Trafo sağlamlık kontrolü.

Benim bildiğim yüklüyken vermesi lazım, yanlış biliyorumdur belki ama @taydin da aynı şeyi savundu. Standardı vardır bu işin ona bakmak lazım

Benim bildiğim trafonun anma voltajında anma akımını verebiliyor olması lazım. Bu da ancak boştaki voltajında belli bir marjın olması ile mümkün. Benim trafo boşta 36 VAC küsür, ama 7.5 A anma akımını çekince 34.7 VAC lere düşüyor.

Thermal bir test olsaydı kesinlikle fark vardı. Bu harmonikler hem coreloss u hemde copper loss u arttırıyor. Dolayısıyla anma gücünde çalışırken rezistif bir yük ile çalışsaydı daha az kayıp ile çalışırdı. Voltage regulation olarak da fark olacak tabiki ama bu dikkate alınabilir mi noktasından emin değilim. Ben yine de bu şekilde test etmenin sistem testi olarak son sisteme benzediği için doğru olabileceğini ama trafo testi olarak hatalı bir yöntem olduğunu düşünüyorum.

Akıma bir harmonik analizi alabilir misiniz, truepf zaten baya düşük o belli ama merak ettim.

Aslında benim osiloskobun bant genişliğini hackledim ama power analiz özelliğini daha açmadım. Şu anda sadece spektrum alabilirim, power factor hesaplatamayız.

Bu ölçüm yöntemi, standartlara uygun bir test değil tabiki. Rezistif yüke göre farklı değerler çıkacak ve harmoniklerin nüve ile etkileşiminde farklı kayıplar olacak. Ama bizim kullanım alanında yük rezistif değil. Kullanım alanı neyse tam olarak o ortamda test ediyoruz, o yüzden aldığımız sonuca güvenebiliriz diye düşünüyorum.

Benim trafo boşta 36 VAC küsür, ama 7.5 A anma akımını çekince 34.7 VAC lere düşüyor.

Benim trafodaki olması gereken de buydu. Boştaki gerilim 34.5V değil de en azından 35.5V yapsalardı yüksek akım çektiğimde üzerinde yazdığı değer olan 34V kusur olur ve etiket değerini karşılardı.

Benim bildiğim trafonun anma voltajında anma akımını verebiliyor olması lazım. Bu da ancak boştaki voltajında belli bir marjın olması ile mümkün. Benim trafo boşta 36 VAC küsür, ama 7.5 A anma akımını çekince 34.7 VAC lere düşüyor.
Bence de doğrusu bu, bunun yanında normalde etikette bir değer olur. No load ile full load arasındaki voltaj değişimini yüzde olarak verir, ama öok nadiren ufak trafolarda etikette oluyor. Yalnız sizin trafonun sargı direnci büyük ihtimalle @TA3UIS nın test ettiğinden daha yüksek

Daha önceki denemede, kondansatör koymaktaki amacım, voltajın sıfıra inmesini engellemek ve böylece elektronik yükün minimum voltaj eşiğinin üzerinde kalmasını sağlamak idi. Kondansatör küçük değerli olunca da akımın sinüse daha yakın olacağını varsaymıştım. Ama durum öyle olmadı ve akımın şekli en azından 470 uF ile sinüs değil. 1000 uF ile de sinüs değil.

Ama sonradan düşününce, akımın sinüs olmasının, VA gücü hesaplamada ne önemi var? Neticede RMS akımı doğru bir şekilde ölçebiliyoruz. RMS voltajı da aynı şekilde doğru olarak ölçebiliyoruz. Bu durumda VA gücü hesaplayabiliyoruz ve trafo sargısının anma gücünün doğru olarak tasarlandığını teyit edebiliyoruz gibime geliyor. Yanlış mı düşünüyorum?
Timur Hocam görünür gücü (VA) hesaplama konusunda size katılıyorum. Ancak doğrultma devresindeki kondansatör şarj olurken anlık olarak daha yüksek akımlar çekilecektir. Güç hesabında belki önemli olmasa bile anlık çekilen yüksek akım sargıdaki gerilim düşümünü anlık olarak artırır dolayısıyla kondansatörün üzerindeki tepe geriliminin de beklediğimizden daha düşük olmasına yol açar düşüncesindeyim. En iyisi azıcık toleransı açmak 500 VA yerine 750 VA kullanmak. Hem kısa devreler de daha heyecanlı olur :) .

