Ters bağlantıya karşı devreyi koruma

Öğretmen27

Aktif Üye
Merhaba ustalar. Ben bu şekilde google yazınca baya kaynak çıktı. Özellikle roleli devreler dikkatimi çekti.
1.) Roleli devrede ters bağlantıda role enerjileniyor ve 12 devreye gitmiyor. Yalnız bobinde oluşacak ters emk için diyot yönü yanlış değil mi?( d2 diyotu. 1.resme bakın lütfen)
2.) 2. şemada ters bağlantıda ledin yanması için led ters bağlanılmış. Yanlışım var mı acaba( 2.resme bakın lütfen)

Ekler

• Ekran Alıntısı 1.JPG
    Ekran Alıntısı 1.JPG
    60.2 KB · Görüntüleme: 562
  • Ekran Alıntısı 2.JPG
    Ekran Alıntısı 2.JPG
    17.3 KB · Görüntüleme: 396
Hmm birinci şemada röle bobini nasıl enerjilenir göremiyorum. Alttaki terminallere voltajı nasıl bağlarsan bağla o röle hiçbir zaman çekmeyecektir.

İkinci devre çalışır. Ama böyle röleli bir koruma çok etkili bir koruma da değildir. Örneğin MOSFET'lerin bozulması milisaniyelik bir hadisedir. Daha röle "hmm bobinime voltaj geldi, çekeyim bari" derken MOSFET nalları dikmiş olur :)

Böyle bir koruma yapılacağına girişe yüksek akım kapasiteli ters bir shottky diyot koymak daha mantıklı. Ters bağlayınca devrede hiçbir icraat olmayınca, devrenin çalışmadığını görünce şen bağlantıları ters çevireceksin. Ama bu devrede ters bağlayıp yemeğe çıkarsan tabi ters shottky diyot bir süre sonra gidecek ve ters voltaj aynen devreye ulaşacak.

Benim konuya buyur. 2 forum eskittim hala bitiremedim şu kısa devre koruması olayını :D :D :D

1.şemada rolenin enerjilenmeme sebebi d2 in bağlantı yönünden değil mi? d2 ters olması lazım. Ters emk korumak için bu diyotun ters olması lazım.
2şemayla ilgili fikrinize katılıyorum hocam. Ben cok acemi oldugum halde bobinin hızından dolayı problem olacagını düşünmüştüm. 2. devre çalışır ama led yanar mı? ledin katot ters bağlanmış...
Bahsettiğiniz yöntem 1. yol.( .resim)
Bir de 2. yol var.(.resim) 2. resim de ters bağlantıda yani artı diyotun anaduna, eksı diyotun katotuna geldiğinde sigorta gider ve diyot da ya gider ya gitmez :)

Ekler

• z.PNG
    z.PNG
    15.4 KB · Görüntüleme: 321
  • z2.PNG
    z2.PNG
    28.8 KB · Görüntüleme: 327
Benim konuya buyur. 2 forum eskittim hala bitiremedim şu kısa devre koruması olayını :D :D :D

Bence sen şu hataya düşüyorsun. Basit birkaç komponentle işi halletmeye çalışıyorsun ama istediğin gibi de olmuyor. Olması gerektiği şekilde bir kere yapıp bir daha unutsan bu olmaz :) Biraz fazla emek ve masraf olur, ama öğrenmenin de bir bedeli vardır, öyle değil mi? Kim bedavaya birşey öğrenmiş?

Y
Bence sen şu hataya düşüyorsun. Basit birkaç komponentle işi halletmeye çalışıyorsun ama istediğin gibi de olmuyor. Olması gerektiği şekilde bir kere yapıp bir daha unutsan bu olmaz :) Biraz fazla emek ve masraf olur, ama öğrenmenin de bir bedeli vardır, öyle değil mi? Kim bedavaya birşey öğrenmiş?
Hayır hocam beni yanlış anladınız. Ben yapmayacağım işime lazım değil. Ben elektronik devreleri çözümlemeyi ve aklıma takılanları sormayı ve sizin gibi değerli usta hocalarımızdan öğrenmeyi çok seviyorum.
Benim sormamdaki amaç öğrenmek. Umarım beni yanlış anlamamışsınızdır.

