yardıma ihtiyacım var.

Devrenin davranışını eksik ifade etmişim. Devre temel bir devre değil aslında. Kazancı frekansa bağımlı yapılmış. Bu devrede C9, kazancın frekansa bağımlı olmasına sebep oluyor. Çok düşük frekanslarda neredeyse hiç kazancı olmaz bunun. 2 kHz de ise kazancı 20 gibi olur. C9 u kaldır ve onun yerine kısa devre koy. Sonra da R17 ve R18 ile istenen kazancı ayarla. Kazanç R17/R18 + 1 olur.

Devrenin davranışını eksik ifade etmişim. Devre temel bir devre değil aslında. Kazancı frekansa bağımlı yapılmış. Bu devrede C9, kazancın frekansa bağımlı olmasına sebep oluyor. Çok düşük frekanslarda neredeyse hiç kazancı olmaz bunun. 2 kHz de ise kazancı 20 gibi olur. C9 u kaldır ve onun yerine kısa devre koy. Sonra da R17 ve R18 ile istenen kazancı ayarla. Kazanç R17/R18 + 1 olur.
en kısa zamanda tekrar dediklerinizi uygulayıp test edeceğim.

r17 2K bir adet pot koyup deneyeceğim. birde malzeme siparişi geçtim. +,- vcc 20V yapacağım.

Nasıl bir bozulma oluyor? Osiloskop ekranına bakabilir miyiz? Sinyalin tepeleri mi kesik?

Bugün deneme şansım oldu. C9 iptal ettim. -15V +15V sinüs tepeleri kırptı. osilaskopta alınan değerler. osilaskop öğrencilerin kullandığı dıy osilaskoplardan. osilatör çıkışı 1,74Vac.

Ekler

• 1682678125529.jpg
    1682678125529.jpg
    227.3 KB · Görüntüleme: 53
Kazancı da ayarlaman gerekiyordu. Kazancı 7 gibi yapmayı deneyebilirsin.

Kazancı da ayarlaman gerekiyordu. Kazancı 7 gibi yapmayı deneyebilirsin.
R18 direncini söktüm yerine 10K trimpot takıp ayarladım 9.44K 10.51Vrms değeri okundu. ölçü aleti ile okunan V teyit edildi. Sinyalde bozulma olmadı. 25V yükseltemedim. şu anda yapacağım birşey daha kaldı. oda -20V, +20V vcc değerlerini yükseltmek. Oda olmadı aramaya devam etmek.

Forum istatistikleri

Konular
5,881
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back