Trafonun seconder tarafindaki kablonun sekli onemli mi?

Sorunu buldum ama tabi nasil izah edecegimi bilemiyorum. Onun icin size once su video yu gostereyim. benim bildigim bir sey degil.

1722634972751.png

bu parcalar ben de duruyordu ,. fotoda gorebilirsiniz. Onlari cikartim Serkan abi gibi 3 spir yapinca 2.4V olcebildim. :saril:

Tabi bu eritme taleplerinizin yerine getirelecegi anlamina gelmesin :gulus2:

Son düzenleme:
sekonder voltajının beklenmedik bir halde voltajının düşük çıkmasının sebebi,
belki primer sargınızın tam çalışmıyor olmasıda olabilir. primer sargı iki uçları arasında bir yerde izolasyonu bozulup kısadevre etmiş olabilir.
yada primer sargı bazı kısımlarından silisli saca temas edip, yine yarım çalışıyor olabilir. direnç ölçümünden bu anlaşılamıyorda olabilir?
Burlara bakmışmıydınız?

aradaki malzeme paketlenmiş silisli sac metalmiymiş odun sanmıştım ben. manyetik alanı etkiliyor demekki. bu güzel bir gelişme oldu işte.
eritmeye gerek yokdu. kızartsaydın akımı göreydik yetcekdi.

Son düzenleme:
primer sargı iki uçları arasında bir yerde izolasyonu bozulup kısadevre etmiş olabilir.
Kesinlikle olabilirdi, ancak iki farkli trafodadan da guc alamayinca, ve bunu nasil tespit edecegimi bilmedigimden, ozdes olanlarida elimde olmadigindan kontrol edememistim.

primer sargı bazı kısımlarından silisli saca temas edip, yine yarım çalışıyor olabilir.
Izolasyon test cihaziyla bunu kontrol etmistim. sorun yoktu.

Sorunu buldum ama tabi nasil izah edecegimi bilemiyorum. Onun icin size once su video yu gostereyim. benim bildigim bir sey degil.

35264 eklentisine bak
bu parcalar ben de duruyordu ,. fotoda gorebilirsiniz. Onlari cikartim Serkan abi gibi 3 spir yapinca 2.4V olcebildim. :saril:

Tabi bu eritme taleplerinizin yerine getirelecegi anlamina gelmesin :gulus2:

O soktugun parcalar ne? Sac mi?

Demekki transformatorde kacak enduktans olusturulmak istenmis. Sac malzeme varken transformatoru kisa devre etsen bile priz hattindaki sigorta atmayacakti.

Simdi ise kisa devre ettiginde sigorta atacak.

Mevcut durumda kablolari birbirine dokundurmus olsan bile kisa devre edemiyorsun.

(Atiyorum.)

Magnetron tupunun karakteri ile ilgili olarak tupun cekecegi akimi sinirlamak icin olabilir.

eskiden çanta tipi trafolu elektrod kaynak makineleri vardı. çok ağır olurlardı. bunların trafoları gelişi güzel, sacları yamuk yumuk dağınık sarılırdı. bunlar gaus kazancı çok düşük saclar olurdu.
sebebinin kaçak akıyı arttırmak olduğunu hatırlıyorum. kısadevrede resmen dınlardı. bir şekilde akım sınırlandığı görülebiliyordu. kaynak sırasında elektrod yapışık kalsada, kendiliğinden akımla kopmayıp, elle koparmak gerekebiliyordu.

sizin tarafoyu güzel ve yakışıklı sarmışlar gaus kazancı oldukça iyi olmalı, ama amaç sekonderden yüksek akım elde etmek olunca, demekki bazı kısımlarına ayar vermek gerekebiliyor. bu ayarıda o silisli paket saclarla vermiş olmalılar. sacların çoklu kullanılma nedenide akının akması için bir yol oluşturma gayesi ile olmalı.

kaçak akı ve akım sınırlama olayınıda ben yukarıdaki mesajdan yeni öğrenmiş oldum.

eskiden çanta tipi trafolu elektrod kaynak makineleri vardı. çok ağır olurlardı. bunların trafoları gelişi güzel, sacları yamuk yumuk dağınık sarılırdı. bunlar gaus kazancı çok düşük saclar olurdu.
sebebinin kaçak akıyı arttırmak olduğunu hatırlıyorum. kısadevrede resmen dınlardı. bir şekilde akım sınırlandığı görülebiliyordu. kaynak sırasında elektrod yapışık kalsada, kendiliğinden akımla kopmayıp, elle koparmak gerekebiliyordu.

sizin tarafoyu güzel ve yakışıklı sarmışlar gaus kazancı oldukça iyi olmalı, ama amaç sekonderden yüksek akım elde etmek olunca, demekki bazı kısımlarına ayar vermek gerekebiliyor. bu ayarıda o silisli paket saclarla vermiş olmalılar. sacların çoklu kullanılma nedenide akının akması için bir yol oluşturma gayesi ile olmalı.

kaçak akı ve akım sınırlama olayınıda ben yukarıdaki mesajdan yeni öğrenmiş oldum.
Bende onlardan var. 1977 model ağırlığı 90 kg. :)
Sacları hiçde yamuk yumuk sarılı değil.
50-300 amper ayarlanabiliyor çıkışı. Boşta çıkış voltajı 60 volt.
Kaynak yaparken 24-30 volt arasında oynuyor. Kısa devre akımını ölçemem.
300 amperde plasma gibi kesebiliyor. :)

Forum istatistikleri

Konular
6,521
Üyeler
2,681
Son üye
Oğuzhan06

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back