Trafo sağlamlık kontrolü.

34V, 7.5A güç çekmek için kombinasyon nasıl olmalı?
İhtiyacınız olan gerilim ve güç miktarına göre seri ve paralel bağlantı şekillerini deneyebilirsiniz. Eskiden kullandığımız taş ocaklar olurdu, 220 V ile çalışan içi ateş tuğlalı. Onların içindeki rezistanstan eski ve küçük mahalle aralarındaki elektrikçi dükkanlarında bulabilirsiniz. Genelde güç değerine göre satılır. Çekmek istediğiniz akıma göre (rezistansın sınırını aşmamak kaydıyla) rezistansa uygun noktalardan gerilim uygulayıp test yapabilirsiniz. Tabi rezistansın akım geçtiği anda ateş gibi ısınacağını unutmayın. Altına uygun bir malzeme koymak gerekir.

Neyse bu haliyle kalsın artık.
30V, 5A gücü her türlü verebilecek gibi görünüyor.

Belki bu trafoyu bir kutu içine koyup kutu üstüne de trafodaki çıkışlara göre konnektörler ekler çeşitli projelerde değerlendirebilirim. Kutulu ve çeşitli çıkışlara sahip AC bir güç kaynağı elde etmiş olurum.

Sadece güç kaynağı için kullanmak için de ayrı bir trafo siparişi veririm belki.

20240207_181013-jpg.30084

Son düzenleme:
bu trafo şu anda güç kaynağı devresini bitirip, test etmek için gayet yeterli. sonra başka trafo bakılır veya bu trafo ile devam edilir o ayrı.

Neyse bu haliyle kalsın artık.
30V, 5A gücü her türlü verebilecek gibi görünüyor.

Belki bu trafoyu bir kutu içine koyup kutu üstüne de trafodaki çıkışlara göre konnektörler ekler çeşitli projelerde değerlendirebilirim. Kutulu ve çeşitli çıkışlara sahip AC bir güç kaynağı elde etmiş olurum.

Sadece güç kaynağı için kullanmak için de ayrı bir trafo siparişi veririm belki.

20240207_181013-jpg.30084
Bu iş için özel sardırılmış gibi duruyor. Ben bir sorun göremedim. Neden değiştirmek istiyorsunuz ki?

Sekonderdeki AC voltajın sinüsten farkı çok az, o yüzden harmonik etkisinin ölçüme etkisinin ihmal edilebilecek kadar az olacağını düşünüyorum. Filtre kondansatörünün değeri optimize edilirse, harmonik etkisi neredeyse tamamen ortadan kalkar. Zaten test yöntemini taş direnç ile karşılaştırarak neredeyse tam aynı sonucu aldım.

Kısa devre ve açık devre testi ile trafonun anma akımını verirken sekonderde anma voltajını verebildiği nasıl doğrulanıyor?
Oraya bir diyot koyduğunuz anda nonlinearty ekleniyor, voltajı saf sinüs dahi girseniz akımda farklı frekanslar gözlemleyebilirsiniz. Özellikle ucuz ölçü aletleri true rms diye işaretlenmesine rağmen sadece fundamantal component de hesaplama yapabiliyor.

Kısa devre ve açık devre testi sonucunda trafonun bütün paremetleri elinizde olur, dolayısı ile çıkış akımı şu iken çıkış voltajı bu olur diyebilirsiniz. Eşlenik devreyi bulduktan sonrası kolay, tek eksiği anma gücünde iken thermal etkiler ayrıca test edilmeli

34V ve 7A olarak işaretlenmiş trafonun çıkışından, 34V - 6.5A çektiğimde 33V - 33.5V gibi değerlere düşünce bu konuyu açma gereği duydum açıkçası.

Acemilik de var tabii :)

Yüklüyken voltaj düşecek zaten, superconducting değil sonuçta sargılar. Ancak anma gücündeyken alabildiğin voltaja göre etiketlenmesi lazım. Büyük bir dert değil kafanıza takmanıza bence gerek yok. Amacınızı görecekse ve trafoda ötme yoksa bence ellemeyin, düzeltmek için aç kapa yapıldıkran sonra ötebilir.

Şimdi tekrar bir test yaptım. Bu sefer 1000 μF kondansatör ile filtreleme yaptım.

1714756880108.jpeg

Boşta 34.5V gibi olan sargıyı 35.5V gibi yapsalarmış voltaj düşümü olmaz ya da çok az olurdu belki...

Yüklüyken voltaj düşecek zaten, superconducting değil sonuçta sargılar. Ancak anma gücündeyken alabildiğin voltaja göre etiketlenmesi lazım. Büyük bir dert değil kafanıza takmanıza bence gerek yok. Amacınızı görecekse ve trafoda ötme yoksa bence ellemeyin, düzeltmek için aç kapa yapıldıkran sonra ötebilir.
Şimdiye kadar bobinajcıya sardırdıklarım boşta etiketteki gerilimi veriyordu. Bir defa bunu tecrübe edince kademeli ve toleranslı sardırmaya başladım.

