TL071 Yüksek Kalite Düşük Gürültülü Preamp

O girişte hem voltaj var (mikrofona güç vermek için) hem de kendi amfisi var. Line in girişi yok mu?

Şimdi Line in girişini kısa devre ettim. Ses full açıkken kendi gürültüsü -65db ile -67db arasında neredeyse stabil.
50% ye çektiğim de -78db ile -75db arasında oynuyor. Enazından mic in deki gibi oynak değil.
Şimdi TL071 takıp deneyeceğim.

TL071 Full ses de -50db
50% de -65db gösteriyor.

Şimdi bir yeni konu açacağım ses kartının kalibrasyonu ile ilgili. Onunla önce ses kartının kalibrasyonunu yap sonra buraya geri döneriz :)

Şimdi bir yeni konu açacağım ses kartının kalibrasyonu ile ilgili. Onunla önce ses kartının kalibrasyonunu yap sonra buraya geri döneriz :)
Tamam abi. Vaktim yeterse yapayım. Yoksa yarına kalabilir. :)

Evet şimdi kaldığımız yerden devam edelim :)

Şimdi TrueRTA kullanarak yukarıdaki testi tekrarlayabilirsin Gökhan. Line in girişlerini kısa devre et ve arka plan gürültüsünü ölç (hem osiloskop olarak hem de spektrum olarak görüntüyü at).

Sonra da gene TL071 girişleri kısa devre iken aynı ölçümleri yap.

Evet şimdi kaldığımız yerden devam edelim :)

Şimdi TrueRTA kullanarak yukarıdaki testi tekrarlayabilirsin Gökhan. Line in girişlerini kısa devre et ve arka plan gürültüsünü ölç (hem osiloskop olarak hem de spektrum olarak görüntüyü at).

Sonra da gene TL071 girişleri kısa devre iken aynı ölçümleri yap.
Yarın yapacam mecbur. İşbaşı yaptım abi.

Benim PC anakartındaki ses kartının line in kısa devre tepkisi

1581093322834.png

Anladım gayet iyi görünüyor. Bende eve gidince deneyecem.
Yamyam abi görünmedi bu gün hiç. İnterneti bitti ellam :D

Bu PC'deki ses kartı çok kaliteli olmamasına rağmen gürültü tabanı -100 dBV larda. Bu beni şaşırttı! Bakalım RME'ler ile deneyeyim nasıl bir fark olacak :)

Bende işler pek yolunda değil galiba :kizgin1:

Line İn Kısa devre tepkisi

line in kısa devre.png

Line İn + Sadece Mic Tepkisi

line-in+mic.png

Line İn + TL071 Preamp Tepkisi

lin in + preamp.png

Line İn + TL071 Preamp + Mic Tepkisi

line in+preamp+mic.png

Abi benim hat çıkışını kalibrasyon için ölçüyorum sabit değer yok. 3.300 ile 3.700 arası sürekli oynuyor.

Evet senin kalibrasyon olmamış hiç. Belki de ses kartın yeterince iyi, ama kalibrasyon sorunundan dolayı kötü görünüyor. "Restore Default Calibration" yap hem çıkış hem giriş için ve kalibrasyonu tekrar yap.

Evet senin kalibrasyon olmamış hiç. Belki de ses kartın yeterince iyi, ama kalibrasyon sorunundan dolayı kötü görünüyor. "Restore Default Calibration" yap hem çıkış hem giriş için ve kalibrasyonu tekrar yap.
Abi Line Out tamam. Multimetre de 0.245 okuyorum ama Lin İn'i nasıl kalibre edicem?
Line Out dan çıkan 300hz'i line in'e giriyorum ama çıkışını neresinden ölçücem onu anlmadım.

line out'u line in'e takacaksın. Sonra da line input calibration penceresinde line out'ta ölçtüğün değeri yazacaksın. Veya 0.245 yaz işte, muhtemelen çok fazla değişmez bağlantı yapılınca.

line out'u line in'e takacaksın. Sonra da line input calibration penceresinde line out'ta ölçtüğün değeri yazacaksın. Veya 0.245 yaz işte, muhtemelen çok fazla değişmez bağlantı yapılınca.
Bu sefer yaptım ellam. Ama işe geç kalıyorum.

Line İn Kısa Devre İken;
line in kısa devre2.png

TL071 Preamp Kısa Devre İken;
line in+preamp kısa devere 2.png

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,854
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back