Tirmalaya tirmalaya Android studio ya baslamak

Bu projeyi calistirabildiniz mi? Bu da hata veriyor. Ayrica daha once sordugum soru halen gecerli. Bu projeyi Android studioda nasil deneyecegiz?

Çalıştırmadım. Bendeki android studio hiç açılmadı. çok eski tarihli galiba. Kaldıracağım.
Bilgim yok. içinde gradle yazdığı için studioda çalışır zannettim.

Android studioyu uninstall edip ardindan sifirdan kurulum yapiyorum.

Studioyu calistirdigimda daha onceki kurulum uzerinde calistigim projeleri falan hemen buluyor.

Ben Android studionun kokunu kazimak sanki ilk kez kuruyormus gibi kurmak istiyorum.

Bunu nasil yapariim.

Neden boyle bir sey istiyorum?

Android Studio acilista bir dosyaya kafayi takti indirmeye calisiyor ve yarim saat sonra time out oldu indiremiyorum diyor.
Halbuki ayni dosyayi ben elle bir kac saatte indirebiliyorum. Fakat aha iste aradigin dosya bu o da surada diyemiyorum.

Studioyu kapatip acsam ayni olay tekrarlaniyor.

Appdata klasörleri kalmış olabilir. C:/users/username/appdata

C:/programlarda klasör kalmış olabilir.

Belgelerimde geçmiş projeler kalmış olabilir.

Daha detaylı temizlik için CCleaner programı işe yarayabilir veya Android Studio'yu sanal pc'ye kurabilirsiniz.

Android klasorunu komple sildim tum proje klasorlerini sildim ve geri yukledim projem tekrar calismaya basladi.

Icinde bulundugum durum asagidaki fikrayi animsatti..

Bir makine mühendisi, bir elektrik mühendisi ve bir bilgisayar mühendisi bir gün eski bir araba ile yola çıkmışlar. issız bir otobandan geçerken, araba aniden durmuş, baktılar çalışmıyor, makine mühendisi

ben simdi hallederim!" diyerek atılmış, önce arabanın altına yatmış, kaputu açmış, bir kaç girişi sıkıştırıp, bir kaç yere çekiçle filan vurmuş ama tık yok! başı eğik arabaya geri dönmüş.

Bunun üzerine elektrik mühendisi atılmış hemen, o da elektrik girişlerini, sigortaları kontrol etmiş, kablolarla oynamış ama hareket yok! bunun üzerine ikisi birden dönüp, bilgisayar mühendisine bakmışlar. sıranın kendisine geldiğini anlayan bilgisayarcı,

– Eeee şey, arabadan bir çıkıp tekrar girsek?

Android Studio Eclipse bazlı bir program. Renesas'ın IDE si (e2studio) da Eclipse bazlı. Kullanırken sövmediğim gün yok. Çalışırken hiç bilmediğim nedenlerle yeni dosyalar üretiyor. Kafası eserse var olan dosyalardaki tüm verilerin timestamp'lerini değiştiriyor. Bir ayarı değiştiriyorum, sonra geri alıyorum, ama birkaç konfigürasyon dosyası gene de değişmiş olarak kalıyor. Bazan bir ayar yapıyorum, konfigurasyon dosyasında yeni ayarı yazıyor, ama XML dosyadaki diğer ayarların çoğunun yerini değiştiriyor, herşey yerinden kaymış oluyor. Ulan git version control kullanıyorum, bir şeyi değiştirince, sadece o şeyin değiştiğin görmek istiyorum, ama git bana dosyadaki HERŞEYİN değiştiğini söylüyor.

Tekrarlanabilir, stabil bir çalışma ortami değil Eclipse. Eğer mümkün ise komut satırından derleyecek hale getirip, düzenleme için kendi bildiğin ve verim aldığın editörü kullanmak lazım.

C# öğrendikten sonra bir ara java öğrenmeye niyetlenmiştim, onu indir bunu indir bir anda çıkan anlamsız hatalar. Hiç derli toplu değil nedense.

Java temelli geliştirme ortamlarından ve programlarından bu nedenle pek hazzetmiyorum.

import de.greenrobot.event.EventBus;
import de.greenrobot.event.EventBusException;

Programda soyle iki satir var. Anladigim kadariyla bunlar disaridan alinan fonksiyonlar.

Bu fonksiyonlari makinemde nerede bulacagim? Yoksa Android Studio bu fonskiyonlari internet uzerinden cekip bana detaylarini gosterilmiyor mu?