Şimdiye kadar bobinajcıya sardırdıklarım boşta etiketteki gerilimi veriyordu. Bir defa bunu tecrübe edince kademeli ve toleranslı sardırmaya başladım.

Trafodaki yükteyken voltaj düşümü olayı bir dahaki trafo siparişinde aklımda olsun, sardırırken; tam yükte iken istediğim voltajı vermesini istiyorum, voltaj düşümü olmayacak diyeceğim. Aslında böyle bir şeyi söylemeye bile gerek yok işini düzgün yapsalar sorun kalmayacak.
Belli ki akım çekince voltaj düşecek, net istenen voltaja göre hesaplamaları ona göre yapmaları gerekir.

Trafodaki yükteyken voltaj düşümü olayı bir dahaki trafo siparişinde aklımda olsun, sardırırken; tam yükte iken istediğim voltajı vermesini istiyorum, voltaj düşümü olmayacak diyeceğim.

Aslında böyle bir şeyi söylemeye bile gerek yok işini düzgün yapsalar sorun kalmayacak.
Belli ki akım çekince voltaj düşecek, istenen voltaja göre hesaplamaları ona göre yapmaları gerekir.
Girişi de kademeli yaptırabilirsiniz (0-220-225-230 gibi), bu durumda bazı durumlarda bir miktar fazla ısınma olabilir tabii. Ben şimdiye kadar bir sorun yaşamadım.

Tekrar elektronik yükü CR yaptım ve sekonderden kabaca 7.5 A geçene kadar direnci ayarladım. Şu anda sekonder voltajı 34.8 VAC.

Şimdi, şu anda yüksek çözünürlüklü pens ampermetre ile sekonder akımını ölçtüğüm zaman 7.5 A okuyorum. Evet akımın şekli bozuk, ama pens ampermetre true RMS ve osiloskobun ölçümünün neredeyse tam olarak aynısını ölçüyor. Bir trafodan aşağıdaki gibi 7.5 A geçmesi ile temiz sinüs 7.5 A geçmesi arasında, anma gücü açısından bir fark var mıdır?

1714757567582.png

Benim bildiğim yüklüyken vermesi lazım, yanlış biliyorumdur belki ama @taydin da aynı şeyi savundu. Standardı vardır bu işin ona bakmak lazım

Daha önceki denemede, kondansatör koymaktaki amacım, voltajın sıfıra inmesini engellemek ve böylece elektronik yükün minimum voltaj eşiğinin üzerinde kalmasını sağlamak idi. Kondansatör küçük değerli olunca da akımın sinüse daha yakın olacağını varsaymıştım. Ama durum öyle olmadı ve akımın şekli en azından 470 uF ile sinüs değil. 1000 uF ile de sinüs değil.

Ama sonradan düşününce, akımın sinüs olmasının, VA gücü hesaplamada ne önemi var? Neticede RMS akımı doğru bir şekilde ölçebiliyoruz. RMS voltajı da aynı şekilde doğru olarak ölçebiliyoruz. Bu durumda VA gücü hesaplayabiliyoruz ve trafo sargısının anma gücünün doğru olarak tasarlandığını teyit edebiliyoruz gibime geliyor. Yanlış mı düşünüyorum?

Ve böyle düşününce de, elektronik yükün CR modda olması da kritik değil. Şimdi CC modu ile tekrar denedim ve tam olarak aynı sonucu aldım.

Yani neticede bir doğrultucu ve yüksek değerli bir filtre kondansatörü kullanılırsa, DC elektronik yükün AC elektronik yük gibi çalışması lazım, en azından görünür güç (VA) hesabı anlamında.

1714758473223.png

Tekrar elektronik yükü CR yaptım ve sekonderden kabaca 7.5 A geçene kadar direnci ayarladım. Şu anda sekonder voltajı 34.8 VAC.

Şimdi, şu anda yüksek çözünürlüklü pens ampermetre ile sekonder akımını ölçtüğüm zaman 7.5 A okuyorum. Evet akımın şekli bozuk, ama pens ampermetre true RMS ve osiloskobun ölçümünün neredeyse tam olarak aynısını ölçüyor. Bir trafodan aşağıdaki gibi 7.5 A geçmesi ile temiz sinüs 7.5 A geçmesi arasında, anma gücü açısından bir fark var mıdır?

33301 eklentisine bak
Thermal bir test olsaydı kesinlikle fark vardı. Bu harmonikler hem coreloss u hemde copper loss u arttırıyor. Dolayısıyla anma gücünde çalışırken rezistif bir yük ile çalışsaydı daha az kayıp ile çalışırdı. Voltage regulation olarak da fark olacak tabiki ama bu dikkate alınabilir mi noktasından emin değilim. Ben yine de bu şekilde test etmenin sistem testi olarak son sisteme benzediği için doğru olabileceğini ama trafo testi olarak hatalı bir yöntem olduğunu düşünüyorum.

Akıma bir harmonik analizi alabilir misiniz, truepf zaten baya düşük o belli ama merak ettim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,982
Üyeler
2,515
Son üye
karakemal

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back