Terminal programı?

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
Terminal programı olarak ne kullanıyorsunuz?

Ben hercules kullanıyorum. Genelde kullandığım özellikler tcp/ip ve serial port.

Daha iyi bir program ne olabilir?

İhtiyaç duyduğum ek özellikler. Bolca makro yazmak istiyorum. Hercules te 3 adet var.

Gelen giden bilgiyi hem hex hem ascii görmek istiyorum...

Ben android telefonda seri porttan cihazlardan log almak icin FTDI UART terminal programini kullaniyorum. Pc de ise PUTTY programini kullaniyorum.

Sanıyorum Windows altında çalışan ve yerel portlar ile haberleşen bir yazılım soruyorsun?

Ek: Ben de PUTTY kullanıyorum.

Eski windowsda hyper terminal benimde isime geliyordu. Şimdikiler de ne var diye arastirmadim.

Ben usart için Terminal v1.93b ile Realterm kullanıyorum ama bu ikisinde de TCPIP yok sanırım.
1614021772684.png

1614021674517.png

Ayrıca realterm programında şimdi keşfettim hazır bluetooth ve telefon at mod kısmı varmış.

1614021981003.png

Putty ssh için iyi ama seri port için çok kullanışlı gelmedi bana
Realterm GSM modül ve AT komut çalışmak için çok iyi. (Telit için rsterm isimli benzer bir program vardı.)
Basit işler yada seri porttan takip yapmak için Digi (şimdilerde silicon labs oldu) XCTU diye bir programı var. Yeni versiyonunda çok özellik var ama eski versiyonundaki HEX kodu özelliği bazen çok kullanışlı oluyor.
Bazen bütün bunlar yerine Python3 ve pyserial ile seri portu doğrudan okuyup yazmak daha kolay oluyor. Çünkü ihtiyacınızı en iyi siz biliyorsunuz.

Terminal programı sadece linux altında kullanıyorum. Yıllarca minicom kullandım, ama daha sonra çok daha basit olan ve gene de işimi gören picocom'u kullanmaya başladım.

Windows altında çok uzun zamandır terminal emülatör kullanmıyorum. Kullandığım zamanlarda japon birisinin geliştirdiği TeraTerm iyiydi. Ayrıca Termite ın da iyi olduğu söyleniyor ama ben denemedim.

Bazen bütün bunlar yerine Python3 ve pyserial ile seri portu doğrudan okuyup yazmak daha kolay oluyor. Çünkü ihtiyacınızı en iyi siz biliyorsunuz.

Evet python'u gerçekten öğrenmek lazım. Basit terminal emülatör programlarının çok ötesinde işlevleri olan bir seri arabirim programı kolaylıkla yazılabiliyor. Benim de zamanında ihtiyacım oldu. 3D yazıcının kontrol kartı ile doğrudan iletişim kurmak için picocom kullanmaya çalıştım. Amacım en alt seviyede 3D yazıcıyı kontrol edebilmek idi. ama sürekli seri porttan mesajlar gelirken birşeyler yazmak neredeyse imkansız oluyor.

Ama bir python program yazılsa, bu program 3D yazıcının hem çalışma parametrelerini öğrenip olan göre çalışır (maksimum minimum koordinatlar), hem de belli GCODE dizilerinden oluşan ve mesaj gönder, sonuç bekle, sonuca göre bir mesaj gönder şekildeki bir programı çalıştırabilir.

Merhaba Hercules Setup Seri port denemelerinde kilitlenen port düzeltme vs işlemleri yapıyor mu ? Seri port ile haberleşen cihazlarda bana ne gibi fayda sağlar şimdiden teşekkürler

C# ile basit bir masustu uygulaması hazırlanabilir bana da çok makro - hesap gerekiyordu staj yaparken bir abiden rica etmiştim birkaç saatte yazmıstı sanırım (ara ara bakarak)

ben verileri görselleştirmek için serial analyzer isimli bir program kullanıyorum. tam bir terminal değil ama mesela bir hareket veya ısı sensöründne gelen çıktıyı ve bunun pid çıktısını burada görselleştirip gecikmeleri tepki süresini vs görebiliyorum, kaydedebiliyorum hatta fft alabiliyorum.

kullanımı da çok basit eklemek istediğim her grafiği printf ile float formatında sonuna bir boşluk ekleyerek arka arkaya basıyorum ve satır sonuna /r/n göndererek bitiriyorum. 4 kanala kadar denedim belki daha fazlasını da destekliyordur. 100hz-200hz gibi update frekanslarında sorun çıkarmadı. seri haberleşme hızı da 1 milyon bauda kadar destekliyor.

XShell'in ucretsiz olani. VBScript, Python ve Jscript destekliyor. 4 tab acilabiliyor. UTF destegi var. Ucretli olaninda dortten fazla tab acilabiliyor ama yillik 89$.

ben verileri görselleştirmek için serial analyzer isimli bir program kullanıyorum. tam bir terminal değil ama mesela bir hareket veya ısı sensöründne gelen çıktıyı ve bunun pid çıktısını burada görselleştirip gecikmeleri tepki süresini vs görebiliyorum, kaydedebiliyorum hatta fft alabiliyorum.

kullanımı da çok basit eklemek istediğim her grafiği printf ile float formatında sonuna bir boşluk ekleyerek arka arkaya basıyorum ve satır sonuna /r/n göndererek bitiriyorum. 4 kanala kadar denedim belki daha fazlasını da destekliyordur. 100hz-200hz gibi update frekanslarında sorun çıkarmadı. seri haberleşme hızı da 1 milyon bauda kadar destekliyor.

Abi bu cok guzelmis , mac'de yok gibi gorunuyor. Ama kendiniz derlerseniz calisiyor. Tesekkur ederim oneriniz icin.

1708318105809.png

Bugün keşfettiğim ücretsiz faydalı bir program olan wireshark. İletişim trafiğini dinlemeye yarıyor. Malesef comportları dinleyemiyor. Ücretsiz böyle bir program bulursak onuda ekleriz.

Merhaba, ben haberleşmenin iki tarafını da kontrol etmek istediğim için PC tarafına VB.Net2010 express edition ile basit ara yüzler yazıp kullanıyorum. hem yolladığımı hem de aldığım hex kodlarını istediğim gibi işleme kolaylığı oluyor..

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back