USB İzalatör NMUSB202MC Devresi

Eski bilgisayarın usb portları yanınca bende usb izalatör arayışına girdim. https://www.firatdeveci.com/usb-data-isolator-nmusb202mc/ linkteki malzemeyi kullanmaya karar verdim. PCB çizimi diptrace ile yapıldı, çok iyi bir çizim olmadı. PCB yi kendim basacağım için bu şekilde yaptım. PCB https://www.altinkaya.com.tr/El_Tipi_Kutular/HH-055.html kutuya göre yapıldı.

0615TaTaR.png

Ekler

• USB.rar
    21.2 KB · Görüntüleme: 70
Acaba bu uygulama 6N137 gibi optokuplör ile yapılamaz mı?

Bant genişliği yeterli olan bir opto bulursan olur. Şu anda en düşük hıza sahip USB arabirimi 12 Mbps hız gerektiriyor. En az bu hızda durum değiştirebilen bir opto lazım. Tabi sonrasında denemek de lazım, 12 Mbps verince optoya çıkışındaki sinyal nasıl? Sinüs çıkıyorsa sorun yaratma ihtimali yüksek.

Bant genişliği yeterli olan bir opto bulursan olur. Şu anda en düşük hıza sahip USB arabirimi 12 Mbps hız gerektiriyor. En az bu hızda durum değiştirebilen bir opto lazım. Tabi sonrasında denemek de lazım, 12 Mbps verince optoya çıkışındaki sinyal nasıl? Sinüs çıkıyorsa sorun yaratma ihtimali yüksek.
Abi aslında bunuda 18 hazirandan sonra inceleyeceklerim listesine ekleyebilirim.
hazır usb izolatörlerin fiyatları uçuyor.
eğer opto ile mümkün kılarsak yapmayı hazırların yarı fiyatına getirebiliriz.

İhtiyacımız olan yüksek hızlara çıkabilecek bir optokuplor.

Peki şöyle mi yapmalyıız usb tek yönlü değil hem data alabiliyoruz hemde data yazabiliyoruz.
Adsız.png

Mantık bu şekilde mi olacak?

Sadece yüksek hızlı opto yeterli değil Ahmet. USB protokolünün zamanlama ayrıntılarına göre alıcı/verici moduna geçen bir devre oluşturulması lazım. USB protokol ayrıntılarını %100 anlamadan yapılabilecek bir iş değil. Hazır entegre kullanmak çok daha mantıklı.

Sadece yüksek hızlı opto yeterli değil Ahmet. USB protokolünün zamanlama ayrıntılarına göre alıcı/verici moduna geçen bir devre oluşturulması lazım. USB protokol ayrıntılarını %100 anlamadan yapılabilecek bir iş değil. Hazır entegre kullanmak çok daha mantıklı.
adum.png

Bu işi hazır olarak yapan bir entegrenin iç görüntüsü bu.

içine çizdikleri trafolar temsili bir izlolasyon görüntüsü mü yoksa herçekten trafo mu var içinde?

@taydin abi bu entegre içinde yapıyormuş veri mi alacak veri mi gönderecek ayrımını.

@smyomekatronik bu modülün Türkiyede bulabildiğim en uygun fiyatı 580tl yurt dışından 550 liraya falan geliyor ama gümrükten geçerken 600ü geçer.

Bunun yerine adum3160 ile yapılanı almak daha uygun değil mi?

Bunun kutusu plaketi vs. derken 650 lira civarına gelecektir.

@Ahmet Fırat Deveci nin sitesinde yazılanları okuyunca bu devreyi yapmaya karar verdim.
Müsait bir zamanda forum halkının'da elindeki projeler bitince bu hepimiz için kullanabilir olacağından forum halkı olarak ortak bir proje olabilir diye düşünüyorum.

Eğer forum halkı ile birlikte çalışıp yaparsak ben fiyat olarak bundan daha ucuza geleceğini düşünüyorum.

İleride halkında ilgisini çekerse yapılabilir tek başıma buna tecrübem yetmez:)

Merhaba, ben de usb portu yakınca çareyi RF te bulmuştum. Şu anda çizimi biten (en alt linkte)çalışmayı baskıya yollayacağım. FT232RL ve JDY40 ile RF bir kit tasarladım. PIC' in kartına da sadece JDY40 adapte ettim.

Son düzenleme:
Bu işi hazır olarak yapan bir entegrenin iç görüntüsü bu.

içine çizdikleri trafolar temsili bir izlolasyon görüntüsü mü yoksa herçekten trafo mu var içinde?
Gerçekten trafo benzeri bir yapı var. Standart yarı iletken teknolojileriyle üretiyorlar. İki adet spiral iletken bobin ve bunları ayıran bir izolasyon katmanı var. Şu şekilde:

1654955159108.png

Gerçekten trafo benzeri bir yapı var. Standart yarı iletken teknolojileriyle üretiyorlar. İki adet spiral iletken bobin ve bunları ayıran bir izolasyon katmanı var. Şu şekilde:

17762 eklentisine bak
bu daha ilgi çekici oldu.
bunu usb izolatör olarak olmasada kendimce deneyeceğim.