Son düzenleme:

Bu projede Select HID Device butonuna bastigimizda telefona bagli USB cihazlar listeleniyor.

Bu liste Design layout'da hangi komponet icinde listeleniyor. Ben bu amacla kullanilmis bir komponent goremedim.

Bahse konu butona basildiginda eventBus.post(new PrepareDevicesListEvent()); satiri isletiliyor. Bu satidaki fonksiyon da anladigim kadariyle external bir fonskiyon ve kaynak kodu ortada gorunmuyor.

String degiskenime bir string yerlestirdim.
Bir tane de 64 bytelik byte arrayim var.

Stringin icindeki karakterlerin sirayla byte arrayimin icine yerlesmesini istiyorum.

Javada bu nasil yapilir?

Android Studioda bazi gozlemlerim.

Android studionun hantalligini makinamin gucsuzlugu ile iliskilendiriyordum.
Fakat asil sorun internet hizi. Gordugum kadariyla surekli internete muracat ediyor ve internetten bir seyler indirirken yanar doner carklar, progress barlar falan olmadigi icin makina o esnada internet uzerinden bir seyler indirirken sizin menu vs acmaya calismaniz durumunda makine bunlarla ilgilenmiyor bu da makina kasiliyor sanisina neden oluyor. (Bu gozlem sonucum dogrudur yanlistir bilemem)

Aslinda bir kosede download yaptigi ile ilgili bir mesaj olabiliyor. Fakat islemin devam ettigine dair yanar dooner bir gorsellik olmadigi icin islem devam ediyor mu sistem cakildimi anlasilmiyor.

Bazi indirmeler internet hizindan dolayi cok yavas devam ediyor fakat bu timeout uyarisina ve islemin kesilmesine neden oluyor.
Halbuki indirme linki ayni zamanda ekana mesaj olarak verildiginden bu linki internet gezgininden siz yazarsaniz yavas yavas da olsa uzun bir bekleyisten sonra indirebiliyorum. Fakat kendisi timeout oldu diiyip kestirip atiyor. Boyle bir durumda IDE yi kapatip actiginizda o dosyayi gene indirmeye kalkiyor ve kisir bir dongu basliyor.

Eve hala internet baglatamadim. Telefondan interneti paylastigim icin hizim dusuk. Bu da android studioya kotu sekilde yansiyor.

Kod uzerinde guzel guzel calisirken birden bilmem nenin upgarede'i cikti bunu yapmaniz onerilir diye mesaj beliriyor.
Eger bu durum kod gelistirmenize engel degilse sakin upgrade etmeyin.

Bir upgrade ediyorsunuz bir anda artik projeniz derlenemez oluyor. Zaten acemiyiz sunu yap bunu yap gibi oneriler hic bir anlam tasimiyor. Projeniz cop durumuna geliyor.

Anladigim kadariyla buldugunuz bir ornek projenin alt yapisinda pek cok calisanin kodlarini kullaniyoruz. Gradle diye bir islem var., Java var. SDK var. NDK var. Kutuphaneler var.

Bunlardan birisini birisi degistirdimi galiba bu upgrade onerileri geliyor.

Ben artik projemin ara ara komple kopyasini sakliyorum. Boyle bir upgrade durumunda daha once olmayan hatalar alirsam aldigim kopyayi geri yukluyorum. Bunu yapmazdan once android studioyu komple kaldirip yeni bastan kuruyordum. Eklentilerin vs nin de yuklenmesi 1 saati gecebiliyor.

Acemilik cok kotu bir sey. Fakat isinmaya basladim.

Fakat java bilmeyince kod yazmak cok uzuyor.

Dedigim gibi yanlis yorumluyor olabilirim. Bunlar sadece gozlemlerim sonucu vardigim sonuclar.

Son düzenleme:
"Android studio"da breakpoint koyma, kodlari satir ssatir calistirma gibi ozellik varmi?

Debug segmesi var fakat anlamadim.

"Android studio"da breakpoint koyma, kodlari satir ssatir calistirma gibi ozellik varmi?

Debug segmesi var fakat anlamadim.
ben onu bir counter ve programı tamamen ifler ile bölerek başarmıştım.

yani şöyle.

if(buton pressed){
count++;
}

count 1:
....

count 2:
....

1 buton ile değeri 1 artırrarak adım adım çalışma yapmıştım başarılıda olmuştu

Delphi ile kod yazarken bir byte array tanimiyordum ve USB den gelen veriler bunun icine yerlesiyordu.