Her şeye 1.5kat marj veremeyiz ki. Tamam hobi amaçlı olduğundan bazı şeyler ya işte olur böyle gibi halledilebilir ama her bulunan değere 1.5 kat marj atanırsa bir anlamı da yok.

Her şeye 1.5kat marj veremeyiz ki. Tamam hobi amaçlı olduğundan bazı şeyler ya işte olur böyle gibi halledilebilir ama her bulunan değere 1.5 kat marj atanırsa bir anlamı da yok.
Sürekli tam yükte kullanılacaksa biraz toleranslı davranmakta fayda var. Neticede bunu diğer bileşenler içinde yapıyoruz.

@Diyot zaten trafonun siparişini verirken o yüksek şarj akımlarını hesaba katarak verdik. Güç kaynağının 30 V 3 A olmasını istiyoruz, ama denemelere göre de 30 V 5 A olabilmesini umuyoruz. Trafoyu ise, 34 V 7 A olarak sipariş verdik, yani kabaca iki kat marj var zaten.

@Diyot zaten trafonun siparişini verirken o yüksek şarj akımlarını hesaba katarak verdik. Güç kaynağının 30 V 3 A olmasını istiyoruz, ama denemelere göre de 30 V 5 A olabilmesini umuyoruz. Trafoyu ise, 34 V 7 A olarak sipariş verdik, yani kabaca iki kat marj var zaten.
Konuyu şimdi anladım. Detaylara o kadar dikkat etmedim (güç kaynağı ile ilgili), sadece konu sahibinin geriliminin düşmesine yoğunlaştım. :)

Demek ki her trafoda muhakkak bir voltaj düşümü oluyormuş, trafo sardırırken bu toleransı da muhakkak ekletmek/hatırlatmak gerekiyormuş.

Benim trafodaki voltaj düşümünün de son derece normal olduğunu, trafo sarılırken +1.5V fazladan tolerans verilseymiş tam yükte etiketlenen değerleri verebileceğini anlamış oldum.

Yavaş yavaş öğreniyorum :)

İşini hakkıyla yapan firma bilir marjın verilmesi gerektiğini, hatırlatmaya gerek yok.

Neyse, şimdi işin doğrultucu tarafını baya anladın. 22 VAC ile rahatlıkla 7 A alabileceğini de biliyorsun. Bu aşama tamam, sonraki aşama senin güç kaynağı kartındaki voltaj referansını çalıştırmak.

Devre U1 opamp, 10 V luk referans voltajını üreten devre. Bu devrenin çalışmadığını tespit etmiştin. Şimdi sırada onu çalıştırmak var.

Trafonun AC 34V ve AC 12V çıkışını kullanıp AC 22V alıyorum ve yapmaya çalıştığım DC güç kaynağı girişine bağladım.

Güç kaynağı çıkışta boşta DC 26V veriyor ama 3A akım çektirdiğimde çıkışta Voltaj DC 17V seviyesine iniyor. Bu kadar voltaj düşüşü normal gelmiyor.

Bu trafonun gerekli şartları sağlayıp sağlayamadığını anlamak için test etmek istiyorum.
Nasıl test etmeliyim?

20240207_181013-jpg.30084

Konu aslında şu mesajdan buraya geldi.

"Dc 26 volt yüklenince 17 volta düşüyor"

Sorun trafoda mı yoksa değilmi konusuydu. Konu trafonun testi ve sayfalarca yazışma sonrası bir karmaşa çıktı.

İşini hakkıyla yapan firma bilir marjın verilmesi gerektiğini, hatırlatmaya gerek yok.

Neyse, şimdi işin doğrultucu tarafını baya anladın. 22 VAC ile rahatlıkla 7 A alabileceğini de biliyorsun. Bu aşama tamam, sonraki aşama senin güç kaynağı kartındaki voltaj referansını çalıştırmak.
Ana konu hangisi Timur Bey? Linkini paylaşabilir misiniz?

Ana konu hangisi Timur Bey? Linkini paylaşabilir misiniz?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,893
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back