Tirmalaya tirmalaya Android studio ya baslamak

Ben zip olarak indirip zipi actim. Android studioda actim tonla hata aldim. Bir arkadasa yukaridaki linki verdim o acmis derlemis hatta sanal telefondaki ekran goruntusunu bile alip yollamis.

Yanlis anladin sanirim. Projenin APK halini cep telefonuma yukledim. Calistigini gordum.

Sonra da Githuptan projeyi zip olarak indirdim. Android studio ile klasoru actim.

Build basligindan make project dedim.

Ardindan hatanin biri bin para.

Bir arkadasim ayni sekilde yapinca sorunsuz calistirmis.

FAILURE: Build failed with an exception.

* What went wrong:
Could not open init remapped class cache for 2civ5c2pj1rgbmkfiprjvho0y (C:\Users\Bulent\.gradle\caches\6.3\scripts-remapped\ijtestinit_5szzehu9zen6itm568yyli22n\2civ5c2pj1rgbmkfiprjvho0y\initdeec0faa97453e2ce860d75e6bf1604b).
> Could not open init generic class cache for initialization script 'C:\Users\Bulent\AppData\Local\Temp\ijtestinit.gradle' (C:\Users\Bulent\.gradle\caches\6.3\scripts\2civ5c2pj1rgbmkfiprjvho0y\init\initdeec0faa97453e2ce860d75e6bf1604b).
> BUG! exception in phase 'semantic analysis' in source unit '_BuildScript_' Unsupported class file major version 61

* Try:
Run with --stacktrace option to get the stack trace. Run with --info or --debug option to get more log output. Run with --scan to get full insights.

* Get more help at https://help.gradle.org

BUILD FAILED in 67ms

Bu android studio dan nefret ettim.

Projem calisti.

STM islemci icin kod yazarken IDE'nin verdigi hata mesaji cok belirgin ve net bir seyi tarif eder.

Android studioda hic te oyle gorunmuyor.

Sorunu nasil cozdum.
Net tarif edemeyecegim. Benzer bir sorun olursa ne yapacagimi da bilmiyorum. Zira ayni dosyalari arkadasim kendi makinasinda derledi sorunsuz calistirdi.

Hep gradle adi gecen islemlerde hata mesaji aliyordum. Gradle adinda bir klasor buldum. Icinde degisik versiyonlara ait oldugu anlasilan icinde klasor icinde klasorler ve dosyalar iceriyordu. 6GB boyutundaki bu klasoru kizginliktan sildim.

Sonra projemi tekrar derledim. Internetten bir suru dosya indirdi proje derlendi ve ardindan proje calisti. Sanal ekranda program belirdi. Aynen cep telefonuma yukledigim APK sonucu cikan uygulamanin ekrani gibi.,

Ne oldu hata neydi benzer bir hata ile tekrar karsilasirsam ne yapacagim bilmiyorum.

Fakat en azindan simdi bu projeyi temel alarak ustune bina insa emeye baslayacagim.

• Beğen
Reactions: nt
proje eski bir surum ile yazilmis ve bazi sytax degisikleri yapmislar bu degisikliklerin cogunu AGP diye bir arac ile guncel surume ceviriyor ama bazi noktalarda da elinle degisiklik yapman gerekiyor, eski surum ile kendi yazdigim uygulam da bu gibi hatalar oluyordu ve duzeltmeye ugrasmak yerine projeyi yeni versiyon ile tekrar olusturdum ve dosyalari oraya tasidim sorun halloldu, senin elindeki proje de eski muhtemelen android studioyu tekrar kurdugunda ayni sorunlarla tekrar karsilasacaksin, zaten bu uygulama yeni surum android telefonlara yuklenemiyor, uygulama ile android surumu uyumsuz diyor: googleplay.
yazan adamin guncel surumu tekrar yuklemesi gerekiyor.