1.şemada rolenin enerjilenmeme sebebi d2 in bağlantı yönünden değil mi? d2 ters olması lazım. Ters emk korumak için bu diyotun ters olması lazım.
2şemayla ilgili fikrinize katılıyorum hocam. Ben cok acemi oldugum halde bobinin hızından dolayı problem olacagını düşünmüştüm. 2. devre çalışır ama led yanar mı? ledin katot ters bağlanmış...
Bahsettiğiniz yöntem 1. yol.( .resim)
Bir de 2. yol var.(.resim) 2. resim de ters bağlantıda yani artı diyotun anaduna, eksı diyotun katotuna geldiğinde sigorta gider ve diyot da ya gider ya gitmez :)

Birinci devre değil benim dediğim. İkinci devre, ama sigortasız. Sigorta koyarsan, ters bağlantıda kullanıcının sigortayı değiştirmesi lazım. Sigortasız sadece diyot koyarsan o diyot akıma baya dayanır. Mesela 5A lik diyot koydun, zaten güç kaynağı 5A veremeyecektir ve diyot çıkışı yükleyince bayılacak ve 2 - 3A neyse belli bir değerde sınırlandıracak. Sen de herhalde 10 saniyede farkedersin devrenin çalışmadığını ve gücü kesersin, 10 saniyede de aşırı ısınmaya bağlı birşey olmaması lazım diyoda.

Hayır hocam beni yanlış anladınız. Ben yapmayacağım işime lazım değil. Ben elektronik devreleri çözümlemeyi ve aklıma takılanları sormayı ve sizin gibi değerli usta hocalarımızdan öğrenmeyi çok seviyorum.
Benim sormamdaki amaç öğrenmek. Umarım beni yanlış anlamamışsınızdır.

O cevap Gökhan'aydı yav. Alıntı yapmayı unutmuşum :)

Abi masrafında değilim. @Mr_YAMYAM abi nasıl derse öyle ilerliyorum ama ne yapsam beğenmiyor :D :D :D
Birde kutu küçük yer yok. Yoksa ben komplike bir tasarımdan kaçmıyorum vallahi. SMD ye dönecem bu gidişle

Abi masrafında değilim. @Mr_YAMYAM abi nasıl derse öyle ilerliyorum ama ne yapsam beğenmiyor :D :D :D
Birde kutu küçük yer yok. Yoksa ben komplike bir tasarımdan kaçmıyorum vallahi. SMD ye dönecem bu gidişle

Demekki bir kopukluk var. Bence doğrusu, olması gereken devreyi ortaya koymak, sonra da orada optimizasyon yapmak. Tabi maliyet istediğin seviyeye düşmeyebilir ...

Şu şemeya baksak. Laptop dc in girişi. Sağda sonda. VA1 diye devreye ters bağlı paralel baglı diyot var. Galiba bu iş için konulmuş. Anladığım kadarıyla uzun süre ters bağlı takılı kalsa dc in girişinde arıza meydana gelir diyot bozulur sigorta atar gibi...

Ekler

• d.PNG
    d.PNG
    37.2 KB · Görüntüleme: 341
Yok orada adamlar ekstra paranoyak davranmış :rolleyes: Hem MOSFET'li koruma var, hem de arkasında ters diyotlu koruma var. Hangi laptop markası bu yav? Bunu almak lazım :)

Oradaki MOSFET'li koruma devresi şu devrenin biraz gelişmişi (gate'e de aşırı voltaj koruması koymuşlar)

1572889994407.png

Bu yapıda pil doğru bağlı ise MOSFET ON oluyor ve yük çalışıyor. Pil ters bağlı ise MOSFET OFF oluyor ve yüke hiç voltaj gitmiyor. Hatta böyle bırakıp tatile bile çıkabilirsin :D

Yok orada adamlar ekstra paranoyak davranmış :rolleyes: Hem MOSFET'li koruma var, hem de arkasında ters diyotlu koruma var. Hangi laptop markası bu yav? Bunu almak lazım :)

Oradaki MOSFET'li koruma devresi şu devrenin biraz gelişmişi (gate'e de aşırı voltaj koruması koymuşlar)

1289 eklentisine bak

Bu yapıda pil doğru bağlı ise MOSFET ON oluyor ve yük çalışıyor. Pil ters bağlı ise MOSFET OFF oluyor ve yüke hiç voltaj gitmiyor. Hatta böyle bırakıp tatile bile çıkabilirsin :D
Haklisin hocam . Gozum direkt diyotu gordu. Mosfetli koruma var. Lenova hocam

Vay be ... Demekki IBM kültüründen gelen eski kurtlar hala çalışıyor orada ...

Dikkat ettiysen, MOSFET korumanın öncesinde de bir sigorta koymuşlar. En teknoloji özürlü kullanıcı bile bunda pahalı arıza oluşturamaz ...

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back