Teşekkür ederim.

Merhaba, ben de usb portu yakınca çareyi RF te bulmuştum. Şu anda çizimi biten (en alt linkte)çalışmayı baskıya yollayacağım. FT232RL ve JDY40 ile RF bir kit tasarladım. PIC' in kartına da sadece JDY40 adapte ettim.
Bu da ayrı bir ufuk açtı aslında.

Bluetooth programlayıcı. Bunu kendi başıma yapmam usb izolatörden daha olası.

Bu jdy-40'ı görünce aklıma şöyle birşey geldi belki gülünç gelebilir ama.

USB/TTL MODULE(No:1) ---->OPTO'S(TX-RX)------->USB/TT MODULE(No:2)

2Tane usb'den ttl'e dönüştürücünün tx-rx pinlerine bağlanacak 4 tane opto sonra bu rx tx pinlerini diğer çeviriciye girip ondan usb çıkışı alırsak izole etmiş oluruz ama bu kulağını arkadan tutmak'da değil kafanın etrafında 3 tur dönüp kulağını tutmak gibi.

Son düzenleme:
bu daha ilgi çekici oldu.
bunu usb izolatör olarak olmasada kendimce deneyeceğim.

Teşekkür ederim.

Bu da ayrı bir ufuk açtı aslında.

Bluetooth programlayıcı. Bunu kendi başıma yapmam usb izolatörden daha olası.

Bu jdy-40'ı görünce aklıma şöyle birşey geldi belki gülünç gelebilir ama.

USB/TTL MODULE(No:1) ---->OPTO'S(TX-RX)------->USB/TT MODULE(No:2)

2Tane usb'den ttl'e dönüştürücünün tx-rx pinlerine bağlanacak 4 tane opto sonra bu rx tx pinlerini diğer çeviriciye girip ondan usb çıkışı alırsak izole etmiş oluruz ama bu kulağını arkadan tutmak'da değil kafanın etrafında 3 tur dönüp kulağını tutmak gibi.

@Ahmet, denemedim ama, teknik olarak, bir HC-05'i de BT Programlayıcı olarak kullanabilirsin.
HC-05 bir BT Serial-TTL köprüsü olarak çalışıyor zaten. PC'den ona bağlanıp, UART çıkışını TTL olarak arduino'ya bağlayacaksın.
Ancak önce seri dönüştürücüyle HC-05'e bağlanıp AT komutlarıyla UART hızlarını vs düzgün konfigüre etmen gerekir (Arduino IDE ile uyumlu olacak şekilde).

USB izolatör ise programlayıcıdan çok daha fazlası. Programlayıcıların çoğu USB Serial bağlantısı ile çalışıyor. Bu USB ile yapabileceğin şeylerden sadece bir tanesi. Mesela 2 tane USB-TTL dönüştürücüyü ters bağlayarak USB Bellek okuyamazsın. USB osiloskopu çalıştıramazsın.

Amaç, USB tam (USB versiyon ve hız limiti izolatöre göre değişiyor) fonksiyonu ile çalışırken bilgisayarı Ground Loop gibi olaylardan da korumak.

Bende şundan var:
https://www.aliexpress.com/item/1005001798500353.html

Fena bir cihaz değil. ADUM4160 kullanıyor. Ayrı bir izole 5V power suply ile de beslenebiliyor. USB 2.0 1.5 MBit/s ve 12 MBit/s hızı destekliyor. Ancak üzerine çıkamıyor. Analog Discovery 2 ile riskli işler yaparken kullanmak için almıştım. Fiyatı da makul sayılır. Şu alıntı AD2'nin kılavuzundan:

"For those applications which scope GND cannot be the USB ground, a USB isolation solution, such as what is described in ADI’s CN-0160 can be used; however, this will limit things to USB full speed (12 Mbps), and will impact the update rate (screen refresh rates, not sample rates) of the Analog Discovery 2."

@Ahmet, denemedim ama, teknik olarak, bir HC-05'i de BT Programlayıcı olarak kullanabilirsin.
HC-05 bir BT Serial-TTL köprüsü olarak çalışıyor zaten. PC'den ona bağlanıp, UART çıkışını TTL olarak arduino'ya bağlayacaksın.
Ancak önce seri dönüştürücüyle HC-05'e bağlanıp AT komutlarıyla UART hızlarını vs düzgün konfigüre etmen gerekir (Arduino IDE ile uyumlu olacak şekilde).

USB izolatör ise programlayıcıdan çok daha fazlası. Programlayıcıların çoğu USB Serial bağlantısı ile çalışıyor. Bu USB ile yapabileceğin şeylerden sadece bir tanesi. Mesela 2 tane USB-TTL dönüştürücüyü ters bağlayarak USB Bellek okuyamazsın. USB osiloskopu çalıştıramazsın.

Amaç, USB tam (USB versiyon ve hız limiti izolatöre göre değişiyor) fonksiyonu ile çalışırken bilgisayarı Ground Loop gibi olaylardan da korumak.