Buldugum ornek java kodlamada ise usbden gelen verilerin oldugu arraya dogrudan erisimim yok.

Gelen verileri bana string olarak veriyor.

Ornegin 0x01 0x80 0x10 verisi yolladigimda bu bana 1 FFFFFF880 10 olarak teslim ediliyor.

Bu durumda 0x01 0x808 0x10 verilerini geri kazanabilmek icin bir ton islem yapmaya kalkiyorum.

Halen de hosuma giden bir kod olusturamadim.

Simdi bir string array olustuacagim.
Arrayin her bir gozune yukaridaki ornekteki veriler space karakterinden yararlanilarak

0x01
0xFFFFFF80
0x10

seklinde yerlestirilsin istiyorum. Normalde bu islemi tek tek karakterleri okuyarak yapardim fakat zaten basit bir byte veriyi okumak icin isin icine stringle ugrasmam gerekti isler iyice uzamasin istiyorum. Bunun tek bir komutla hallolmasi lazim.

delimiter=" " stringim bu parcala ve array yap seklinde.

Kod:
        mystring="1 2 3 4 5";                  // Girdi verim bu
        String[] myArray = new String[64];     // 64 luk string array olustur
        myArray = mystring.split(" ");         // Girdi verisini bosluklardan yararlanarak dagit

Son düzenleme:
Asagidaki kod parcaciginda anlayamadigim bir gariplik var.

mystring aralarinda space karakteri olan verilerden olusuyor. 0 23 45 6F ..... gibi.
mystring icindeki string, bosluklardan arindirilip mystrings arrayi icine atiliyor.
Daha sonra bu arayin iki elemanini birlestirip v1 degiskenime atiyorum.
Ardindan da bunu bir text box icinde gosteriyorum.

Kod:
        String s1,s2;
        String[] mystrings;
        mystrings = mystring.split(" ");
        s1='0'+mystrings[0]; s2='0'+mystrings[1];
        s1=s1.substring(s1.length()-2);
        s2=s2.substring(s2.length()-2);
        v1=s1+s2;
        Ch1.setText(v1);
        KimVar.setText(mystring);

islem sirasi s1=s1.substring(s1.length()-2); satirina gelince program bu fonksiyonu terkediyor. Boyle oldugunu Ch1 ve KimVar text boxlarindaki textin degismemesinden anliyorum.

Eger bahse konu s1=s1.substring(s1.length()-2); satirlarini // ile islevsiz yaparsam text box iceriklerine degerler yaziliyor.

Bu durumda bahse konu satirlar bir hataya neden oluyor ve bu kod parcasinin yer aldigi fonskiyondan cikiliyor. Fakat telefon hic bir hata vermiyor.

Boyle bir sey mumkun mu?

Bir string birbiri ile space ile ayrilmis kelimelerden olusuyorsa yukaridaki gibi array kullanmadan stringin kelimelerini en pratik sekilde nasil cekerim?

kodun calisiyor, asagidaki gibi denedim.

String mystring="1/2/3/4/5"; String s1,s2; String[] mystrings; mystrings = mystring.split("/"); s1='0'+mystrings[0]; s2='0'+mystrings[1]; s1=s1.substring(s1.length()-2); s2=s2.substring(s2.length()-2); editsendd.setText(s1+s2);

edit kutusuna yazdirdim ve soyle yazdi : "0102"

Olmasi gereken o sonuc zaten. Fakat bende hata oluyor.

Kodu su sekilde yazinca sorun kalkti.

i=s1.length()-2; s1=s1.substring(i);
i=s2.length()-2; s2=s2.substring(i);

Cok anlamsiz bir durum.

Acaba java vs surumu ile ilgili bir sey mi bu?

isin asli calistirmaya ugrastigin kod eski, birde adam Tcp baglantisi filan yapiyor, usb disinda bi dunya birsey eklemis gibi, normalde usb icin ihtiyac duyacagin kod bu kadar kapsamli degil, belkide eski surumde bu islem daha zordu bilemiyorum, ama biran once guncel versiyona gecmen hayrina.
Studio nun asagisinda Logcat diye bir sekme var, emulatorde olusan hatayi calisma aninda ordan gozlemleyebilirsin.

hatta ben verileri byte arraya dogrudan aliyorum.

Bu kodu denemeyi cok isterim fakat buna UI gelistirsem bile bu kodla UI yi nasil birlestiririm bilmiyorum.
Hazirda indirebilecegimiz bir proje klasoru var mi?

Forum istatistikleri

Konular
5,891
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back