Universal Havya Kontrolcüsü Tasarımı

Sinyal uzerindeki gurultu degerini dusuremedigin surece bu yontem cok oynak sonuclara neden olur.

bir yerden mi okudum yoksa uyduruyor muyum emin değilim. net hatırlamıyorum ama şöyle bir bilgi:

MCU'ların içinde ADC'ler için dahili bir referans voltajı birimi oluyor atıyorum 3.3v- 5v gibi. Bu referans istenirse dışarıdan da verilebiliyor.
eğer böyle bir şey varsa dışarıdan 1v veya daha az 0.5v gibi bir referasn ayarlanır opamp kazancını çok yükseltmeden adc'ye giriş yapılabilir. hem çözünürlük kaybı da daha az olur hem de yüksek kazanç gerekmediği için gürültü azalmış olur.
pico üstündeki analog referans bir RC filtre ile 3.3 durumda değiştirmem çok zor
ben yapsam bile diğer yapacaklar için zor olur.

Sinyal uzerindeki gurultu degerini dusuremedigin surece bu yontem cok oynak sonuclara neden olur.
TC yi kısa devre edip akım okusam TC ömrü kısalır mı?

Şu incelemeyi bi izlermisiniz ? Adam kullanılan filtre kondansatöründen op ampına işlemcisine kadar hepsini söylüyo.

Bir arkadaşım al bak dedi, :katil2:

Ekler

• jbc_cd-2bc_soldering-station_sch.pdf
    1.9 MB · Görüntüleme: 133
Bunun neyini yapıcam hazır devre
Bence en azından okuma yapan kısımı kullanabiliriz. Sonuçta adamların bunun tc'si ile rezistansı böyle bağlama nedenleri de zorluk çıkarmak. Bir iyi haber JBC nin ölçüm katındaki 2 opamp da TR'de var ilki özdisanda var 2. si LM358. Başka bir çözüm ne olabilir. INstrumentation Amplifierlara (INA) pahalı dedin, haklısın gayet 100TL üstü çoğu. Bir video atmıştım Kendinyap INA yapıyordu. Geçende inceledim UniSolder projesinde de aynısını yapmışlar. MCP6 nın çift opamplı olan kılıfı ile INA yapılmış. Bence bu da iyi bir fikir. JBC nin girişinde mux var onun nasıl çalıştığını anlamak lazım önce. Ama şu var ki devreler genel olarak aşırı karmaşık değil. İş daha çok yazılıma düşüyor gibi.
1672941900277.png

1672941862210.png

Bence en azından okuma yapan kısımı kullanabiliriz. Sonuçta adamların bunun tc'si ile rezistansı böyle bağlama nedenleri de zorluk çıkarmak. Bir iyi haber JBC nin ölçüm katındaki 2 opamp da TR'de var ilki özdisanda var 2. si LM358. Başka bir çözüm ne olabilir. INstrumentation Amplifierlara (INA) pahalı dedin, haklısın gayet 100TL üstü çoğu. Bir video atmıştım Kendinyap INA yapıyordu. Geçende inceledim UniSolder projesinde de aynısını yapmışlar. MCP6 nın çift opamplı olan kılıfı ile INA yapılmış. Bence bu da iyi bir fikir. JBC nin girişinde mux var onun nasıl çalıştığını anlamak lazım önce. Ama şu var ki devreler genel olarak aşırı karmaşık değil. İş daha çok yazılıma düşüyor gibi.
21572 eklentisine bak
21571 eklentisine bak
Bir tane JBC pcb'si bulun ben içindeki software'i çekerim hex yükler kullanırız.

İnternetten güzel bir fikir buldum, INA yerine HX711 gibi load cell çiplerinden kullanmak. İçinde hem INA hem 24-bit ADC var. Hatta LCSC'de daha da güzeli CS1237 diye bir çip var, dahili sıcaklık sensörüyle geliyor, böylece cold junction compensation yapmak çok kolay.