<EditText
android:id="@+id/edtlogText"
android:layout_width="200dp"
android:layout_height="44dp"
android:layout_below="@id/radioGroup"
android:layout_marginLeft="100dp"
android:layout_marginTop="256dp"
android:layout_toRightOf="@id/btnSend"
android:hint="0x81 #81"
android:inputType="text"
android:textAppearance="?android:attr/textAppearanceSmallInverse" />

Yukarida satirlarda EditText'in yerlesimi ile ilgili yapilandirma yapilmis.

android:layout_below="@id/radioGroup"
android:layout_toRightOf="@id/btnSend"

ile ne demek isteniyor.

Not: Ekran tasariminda bir de radiogroup var.

githuba bu kadar güvenmeyin millet gpt ile kod yazıp atabilir gthubdan bir proje indirmeden önce kodları okuyun sonra virus taraması yapın içinde bişiler olabilir ki bunlar 3-5 sartır da sisteminizi çöp edebilir

Neyse benimde "elime sağlık" .
azmin takdire sayan :)

oralardan komut aliyor, muhtemelen biryerlerde tanimli, buton tiklamasi bak yoksa boyle ortasinda dalarsan cok zorlanirsin.
birisi radio check e bakiyor, digeride buton a

Projenin bir kopyasini almadan UI bilesenlerinden birini yanlislikla sildim. Sonra kendim ekledim. Onun yerini degistir bunun yerini degistir derken UI arap sacina dondu.

Neyse nesnelerin nasil yerlestirildigini, hangi komponentin neresini referans aldigini yeni yeni anladim.

Programi geri toparladim.

Bos bir proje acip kagida bir ekran tasarimi yapip sonra aynisini studioda yapmak lazim.
Bu kisim gorsellik acisindan en onemli asama.

Aslında Android Studio ile bir "Hello, world" programını tanıtan bir konu olsa çok faydalı olur. Yani uygulamayı çalıştırınca düz renk bir arka planda, ekranın ortasına hello world" yazacak, başka da HİÇBİR ŞEY yapmayacak.

Sifirdan bos ekran projesi yaptiginda zaten bunu yapiyor. Hello Android yaziyor.

Delphide kod gelistirirken mesela butonu tikladigimizda kodumuzda dogrudan o butonun kilikleme rutinine gidiyorduk.

Android studioda up uzun kodlarin icinde o buton tiklandiginda islemeye baslayacak rutini nasil bulacagim?

activity_main.xml icinde imageview nesnesine led adini verdim ve background rengini siyah yaptim.

<ImageView
android:id="@+id/Led"
android:background="@color/cardview_dark_background" />

Simdi asagidaki rutin calisirsa bu ledin rengini kirmizi yapmak istiyorum.

// *************************************************************************************
// USB Cihaz hatta baglandi
// *************************************************************************************

public void onEvent(DeviceAttachedEvent event) {
btnSend.setEnabled(true);
}

Bu rutinde Ledimin rengini nasil degistirecegim?

activity_main.xml icinde imageview nesnesine led adini verdim ve background rengini siyah yaptim.

<ImageView
android:id="@+id/Led"
android:background="@color/cardview_dark_background" />

Simdi asagidaki rutin calisirsa bu ledin rengini kirmizi yapmak istiyorum.

// USB Cihaz hatta baglandi

public void onEvent(DeviceAttachedEvent event) {
btnSend.setEnabled(true);
}

Bu rutinde Ledimin rengini nasil degistirecegim?
buttonX.setBackgroundColor(Color.RED);

Uzerinde calistigim Github projesi bin bir zorlukla sorunsuz derlenip PC uzerindeki sanal telefonda calisirken APK yapmak istedim ve sirf bunu istedim diye proje gene abuk sabuk hatalar vermeye basladi. Bir daha da derleyemedim.

Bunun uzerine githubdan bir baska proje daha indirdim. Fakat bu sadece java kodu.

Bunu android studioda calisir bir proje haline nasil getirecegimi bilmiyorum.

Sifirdan bir android projesi olustursam daha sonra githubdan indirdigim java kodu ile kendi projemi nasil baglarim?

Bilgisayarımda bir proje buldum. Galiba android studio - HID uygulaması.

...microchip_mla_v2018_11_26\apps\usb\device\hid_custom\utilities\basic_example\android

1699901759035.png

Ekler

• android.zip
    143.1 KB · Görüntüleme: 60
Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,892
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back