Türkiye'de PCB üretimi yapan firmalar

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Tek taraflı için evet, PNP uygun. Ama çift taraflı olunca PNP'de ısıya bağlı deformasyon oluyor ve iki tarafın deliklerini tam olarak denk getiremiyorsun.
Evet çift taraflı oldukça zor. Ama imkansız değil.
Benim ilk çift taraflı denemem tam başarı ile sonuçlanmıştı.
İşin püf noktası ise 1.5 mm karelik NYA tesisat kablosu idi. :D Toplu iğne daha kullanışlı ama delik için çok ince uç temin edilmesi gereklidir.
Ütü ile yaptığım için bu teller rahatlıkla kullanılabiliyordu. Laminansyon makinası kullananlar için biraz sıkıntılıdır.
PCB nin iki köşesinde büyük boşluklar veya kalın ground hattı var ise tek yapılması gereken şey, çapraz olarak iki adet 1.2mm çaplı PAD yerleşimidir.
Bu pad delikleri PNP nin alt PCB yollarının basılmasından sonra hassas bir şekilde delinir. Ondalıklı matkap ucu ve deliği tam ortalamak şarttır.
1.5 mm NYA bakır bu delikten sıkıca geçmelidir. Gevşek olursa delikler kayacaktır.
PCB nin üst baskıya gelen PNP çizimi deliklere denk getirilerek tellere oturtulur.
Daha sonra alt tarafa bir karton desteği ile üst tarafın ütülemesi tellerin müsaade ettiği kadarıyla yapılır. Üst taraf yapışınca teller dikkatlice sökülür ve tel etrafındaki yerler de ısıtılır.
Böylece alt ve üst delikler birebir tam oturmuş olacaktır.
ÖZETLE:
Doğru bir baskı için tek gereken şey iki adet referans noktasıdır.
Bu referans noktası yukarda anlattığım tel ve delik yöntemiyle yapılabileceği gibi, PCB nin bir dikey ve bir de yatay kenarının L şeklindeki destek aparatlarına yaslanması suretiyle de yapılabilmektedir.
Bunun için çizim esnasında bu referans çizimlerini yapmak yeterlidir.
Sadece yaslama yüzeyinin hem plakette hem de destek aparatında düzgün olması yeterli olacaktır.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Benim yaptığım denemede kenarlardaki delikler tam olarak oturuşuyordu. Mesele, alt ve üst PNP'deki farklı deformasyondan dolayı diğer alt ve üst delikler tam olarak uyuşmadı. Ama tabi hata miktarı da 0.3 mm idi, eğer devre bunu tolere edebilecek basitlikte bir devre ise gene mesele yok. Ama optik metotlarda deformasyon yok, o yüzden bütün delikler olabilecek en iyi şekilde oturacaktır.

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Benim yaptığım denemede kenarlardaki delikler tam olarak oturuşuyordu. Mesele, alt ve üst PNP'deki farklı deformasyondan dolayı diğer alt ve üst delikler tam olarak uyuşmadı. Ama tabi hata miktarı da 0.3 mm idi, eğer devre bunu tolere edebilecek basitlikte bir devre ise gene mesele yok. Ama optik metotlarda deformasyon yok, o yüzden bütün delikler olabilecek en iyi şekilde oturacaktır.
NOT:
PNP deformasyonunun önüne geçebilmek için ben ayrıca A4 kağıt kullanmakta idim.
Yani PNP ile ütü arasına A4 kağıdı koyarak yapıyordum. Bu sayede deformasyon pek olmuyordu.

İkinci NOT:
Bu gün başka bir firma ile bizzat görüştüm.
Siparişlerim..
2 adet 26X41cm
2 adet 30X41cm
8 adet 12X6 cm
10 adet çift yüzlü 6X12cm
4 adet 4X5 cm
4 adet 15X 25cm
Olmak üzere toplamda 1000TL ye anlaştık.
Firma yetkilisi Ömer bey son derece ilgili ve makul idi.
Ankarada olduğu için sizler için uygun olur mu bilemiyorum.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Aslında kalite seviyesini anlamak için Circuit Studio'daki bir örnek PCB yi gönderebilirim. Listeye ekledim firmayı.

