirsiniz. Kaçak akım koruma yoksa nötr diye toprağa da bağlama riskiniz var.

eğer devrenin üstünde bir kısa devre varsa faz nötr birleşemeyecek çünkü devreye faz seri lamba üstünden geliyor kısa devre varsa lamba yanacak yoksa devre direnç üstünden beslenmiş olacak

Lamba 100W gucunde ve akimi 0.5A ile limitliyor. Eger test edilen alet kisa devre ise tum yuk lamba uzerinde kaliyor. Alette ise sadece bir kac Watt guc harcanmis oluyor. Ustelik sigorta atmasi, kablo yanmasi ile vb ugrasmiyorsunuz. Alette kisa devre yoksa, normal calisiyorsa anlik bir yanma sonme oluyor. Lamba az isik vererek yaniyorsa aletin bir miktar akim cektigini anliyorsunuz, buna gore saglam mi degil mi diye de yorum yapmak mumkun normalde cekmesi gereken akimi dusunerek. Ya da lambadan hic akim gecmediyse acik devre oldugunu aniyorsunuz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back