Tft ekran kodlama

orderFC

Üye
herkese selamlar elimde küçük bir tft ekran var bunu arduino ile kodladım. Fakat bunu projemde kullanmak için bir mikrodenetleyiciye ihtiyacım var çünkü arduinonun kaplayacağı alan büyük olduğu için mikrodenetleyici ile çalıştırmam gerekiyor doğru mikrodenetleyici nasıl seçerim

Tamam iste kullandigin ardunio kartinin ustundeki islemcinin aynisi ile yeni bastan daha kucuk bir kart tasarla.
Boylece yazilimda degisiklik yapmana da gerek kalmaz.

Zaten projeyi ardunio ile gelistirdiysen ardunio kartlarinda kullanilan mcu cipleri bellidir. Onlardan birisini sececeksin. Yok IDE ardunio olmak zorunda degil dersen pin sayisi ve ic cevre birimlerine gore cip belirlemen gerekiyor.

Yok bana ille de bir cip oner dersen STM32F103C6 yada C8

Teşekkür ederim biz de böyle düşündük fakat başka bir işlemci kullanacak olsak nasıl seçeriz

STM32F103C8 seni yolda birakmaz ici tika basa dolu ve cok yetenekli bir ciptir. Basit projeler icin luks kalir deme. Ucuz bir ciptir.

Ben bu ciple sevisiyorum ama ardunio IDEleri ve C kullanmiyorum.

Cip seciminde kriterler belli. Daha onceki deneyimlerle isi carcabuk bitrirmek istersen daha onceki projelerde kullandigin ciple devam etmekte fayda var.

Yep yeni bir cip sececeksen,

Rom ve Ram boyutunu goze alman gerekiyor.

Projenin ihtiyaci olan islem hizi konusunda ongorun olmasi lazim ki islemcinin frekansi konusunda karar verebilesin..

Ihtiyacin olan ve ileride olabilecek cevrebirimlerini belirlemen gerekir.

Geriye fazla bir sey kalmiyor. Pin sayisi ve besleme voltaji.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim son olarak bu çipi aldıktan sonra içine kodu nasıl yükleriz arduinoyu pc ye takıp basit şekilde hallediyoruz sonuçta

Iste bu sorunlarla ugrasma diye ardunio kartinda hangi cip varsa onu kullan. Ardunio semasinda programlama pinlerini vs de kendi kartinda aynen kullan.

Şu an için bir adı yok çünkü ne kullanacağım emim olamadım…. 1 tane ortaya ürüm çıkarıp deneyeceğim

Yukarıda zaten cevaplar verilmiş, aynı şeyleri tekrarlamak gibi olacak.

Arduino uno üzerindeki işlemci : ATmega328P

veya

Stm32F103 içinde aşağıdaki listeden seçebilirsiniz.

Her iki durumdada seçtiğiniz mcu nun ihtiyaç duyduğu diğer cevre donanımlarıda tasarlamanız gerekmekte. Bu konularda (pcb tasarlama) tecrübeli değilseniz sizi biraz uğraştırır / proje süresi uzar.

Diğer bir nokta arduinoyu biliyorsanız buradan devam edin. STM32 veya başka bir mcu aile si seçtiğinizde oralarda proje geliştirmek arduino daki gibi kolay olmayacaktır (çoğu kütüphane hazır elinizin altında, diğer mcularda bu kadar eliniz rahat olmayacaktır ). Bunu göz önünde bulundurun. Yeterli zamanınız ve sabrınız varsa stm32 serisi iyi bir seçim olur.

Kronometre için TFT ekran mecburi mi? TFT ekran tipi/çipi nedir?

Merhaba, tamamen görsel amaçlı kullanıyorum tft ekranı. 1.2 inch boyutunda yuvarlak bir ekran isterseniz detayları paylaşabilirim.

Bu ekran yerine, 1x8 LCD veya 7 parçalı göstergeler daha uygun fiyata gelebilir. Ayrıca daha ucuz mcu kullanmanız mümkün olacaktır.

stm32f103 ile gene arduino platformunda yazılımını geliştir. sonra bu chip ile basit bir board tasarla.
stm32 işlemcinin vcc-gnd-nrst-clk-data pinlerini bir konnektöre taşı.

arduino içinde projenin hex dosyalarının bulunduğu bir yer var oradna hexi başka yere al (editörü kapatınca hexi siler)
stlink V2 programlayıcı edin ve bu programlayıcı ile st chiplerine hexi yükle.

stm32f103 ile temel devre diye aratırsan bir sürü şema var. ama pratikte tüm vcc pinler 3.3 volt tüm gnd pinler şase boot0 pini gndye 10k direnç ve nrst pinine 10k+100 nf ile bir geciktirici yapıyorsun bu kadar. bir de internal rc kullanmayacaksan dışarı 8mhz bir kristal ekle.

stm32f103 ile gene arduino platformunda yazılımını geliştir. sonra bu chip ile basit bir board tasarla.
stm32 işlemcinin vcc-gnd-nrst-clk-data pinlerini bir konnektöre taşı.

arduino içinde projenin hex dosyalarının bulunduğu bir yer var oradna hexi başka yere al (editörü kapatınca hexi siler)
stlink V2 programlayıcı edin ve bu programlayıcı ile st chiplerine hexi yükle.

stm32f103 ile temel devre diye aratırsan bir sürü şema var. ama pratikte tüm vcc pinler 3.3 volt tüm gnd pinler şase boot0 pini gndye 10k direnç ve nrst pinine 10k+100 nf ile bir geciktirici yapıyorsun bu kadar. bir de internal rc kullanmayacaksan dışarı 8mhz bir kristal ekle.

Aradığım tüm cevaplar burada işte. Çok teşekkür ederim çok sağ olun

Forum istatistikleri

Konular
6,524
Üyeler
2,681
Son üye
Oğuzhan06

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back