UV-A Şerit LED ile Baskı Devre Yapma

Evet %40 ibaresi ile birçok yerde satıldığını gördüm. Ama toz alınca o %40 oranını sen belirlemiş oluyorsun diye anlıyorum. Ama ben kimyacı değilim, bu %40 ın farklı bir anlamı da olabilir :)
Ya hacimce %40 ya kütlece %40 demir III klorür içeriyordur. Burada yazmamış ama başka yerlerden bulunabilir. Zaten çok pahalı birşey değil. Birde ayrıca çözeltiyle uğraşmaya değmez bence. Balmumcuda daha ucuzmuş ama tabii kargosu ne kadar tutar bilmiyorum: Demir(III) klorür (SIVI) ~%40

Bu balmumcuda Merck marka demir üç klorür de var. Kilosu 600 TL :cheeky5:Herhalde erittikten sonra bir de "nuru masajı" yapıyor PCB'ye, bakır kayganlaşıyor ve elektronlar daha kolay ilerliyor ...

Ben aydıngeri şeffaf diye hatırlıyorum ama bu gün kırtasiyeden aldıklarım buzlu çıktı. Kırtasiyeciye sordum ama o da emin olamadı :D

Mini pozlama cihazımızın röleli zamanlama devresi de bitti sayılır. 3D yazıcının parçalarını lütfedip kargoya verirlerse projelerime devam edeceğim inşallah.

20210713_155809.jpg

Burada bir paradoks var. PCB yapmak için PCB yapmışsın :O

Burada bir paradoks var. PCB yapmak için PCB yapmışsın :O
Evet aynı espiriyi yapayım diye düşünmüştüm unuttum sonra. UVA Pozlama yapmak için de ütü, pnp kağıdı, perhidrol gibi malzemelere ihtiyaç var. Bu eski teknolojiyi bilmeyen yeni teknoloji yapamaz. :katil2:

Sabah ütüyü kullanırken hatuna yakalandım. Eskisini yaktığım için yenisine dokundurtmuyor.
O daha başlamadan savunmaya geçtim. "Yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyorum, başarırsam bir daha ütüyü kullanmayacağım" dedim, öptü beni.
Beni mi seviyor, ütüyü mü? Hala düşünüyorum. :katil1:

Aslında konumuz dry film ama, bunun farklı iki alternatifi de var:

1) Pozitif 20
2) Hazır fotorezist kaplı olan plaketler

Bir laminasyon makinası yoksa bu seçenekler de değerlendirilebilir.

Aslında konumuz dry film ama, bunun farklı iki alternatifi de var:

1) Pozitif 20
2) Hazır fotorezist kaplı olan plaketler

Bir laminasyon makinası yoksa bu seçenekler de değerlendirilebilir.
Pozitif 20 çok pahalı ve kuruma süresi uzun,
Hazır fotorezist de bulamadım. En mantıklısı dry film yine :)

Pozitif 20 çok pahalı ve kuruma süresi uzun,
Hazır fotorezist de bulamadım. En mantıklısı dry film yine :)

Tamam demek istediğim bunların hepsi neticede aynı metot. Tek fark fotorezistin plakete nasıl geldiği.

Dry Filmi plaketlere yapıştırıp yapıştırıp satsam mı acaba? :)

Olur ama bir süre sonra baya rakip çıkar :D
Rakip çıkana kadar ben laminasyonun parasını çıkartırım ki :D
Ama bir tanede poşet yapıştırma cihazı yapmak lazım. Siyah siyah poşetlerin içine koyup ışıktan korumazsak hazır pozlanmış olarak satarız :katil2:

LCD devresinde yaptığım bir hatadan dolayı PCB yi yeniden basmak zorunda kaldım. Bu vesile ile elimdeki DIP kılıflı Max7219 entegre yi breadboard da test için kullanmak amacıyla ayırıp, yerine daha önceden uçak displayleri için aldığım SMD kılıflı Max7219 entegreyi çizdim.
Yalnız lehimlemeyi becerebilecek miyim bilmiyorum. :)

20210715_142203.jpg

20210715_142236.jpg

İyi görünüyor Gökhan. Neredeyse dry filmle senin işin yok böyle devam et diyeceğim :)

Tek dikkatimi çeken senin asit herhalde biraz fazla agresif, boşta olan SMD padleri biraz hırpalamış.

İyi görünüyor Gökhan. Neredeyse dry filmle senin işin yok böyle devam et diyeceğim :)

Tek dikkatimi çeken senin asit herhalde biraz fazla agresif, boşta olan SMD padleri biraz hırpalamış.
Evet aslında dry filme normal şartlarda ihtiyacım yok. Ama hem çift taraf baskı için hemde pcb boyasını pozlamak için ihtiyacım var.

Padler 0.9mm ile çizdim. İstesem daha da inceltirim. Asit oranı konusunda kararsızım o yüzden bir standart tutturamadım. Perhidrolü çok koyup hızlıca eritip, bir an önce toner altına kaymadan çıkarmak istiyorum normalde.
Çünkü asiti az koyarsam erime geç olacağından toner ıslanıp yumuşayacak ve altına asit geçirecek. Yani tam ne yapacağımı bilemiyorum :)

boşta olan SMD padleri biraz hırpalamış.
Abi boşta olan padler hırpalanmış değil. Orjinali o boyutta. Ben kullanılan bacakları yer müsait olduğu için kalınlaştırdım sadece. O yüzden boştakiler sana fazla erimiş gibi geliyor. :)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back