yardıma ihtiyacım var.

rtg

Üye
2-3 volt arası bir sinüs dalgayı nasıl 20 ila 30V arası bir voltaja çıkarabilirim? lf 356 opamp ile +15 -15 voltta denedim 8 volttan sonra sinyalde bozulmalar oluyor. LM1875T ile denedim 9V kadar sinyal normal 9V sonra sinyalde bozulmalar oluyor. nasıl bir entegre kullanmalıyım.

2-3 volt arası bir sinüs dalgayı nasıl 20 ila 30V arası bir voltaja çıkarabilirim? lf 356 opamp ile +15 -15 voltta denedim 8 volttan sonra sinyalde bozulmalar oluyor. LM1875T ile denedim 9V kadar sinyal normal 9V sonra sinyalde bozulmalar oluyor. nasıl bir entegre kullanmalıyım.
doğrultup dc olarak step up yap.
sonra istediğin frekansta sinüse çevirmek için yollar var.
spwm, hazır dc/ac dönüştürücüler vs.

Frekans?

eksik bilgi verdim. 2 Khz bir sinüs sinyali 25 volta çıkarmak istiyorum. 25V dc 2Khz bir sinüs çevirmek benim için bir handikap oluyor.

Anfi devrelerini kullanabilirsiniz. Bazı anfi entegreleri motor sürücü olarak kullanılabiliyor. Hangi sınıf anfi kullanmanız gerektiğini bilmiyorum ama belirttiğiniz Aralık'ta çalışan ve çıkışında kondansatör bulunmayan anfi kullanabilirsiniz.

LM1875T anfi devresi ile olmadı. hangi devre yada hangi entegre bilen biri yardım ederse sevinirim.

Tek transistorle bile olur ama asil amacini soylemen lazim. Ona gore cozum uretilir.

Eğer dediğin voltaj değerleri peak to peak değerler ise, LM1875T entegresini mesela eğer 40 VDC ile beslersen, bundan çıkışta 30 Vpp alabilmen lazım. 35 VDC ile de işin olur, ama marjinal olmaması ve bazan giriş voltajının olmasından fazla yükselmesi durumunu da sağlıklı olarak kapsaması için 40 VDC ile beslemek daha iyi olur.

Çözüm için veri yetersiz. 2-3 volt arası sinüs 2 volt min. 3 volt max salınan bir sinüs mü? Beklenen çıkış 25v dc sinüs de yeterli tanımlama değil. Detaylar kullanılacak güç kaynağını da kurulacak devreyi de etkiler.

besleme voltajı -15V +15V giriş sinyali isteğe göre değiştirilebilen maksimum 2Khz sinüs. ölçü aleti ile ölçülen gerilim 2,41V. istenen gerilim 25V rms. 15 volt ile LM1875T beslenmekte bu voltajı -20V +20V yapılabilir.

±20 V ile beslersen LM1875T entegresini, çıkışta rahatlıkla 30 Vpp sinyal alabilmen lazım. Alamıyorsan devre şemasını koy onun üzerinden gidelim.

±20 V ile beslersen LM1875T entegresini, çıkışta rahatlıkla 30 Vpp sinyal alabilmen lazım. Alamıyorsan devre şemasını koy onun üzerinden gidelim.
Ekran Görüntüsü (2).png

Güzel temel bir devre olmuş. Şemaya göre bu devreye ±15V vermişsin. Bu durumda sorunsuz 25 Vpp alabilmen lazımdı ... Sadece 8 Vpp alabiliyorsan bir yerde çok temel bir problem var demektir.

Güzel temel bir devre olmuş. Şemaya göre bu devreye ±15V vermişsin. Bu durumda sorunsuz 25 Vpp alabilmen lazımdı ... Sadece 8 Vpp alabiliyorsan bir yerde çok temel bir problem var demektir.
9V rms alıyorum 9'dan sonra sinyalde bozulma oluyor.12Vpp alıyorum.

Nasıl bir bozulma oluyor? Osiloskop ekranına bakabilir miyiz? Sinyalin tepeleri mi kesik?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back