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Firmada bazı ürünlere baktım.
Üst seviye olmasa da uygun kalitede olduğunu söyleyebilirim.
Yanlız delik içi kaplama yapmıyorlarmış.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Yanlız delik içi kaplama yapmıyorlarmış.
Hmm o kötü. O zaman kendin yapmaya göre bir avantaj kalmıyor :( Evde yapımı en zor olan şey delik içi kaplama, diğer herşeyi iş görecek seviyede yapabiliyoruz zaten.

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Multi layer PCB olmadığı sürece delik içi kaplamaya pek ihtiyaç duymadım şimdiye kadar.
Esasen bizler için en önemli olan unsur prototip üretimleridir.
Prototipler haliyle daha pahalı oluyorlar. Eğer toptan üretim söz konusu olursa birim PCB oldukça ekonomik üretilebiliyor.

tekosis

Kayıtlı Üye
Hocam belki sizin işleriniz için kaba kalabilir ancak iki katlı prototip üretim için şöyle bir cihaz mevcut. Klasik cnc ama nedense bu makine çok hoşuma gidiyor. Bendeki yeri ayrı :)

taydin

Timur Aydın
Staff member
O makina güzel de, orijinal satış fiyatı binlerce Avro. Türkiye'ye sipariş edersen, binlerce Avro da bizim gümrük geydirecek, olacak 5000 Avro. Bu paralar sözkonusu olunca çok daha iyi alternatifler var. Mesela direkt olarak PCB'ye baskı yapan özel yazıcılar var :)

Onun dışında o kadar paraya minyatür, hem PCB hem de ÇELİK işleyecek çok sağlam ve hassas bir CNC yapılır. O da var listemde, vakit olursa devam edeceğim ona.

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Sipariş kartlar gelmiştir.
IMG_1644.JPG

Genel incelemeler ve değerlendirme.
Kartların BOARD EDGE çalışması son derece iyi yapılmış. Sanırım lazer ile kesilmiş olup, ikinci bir işçilik gerekmiyor.
Delik çalışmaları tatminkar olmakla birlikte, profesyonel değil. Ufak çapta (0.2mm kadar) delik kaymaları görülmüştür.
Kalay kaplama tatminkar olmakla profesyonel değil.
Kullanılan malzeme ne yazık ki çin işi epoxy olup, günümüzde daha kalitelisini bulabilmek mümkün değil.

6 tip PCB ve adetleri.
41X30cm 2 adet.
41X26cm 2 adet.
12X6cm 12 adet çift yüzlü.
13X3.5cm 8 adet.
21X 15cm 4 adet.
6.5X5cm 4 adet. Olmak üzere.
Toplam fiyat 1000TL olmuştur.
Değerlendirme siz arkadaşlara bırakılmıştır.

Son düzenleme:

taydin

Timur Aydın
Staff member
Hepsi kalay kaplı mı? Göz yanılması herhalde, resme bakınca bazıları sadece bakır gibi duruyor.

taydin

Timur Aydın
Staff member
PCB nin üzerine bir çeşit koruyucu vernik de sürülüyordu eskiden. PCB'yi tamamen örtüyor, ama lehim yapılmasına da izin veriyordu.

Ben kendim baskı devre yaptığım zaman, hemen kullanmayacaksam üzerine alkolde çözünmüş çam reçinesi sürüyordum. Bu bir süre sonra kuruyor ve hem bakırı korozyona karşı koruyor, hem de çam reçinesi çok iyi bir flux olduğu için lehimlemeyi de çok kolaylaştırıyor.