Bende şundan var:
https://www.aliexpress.com/item/1005001798500353.html

Fena bir cihaz değil. ADUM4160 kullanıyor. Ayrı bir izole 5V power suply ile de beslenebiliyor. USB 2.0 1.5 MBit/s ve 12 MBit/s hızı destekliyor. Ancak üzerine çıkamıyor. Analog Discovery 2 ile riskli işler yaparken kullanmak için almıştım. Fiyatı da makul sayılır. Şu alıntı AD2'nin kılavuzundan:

"For those applications which scope GND cannot be the USB ground, a USB isolation solution, such as what is described in ADI’s CN-0160 can be used; however, this will limit things to USB full speed (12 Mbps), and will impact the update rate (screen refresh rates, not sample rates) of the Analog Discovery 2."
Linkini attığın modül malesef hiçbir yüksek gerilimde izolasyon sağlayamaz.
Üstüne koydukları güç seçici anahtar tamamen o izolasyon olayını bitirmiş.

Entegre içinde izolasyon sağlıyor olabilir.
Ama besleme tarafına karşıdan deyecek 220v o anahtardan atlayıp geçecektir karşıya öyle düşünüyorum.

HC-05 denenebilir o zaman işlemcileri programlarken dikatsizliğim kurduğum devreden fazlasını götüremez bilgisayar hiçibir tehlikede kalmaz. Aklıma tek takılan işlemci programlarken önce resetlemek gerekiyor bu resetlemeyi nasıl yapacağım ilave I/O'ları bulunan bir bluetooth modülüne ihtiyacım var sanırım bu I/O'lar hc05 üstünde bulunuyor ama bunları nasıl kontrol ediyoruz onu bilmiyorum.

Benim şebeke voltajının üzerine çıkma ihtimalim pek yok gibi. Güç seçici anahtar tamamen devrenin cihaz tarafında. Güç transferi PC tarafından yapılırsa (Internal) 0505LS-1W modülüyle yapılıyor. Modülün izolasyon direnci 1000 V. Eğer harici besleme yapmak istersen de izole bir güç kaynağı ile yine cihaz tarafından besliyorsun. Dolayısıyla PC tarafından izole o switch.

Sol tarafta da hız seçici bir mikro anahtar daha var. Belki onda bir miktar risk olabilir. Devrenin iki tarafından da GND ve IC pinleriyle bağlantısı var. Anahtarın arkasındaki PCB kesilmiş. Mikro anahtarlarda genellikle izolasyon voltajı 500 V - 1 dakika civarında. Dolayısıyla bana yetecek izolasyonu sağlıyor.

Ama kafam rahat olsun diyen o anahtarı tamamen iptal edebilir. Anahtar modülün iki tarafı arasında bir bağlantı sağlamıyor. İki taraf için iki ayrı anahtar gibi çalışıyor. Anahtar sökülüp iz iptal edilip yüksek hız moduna sabitlenebilir. Ya da manuel olarak senkron tutulacak iki ayrı anahtar yapılabilir.

Bu modülde benim için en önemli problem USB Full Speed (12 MBit) limiti. Programlama vb işler için fazlasıyla yeterli ama Analog Discovery 2 için kullnıldığında yenileme hızı çok düşmüş oluyor. O yüzden her zaman bağlı tutmuyorum. Onun dışında memnunum.

Aslında ben bu izolatörü aldığımda USB 2.0 High Speed (480 Mbit/s) izolatörlere de bakmıştım ama çok pahalıydı (çoğu hala 200 USD+). Ama artık iki yeni IC var. Biri TI ISOUSB211, diğeri AD ADUM4166. ISOUSB211 için bir deneme kiti de satılıyor. Amazon.com'da 50-60 USD seviyesinde birkaç high speed izolatör de gördüm ama ısrarla audio için olduğu yazdığından USB cihazları tanımada sorun çıkarabilir diye cesaret edemedim. ISOUSB211 deneme kitini alıp bir ara kutu mu yapsam diye de düşünüyorum.

Keşke ISOUSB211 ile bir proje olsa da hep beraber yaptırıp paylaşsak. Ama çipi temin etmek zor olabilir. Sanırım hala mühendislik örnekleri sunuluyor.
Deneme Kiti şu:
https://eu.mouser.com/ProductDetail/Texas-Instruments/ISOUSB211DPEVM?qs=A6eO%2BMLsxmQxsQ5MYGLaYg==

Şurada da örnek bir proje var.
https://www.eevblog.com/forum/projects/high-speed-(480mbps)-usb-isolator-for-audio/

HC-05 ile programlama konusuna gelince ESP8266 ve ESP32 kartları için çalıştırmak kolay. Çünkü kartın üzerinde reset ve flash düğmeleri var. Ama baktığım kadarıyla Arduino için biraz daha zahmetli. RST pinine belli bir süre DTR sinyali göndermek lazım. Senin de söylediğin gibi HC05 üzerinde statü pini LOW set edilerek bir kapasitör ile RST pini LOW yapılabilir. Programlayıcı seri porta bağlanınca RST LOW'a çekilmiş olur. Bir ara denemek lazım.

Ya da bir kapasitör yardımıyla derleme bitince manuel olarak DTR pini gönderilebilir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,984
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back