Temazsız Buton şeması hk.

M_B

Aktif Üye
Merhabalar,
0-5 cm algılama mesafe aralığında temas sız buton devresi yapmak istiyorum.
Öneri ve tecrübelerinizden yararlanmak isterim.

Teşekkürler.

Aşağıdaki buton işimi gorur ama maliyeti yüksek.
1729509392980.png

Aşağıdaki ürün bugünkü kurla 31 TL
Dijital çıkışı alıp istediğini gibi kullanabilirsiniz.

Şu videoada bu ürün ile ilgili bir demo gösterimi var

• Beğen
Reactions: M_B
Bir sorum daha var. Yeni konu açmadan buradan devam etmek istedim
TTP223 chip le yapılmış capacitive touch sensor modulleri var. Bu modulun algılama kısmın üstüne 2-3cm kalınlığında cam veya PVC koysam algılama yapabilir mi ?
Algılama kısmın üstüne nasıl bir düzenek uygulanırsa sağlıklı algılama yapılabilir.

Teşekkürler.

microchip'in çok başarılı qtouch entegreleri var. gayet iyi çalışıyor. 4-5mm kadar pleksiglas üzerinden algılama yapıyor daha fazlası için elektrodu büyütmek gerekir o zaman da dışarıdan gürültü alabiliyor. bunların algılam meafes ve kazanç gibi parametreleri ayarlanan versiyonları var onlar 1-2cm metalik olmayan bi objenin arkasından algılama yapabilir.

1729546781298.png

Arkasında mesafe varsa MZ80 sensör de iş görür.
Üzerindeki trimpot tan algılama mesafeside ayarlanıyor.

Ekran görüntüsü 2024-10-22 004823.png

Bir de şu var. Zamanında insan saymak için almıştım ama proje haline getirmek kısmet olmadı. Nasıl çalıştığını bilmemekle birlikte 1-2m den fazla cisim algılayabileceğini biliyorum. Küçücükte bir parça. Bir araştır belki işini görür.

20241022_005241.jpg

İlk mesajdaki ürünün içinde yanyana ır alıcı verici diyot çifti ve röle var. @frmman ın önerdiği modül ile aynı şeyi yapabilirsiniz.

Evde şu led panellerden duvara yapıştırdım:

Bu panellerin plastik yüzeyine dokununca renk değiştiriyor, mod değiştiriyor.

İçini açıp baktım. Yüzey plastiğine herhangi bir bağlantı yok. Açık halde elimi yaklaştırınca yine mod değiştirdiğini gördüm. Basit bir şekilde bir yay yüzeye uzanıyor, elimi yaklaştırınca kapasite değişimi oluyor. Bir op-amp bu değişimi yakalayacak şekilde ayarlanmış. Eşik değerde anahtarlama yaparak mod değişimini sağlıyor.

Kapasitif değişimi kullanabilirsin, bir op-amp, birkaç direnç ve bir metal işini görür. En ucuz yöntem bu olur.

op-amp kapasitif tasarımı yapacak ustayı çağıralım:
@Mikro Step

Ustasi degilim ama cok eskilerde bu prensip isimi gorurdu.
Fakat bu devre illaki dokunmayi gerektirir. (Metale degil metalin ustundeki izole yuzeye)

1729606275714.png

Eleman degerlerini oylesine yazdim.

Yuksek frekansli darbeler kucuk bir levhaya uygulanir. Bunun hemen yaninda bir levha da sinyal toplar.
Parmak bu levhalara yaklasirsa parmak kapasite duzeneginin bir parcasi olur ve sinyal karsi tarafa gecer.
Devre CMOS tabanli lojik ciplerden olusturuldugu icin karsiya gecen zayif darbeler rahatlikla hissedilir ve cikisa yansir.

Alttaki de ayni sadece parmak dokunan yuzeye bir levha daha konuyor. Bu da dokunmayla sinyal gecisini engelliyor.

1729608433605.png

En azindan oynar scopla sagina soluna bakarsiniz daha iyisini yapmak icin fikir verir.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,759
Üyeler
2,761
Son üye
ekin

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back