Trafo sağlamlık kontrolü.

TA3UIS

Doğan
Trafonun AC 34V ve AC 12V çıkışını kullanıp AC 22V alıyorum ve yapmaya çalıştığım DC güç kaynağı girişine bağladım.

Güç kaynağı çıkışta boşta DC 26V veriyor ama 3A akım çektirdiğimde çıkışta Voltaj DC 17V seviyesine iniyor. Bu kadar voltaj düşüşü normal gelmiyor.

Bu trafonun gerekli şartları sağlayıp sağlayamadığını anlamak için test etmek istiyorum.
Nasıl test etmeliyim?

20240207_181013-jpg.30084

Trafonun bozuk olma ihtimali çok düşük. Bozulsaydı kokudan hemen anlardın zaten.

Sen herhalde ölçümleri multimetre ile yapıyorsun ve ripple olan voltaj ölçtüğün için de beklenmedik değerler alıyorsun. Şimdi işin en temeline in. Trafoya bir doğrultucu bağla, doğrultucu sonrasına da bir filtre kondansatörü. O kadar. Başka birşey bağlı olmasın. Sonra da filtre kondansatörüne senin elektronik yükü bağla ve yükü "sabit direnç" moduna getir. 10 Ohm olsun. Sonra da osiloskop ile filtre kondansatör uçlarına bak (DC coupling). Elektronik yük direncini değiştir ve filtre kondansatörün ucundaki voltajın nasıl değiştiğini gör.

Multimetre öyle olduğunu söylüyor. Osiloskop işin doğrusunu gösterecek.

Ama bunu test etmiştim dün osiloskop ile 16.25V vermişti düz çizgi olarak.

Aşağıda seninde bir mesajın var.
Demekki bu güç kaynağını satıldığı şekilde monte edersek, diyotları ve ana filtre kondansatörünü de güncellersek, sonra da girişe 24 VAC verirsek, bu 16V 3A lik bir lineer güç kaynağı olur.

birde böyle bir mesajın var kafam karıştı ve bu konuyu ondan açtım :dusun3:
yük regülasyonunu yanlış ölçmüşsün. Eğer güç kaynağı yüksük 26 V veriyor, yüklenince de 17.45 V a düşüyorsa, ne regülasyon yapıyordur, nede trafo uygun güçtedir. Herşey bozuktur.

Çıkış gürültüsü de aşırı derecede fazla. Güç kaynağının maksimum voltajı 16V demiştik. Bunun anlamı, 16 V da TEMİZ DC vermesi lazım, o skop görüntüsündeki gibi değil.

Netleştirelim.
Giriş voltajı 22V AC. (34V+12V)
26V DC yüksüz veriyor
16V DC 3A yüke binince ripplesiz veriyor osiloskop ile baktım.

Ters giden bir şey var mı yok mu?

Son düzenleme:
Ama bunu test etmiştim dün osiloskop ile 16.25V vermişti düz çizgi olarak.

Dün komple devre ile test ediyordun diğer konuda. Ama bu konu, trafonun test edilmesi konusu. Şimdiki test devremiz şu:

Şimdi işin en temeline in. Trafoya bir doğrultucu bağla, doğrultucu sonrasına da bir filtre kondansatörü. O kadar. Başka birşey bağlı olmasın. Sonra da filtre kondansatörüne senin elektronik yükü bağla ve yükü "sabit direnç" moduna getir. 10 Ohm olsun. Sonra da osiloskop ile filtre kondansatör uçlarına bak (DC coupling). Elektronik yük direncini değiştir ve filtre kondansatörün ucundaki voltajın nasıl değiştiğini gör.

Dün komple devre ile test ediyordun diğer konuda. Ama bu konu, trafonun test edilmesi konusu. Şimdiki test devremiz şu:

Trafo 22V AC çıkışına (34V+12V), şu tip bir doğrultucu yapayım.
1N5408 ve 3300uF 50V kapasitörü kullanayım.
Kırmızı noktalar yük ve osiloskop için referans test noktalarım.

1714043899205.png

Aynen öyle. Kondansatör değeri senin güç kaynağı devresindekinden farklı, ama burada doğrultucunun çıkışının nasıl olması gerektiğini göreceksin. Sonra da senin güç kaynağı devresi ile karşılaştırırsın.

Aynen öyle. Kondansatör değeri senin güç kaynağı devresindekinden farklı, ama burada doğrultucunun çıkışının nasıl olması gerektiğini göreceksin. Sonra da senin güç kaynağı devresi ile karşılaştırırsın.
10.000uF ile deneyeyim daha net olsun.

Böyle bir doğrultucu düzenek kurdum. Krokodil kabloların inceliği sıkıntı çıkarmaz umarım
Beyaz kabloyu trafonun 34V +12V AC çıkışına bağladım.
Yükü de bağladım.
Elektrik vereceğim. Sonra yükü açacağım en son osiloskopu yükün olduğu yere bağlarım.

WhatsApp Image 2024-04-25 at 15.08.53.jpeg

22VAC ver, güç kaynağı ile aynı olsun.

Kablolar da çok ince yav ... 3 A çekerken krokodilli kablo eriyebilir :) Bir de voltaj düşümü de olur kablolarda.

eğer kablosunu kendin yapmadıysan o korkodillerden akım geçmez, içleri en iyi ihtimalle 0.25 falandır.

Verdim cereyanı :katil1:

22VAC olarak gelen ve doğrultucudan geçerek 10000uF 63V kondansatörün ayaklarındaki voltajı multimetre ile ölçtüm.
28VDC civarı ölçtü.

WhatsApp Image 2024-04-25 at 15.36.08.jpeg

Son düzenleme:
Devrede elektrik henüz yok.
Rigol gücü CR sabit direnç moduna aldım ve değeri 10Ω yaptım.

WhatsApp Image 2024-04-25 at 15.50.14.jpeg

Forum istatistikleri

Konular
5,891
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back