İnternetten güzel bir fikir buldum, INA yerine HX711 gibi load cell çiplerinden kullanmak. İçinde hem INA hem 24-bit ADC var. Hatta LCSC'de daha da güzeli CS1237 diye bir çip var, dahili sıcaklık sensörüyle geliyor, böylece cold junction compensation yapmak çok kolay.
Bu gün HX711 alıp deneyeceğim.

Hx711 direnç ölçmeye göre çalışmıyor mu? Loadcell'deki wheatstone köprüsünü ölçüyor. Inputları da buna göre. Köprüye voltaj veren bacaklar e+, e- diye işaretli. ADC'si kullanılabilirse çok iyi ama bana olmaz gibi geliyor. E+ ve e- bağlamadan kullanılsa dahili ampli çalışır mı? Bununla iyi bir ohmmetre yapılır ama.

Hx711 direnç ölçmeye göre çalışmıyor mu? Loadcell'deki wheatstone köprüsünü ölçüyor. Inputları da buna göre. Köprüye voltaj veren bacaklar e+, e- diye işaretli. ADC'si kullanılabilirse çok iyi ama bana olmaz gibi geliyor. E+ ve e- bağlamadan kullanılsa dahili ampli çalışır mı? Bununla iyi bir ohmmetre yapılır ama.
aldık bakalım deneyeceğiz.
fiyatı yormadı diye denemek istedim

aldık bakalım deneyeceğiz.
fiyatı yormadı diye denemek istedim
Belki kısıtlamaları aşılıp kullanılabilir. Fiyatını görüp görüp alasım geliyordu benim de adc'si için. Amplisinin çalışması sağlanırsa bir şekilde, bence voltaj ölçebilir.

Belki kısıtlamaları aşılıp kullanılabilir. Fiyatını görüp görüp alasım geliyordu benim de adc'si için. Amplisinin çalışması sağlanırsa bir şekilde, bence voltaj ölçebilir.
İçinde 24bit adc varsa hurafe değilse ben o adcyi kullanırım

Kartı 3v3 ile besledim.
E+ E- pinlerinden 2.14V çıkıyor.
A+ A- B+ B- pinleri analog girişler diye düşünüyorum bir pot ile deney yapalım.

adc saat gibi çalışıyor :)

A+ KANALI TC+
B- KANALI TC-
Çakmak ile ısıtıyorum dijital olarak okuduğumuz değer artıyor üstüne küçük bir soğtuucu deydiriyorum okuduğum adc değeri düşüyor.
ama çok büyük sayılar ben pek sevmem bu kadar büyük sayılar ile uğraşmayı fakat daha uygun maliyete bu hassaslığı yaklayamacağımız için mecbur :)

nerdeyse yok parasına 24Bit adcmiz oldu.

adc saat gibi çalışıyor :)

A+ KANALI TC+
B- KANALI TC-
Çakmak ile ısıtıyorum dijital olarak okuduğumuz değer artıyor üstüne küçük bir soğtuucu deydiriyorum okuduğum adc değeri düşüyor.
ama çok büyük sayılar ben pek sevmem bu kadar büyük sayılar ile uğraşmayı fakat daha uygun maliyete bu hassaslığı yaklayamacağımız için mecbur :)

nerdeyse yok parasına 24Bit adcmiz oldu.
Nasılsa işlemci 32 bit. Yalnız örnekleme hızı çok düşük değil mi bunların.

Nasılsa işlemci 32 bit. Yalnız örnekleme hızı çok düşük değil mi bunların.
80 milisaniye aralıkla okuyorum daha 'nan' veya aynı değeri döndürme görmedim.
MAX6675 200 altında okutmuyordu 40 takla atmak lazımdı şimdilik hazır kütüphane ile 80 milisaniye ile çok güzel okuyoruz biraz tırmalasam kütüphaneyi 50ye kadar düşürürüm.

her yerde işe yarar bu 20 liraya 8 bit adc bile alamayız normalde. Bunda bir numara var ben görmüyor olabilirim yada kimsenin aklına gelmedi bunu adc olarak kullanmak.
@ckocagil abiye teşekkür ederiz.

Forum istatistikleri

Konular
5,989
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back