Windows 10 makinada SSD ye geçiş

Uefi var mı kartta? Bios da security sekmesinden kapatmak gerekebilir. İçime sinmedi bir türlü. Mantıken burada işi çevirici kartın yüklenip ana karta "al bu bir disktir" demesi lazım.

Uefi var mı kartta? Bios da security sekmesinden kapatmak gerekebilir. İçime sinmedi bir türlü. Mantıken burada işi çevirici kartın yüklenip ana karta "al bu bir disktir" demesi lazım.

Windows UEFI boot yapıyor zaten. Ama test ederken HDD yi çıkarıyorum. Sadece NVMe var. UEFI security ayarları da göremiyorum.

Neyse benim linux makinanın anakartında doğrudan M2 soketi var. Orada kullanırım bu diski. Linux şu anda 256 GByte lık bir SSD den boot ediyor. Onu da klonlamak linux altında çocuk oyuncağı, özel bir program bile gerekmiyor :) Ama 256 GByte SSD windows için yeterli değil. 300 GByte gibi yer ihtiyacı var, en az 500 GByte lık veya 1 TB SATA SSD almam lazım.

Neyse benim linux makinanın anakartında doğrudan M2 soketi var. Orada kullanırım bu diski. Linux şu anda 256 GByte lık bir SSD den boot ediyor. Onu da klonlamak linux altında çocuk oyuncağı, özel bir program bile gerekmiyor :) Ama 256 GByte SSD windows için yeterli değil. 300 GByte gibi yer ihtiyacı var, en az 500 GByte lık veya 1 TB SATA SSD almam lazım.
Abi senin anakartın marka modeli ney?
Ben bizzat kurcalayamadığım için bir türlü kabullenemedim.

Aynı durumu yeni ekran kartı aldığımda monitöre görüntü gelmeyince yaşamıştım. Ben ekran kartı bozuk çıktı diye aldığım yere yazmıştım. Onlarda "monitör eskidir, uyumsuzdur" demişlerdi ve bende ne "alakası var monitör bu tak çalıştır" diye çıkışmıştım adama. Sonra gidip paşa paşa yeni monitör aldım :katil2:

Daha sonra da öğrendim ki aktif bir çevirici alsam yetiyormuş :katil2:

1664264581138.png

Zamanının en iyi işlemcilerinden i7-2600K var. 4.5 GHz overclock rahatlıkla yapıyor :)

1664264623542.png

Forumlarda da baktım zaten. @ozkarah nın dediği CSM olması gerekiyor. O modül NVMe diski normal disk gibi gösteriyor BIOS'a. Birisi hacklemiş bunun son sürüm BIOS unu ama o hack yüklenemedi bende. Image hatası verdi.

Güvenli modda açmayı bir deneyebilir misiniz? Diski yine görecek mi? Bazen güvenli mod disk üzerinde UEFI ile ilgili bazı düzenlemelr de yapabiliyor.

Sonrasında kapatıp diğer diskleri söküp yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

Emekli44 sen misin abi? :katil1:

Screenshot_20220927-104745.jpg

Bende bir tane 60gb sata ssd disk var. 8 yıldır yatıryor evde. İstersen onu göndereyim sana. Onu ön yükleyici olarak kullanıp nvm yi boot edebilirsin belki.

Şimdi buradaki Vatan bilgisayardan 1 TB SATA SSD aldım :)

SSD klonlama başarıyla sonuçlandı ve windows 10 boot etti.

Hiçbir zaman işlemci kullanımı ve disk kullanımını 0 olarak görmemiştim. PC kullanılmadığı zamanlarda işlemci %5 lerde, disk de %50 ile %100 arasında geziniyordu. SSD inanılmaz bir fark yaratıyor

1664295264214.png

Bugün SSD nin performansını ölçtüm. Ama iyi midir kötü müdür bilmiyorum.

1664561979719.png

Benim sandisk en düşük model ssd'nin test sonucu şöyle:

ssd.png

Disk işletim sistemin kurulu olduğu disk. Yazma için unmount edilmesi gerekiyormuş. Bu yüzden yazma hızını test edemedim. Ama yazma hızı biraz düşük çıkabilir.

O zaman bizim anakart yaşını göstermeye başlamış ...

CrystalDiskMark ile de ölçebilir misin? Tam eşdeğer karşılaştıralım.

CrystalDiskMark ile de ölçebilir misin? Tam eşdeğer karşılaştıralım.
Ubuntu için yokmuş CrystalDiskMark. Windowsu da en son ne zaman açtım onu bile hatırlamıyorum :D şimdi açsam güncellemelerden teste sıra gelmez. Ama KDiskMark diye birşey varmış. Sanırım benzer birşey. Onu ayrıntılı sonuçlarıyla aşağıya ekliyorum:

kdisk.png

kdisktxt.png

Forum istatistikleri

Konular
5,810
Üyeler
2,469
Son üye
stratus

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back