Universal Havya Kontrolcüsü Tasarımı

tcamp.png

Bu TC amfisini bizde yapmaya çalıştık bizimki olmadı herif nasıl çalıştırdı kurup deneyeyim bu gün vaktim var.

Bu devre bu kadar mı? Birinci kanal standart evirmeyen 221x kazançlı bir amfi, ikinci kanalda sanki bir Vcc/2 referans voltajı üretmiş ama kullanmamış ??

Bu devre bu kadar mı? Birinci kanal standart evirmeyen 221x kazançlı bir amfi, ikinci kanalda sanki bir Vcc/2 referans voltajı üretmiş ama kullanmamış ??
ikinci kanalı susturmak için öyle yapmış diye yorumladım ben

Ekler

• Schematic_Arduino Soldering Station V4_2023-01-07.pdf
    321.6 KB · Görüntüleme: 108
Buradakiyle benzer bir tasarım sanırım:

Thermocouple-Amplifier-Circuit.png

Soldering-iron-Controller-Circuit-Diagram.png

Buradakiyle benzer bir tasarım sanırım:

21747 eklentisine bak

21748 eklentisine bak
Burada da LM358 yerine OPA2330 ya da OPA2333 kullanırsanız çok daha tutarlı ve kararlı sonuç alırsınız demiş. Çok mucize beklememek lazım sanki LM358'den.

İnce düşünülmemiş. iki farklı lm358 arasında çok farklı sonuçlar olur bence burada.
Bir taraftan da hızlı ve basitçe tasarımı bitirip, yazılımda kalibrasyon yapmak tek seferlik bir proje için fena fikir değil. Ama mesela seri üretim yapılacaksa, kalibrasyona harcanacak süre ve işgücü yerine komponent maliyetine katlanıp daha sıkı toleranslı bir tasarımı yüksek hacimde üretmek daha avantajlı olurdu.
Bence DIY projelerinde işlevsellik önemliyse ince işçiliğe zaman harcamak tasarımda zaman harcamaktan daha iyi. Üretilen her devrenin birbirinden büyük sapmaları olur ama kalibrasyon yapılır. Ama amaç gösteri yapmaksa ve eğlenmekse başka... %0,1 dirençler, direnç eşleştirmeler, 50 liralık opamplar, 16bit ADC... Hangisi daha havalı olur? Kısıtlı imkanlarla detaylı tasarımla iyi performans mı yoksa pahalı komponentlerle overkill mi? Benim oyum tasarla-tasarla hiç bitmeyen projelerden yana :) .

Bu projede son gelinen aşamada sanırım op-amp ile termokupl okumasında istenilen/beklenen sonuç elde edilemedi değil mi? 1200'e yakın mesaj olunca yeni bakan birisi konuyu takip etmekte zorlanır. Belki konuyu görüpte katkı sağlamak isteyen çıkabilir onun için soruyorum.

Bu projede son gelinen aşamada sanırım op-amp ile termokupl okumasında istenilen/beklenen sonuç elde edilemedi değil mi? 1200'e yakın mesaj olunca yeni bakan birisi konuyu takip etmekte zorlanır. Belki konuyu görüpte katkı sağlamak isteyen çıkabilir onun için soruyorum.
Evet son hali TC okumada beklenen performansın altında kaldık.

INA ile başarılı olacağımızı söylüyorlar

İnstrumentation amplifier kullanarak yüksek performanslı bir çözüm üretilebilir. Ama onu kullanmadan da iş görecek bir çözüm üretilebilir. Bence sen bu konuyu arşivle ve yeni bir konuda kaldığın yerden devam et. Standart opamp ile başla, sonra daha iyileri ile performans yükselt.

İnstrumentation amplifier kullanarak yüksek performanslı bir çözüm üretilebilir. Ama onu kullanmadan da iş görecek bir çözüm üretilebilir. Bence sen bu konuyu arşivle ve yeni bir konuda kaldığın yerden devam et. Standart opamp ile başla, sonra daha iyileri ile performans yükselt.
Eskiden vaktim bir nebze vardı artık o kadar zaman ayırmam çok zor.

INA veya MAX ile yapmak önceliğim.
LM386 olur mu?
Bu bir ses amfisi biliyorum

INA kullanmak sihirli bir değnek değil. Zaten çalışan birşeyi iyileştirir onu kullanmak, o yüzden önce çalışan birşeyin ortaya çıkması lazım.

INA kullanmak sihirli bir değnek değil. Zaten çalışan birşeyi iyileştirir onu kullanmak, o yüzden önce çalışan birşeyin ortaya çıkması lazım.
LM358 ile güzel çalışıyor ama sıcaklığı real olarak takip edemiyor bu yüzden +-10 derece hassasiyet ile çalışıyor diyebiliriz LM358 ile

İlk mesajda arduino kodunu ve şemayı koy istersen. Ben de burada elimdeki opamp'lerle deneyeyim.

Forum istatistikleri

Konular
5,989
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back