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Ben verniklemiyorum. Halbuki reçine de elimde var.
Uzun süre bekleyen PCB lerde oksidasyon olursa, sıcak su ve bulaşık teli ile yıkıyorum.
Tertemiz oluyo. :D

serkan_48

Moderatör
Staff member
Sanırım yansımadan dolayı resimdeki yollar yine bakır rengi çıkmış. Dikkatli bakılınca kalay kaplama görünüyor.

Hayırlı olsun güzel projeler bekliyoruz.

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Sanırım yansımadan dolayı resimdeki yollar yine bakır rengi çıkmış. Dikkatli bakılınca kalay kaplama görünüyor.

Hayırlı olsun güzel projeler bekliyoruz.
Sağolasın Serkan.
İçinde bulunduğum durumlardan dolayı artık elektronikle fazlaca ilgilenemiyorum.
Bu proje belki de son çalışmam olacaktır.
Ancak içinde bulunduğum durumdan kurtulabilirsem bu projeleri profesyonel anlamda değerlendirmek istiyorum.
Yani işyeri açmak ve bu projeleri para kazanabilmek amacıyla.

Biz elektronikçileri mutlu eden tek şey, bir cihazı yapıp ta elde etmiş olduğumuz başarıdır.
Ancak bu başarının paylaşımı olmadığında bu tür uğraşıların da anlamı kalmıyor takdir edersin.
Artık paylaşım kalmadığına göre, ya para kazanma amacına gireceğiz ya da bu gibi uğraşıları tamamen bırakacağız.

serkan_48

Moderatör
Staff member
Abi

Benimde kafam karmakarisik ne yapacagimi bilmiyorum. Bazi saglik sorunlari yasiyorum hayatin neresindeyim bilmiyorum.

Cok iyi degilim tutunacak yer ariyorum.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Sağolasın Serkan.
İçinde bulunduğum durumlardan dolayı artık elektronikle fazlaca ilgilenemiyorum.
Bu proje belki de son çalışmam olacaktır.
Ancak içinde bulunduğum durumdan kurtulabilirsem bu projeleri profesyonel anlamda değerlendirmek istiyorum.
Yani işyeri açmak ve bu projeleri para kazanabilmek amacıyla.

Biz elektronikçileri mutlu eden tek şey, bir cihazı yapıp ta elde etmiş olduğumuz başarıdır.
Ancak bu başarının paylaşımı olmadığında bu tür uğraşıların da anlamı kalmıyor takdir edersin.
Artık paylaşım kalmadığına göre, ya para kazanma amacına gireceğiz ya da bu gibi uğraşıları tamamen bırakacağız.
Abi

Benimde kafam karmakarisik ne yapacagimi bilmiyorum. Bazi saglik sorunlari yasiyorum hayatin neresindeyim bilmiyorum.

Ben her zaman pozitif olmaktan yanayım, şartlar ne olursa olsun. Bence hepimizin ortak çalışabileceğimiz bir projeye ihtiyacımız var :) Biraz kafa yoralım, birşeyler bulalım!

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Abi

Aynen ben de.
İlk görüşmemizi özledim.
Garsonların şaşkın bakışları arasında BÖCÜKLÜ ÇAY içtiğimiz o gün ne güzeldi.
Dizüstü PC lerimiz açılmış, kıran kırana bir teknolojik kavga başlamıştı. Ben ikinizi de dövmüştüm :D
Sonraki görüştüğümüzde zaten siz elektrofizikçiyi YADEDEREK benim ÇAY amplimi sökmüştünüz.
En son geçen seneki görüştüğümüzde her ne kadar mutsuz olsam da çay bahçesindeki o günümüzü unutmadım.
Şu an seni ne mutlu eder diye bana soracak olursan...
Tek aklıma gelen şey, senin üst katındaki daireyi kiralayıp tepende hoplamak ve sen şikayete geldiğinde evde böcüklü çay içip saatlerce muhabbet edebilmek.