Yeni Atelye, Tasarım, Kurulum ve Verimli Kullanım

Tamamdir. Sonra geri almak uzere senindir. Destek konusunda elimden geleni seve seve yaparim. Benim de cok keyif aldigim konular. Benim calismamin uzerinden 5-6 yil gecti. Ancak genel hatlarini hatirliyorum ve guncelini de takip ediyorum.
ROS + Gazebo'ya bir goz atmani tavsiye ederim. Tamaminin denemelerini simulasyon ortaminda tamamlayabilirsin.

Simülasyondan hep kaçtım. Reel üzerinde çalışmayı sevdim sanırım burada kaçacak yerim yok. Ros ve gazebo için nerden başlamalıyım. Kaynak önerebilir misiniz?

ROS2'nin kendi wiki'si var. Orada hersey var diyebilirim. Kitap da oneririm (A Concise Introduction to Robot Programming with ROS2) . Dil secimi avantaji var. ister c ister python. Bu sayede goruntu isleme vs kisimlarini moduler olarak yapip deneme kolaylasiyor. Ben ROS'a girmeden kendi POC'mi yapmistim. Sonradan devam etmeyince de gerek kalmadi. Sadece denemeler yaptim diyebilirim ( solid modeli yukleme , event based trigger vs gibi seyleri denedim )

Koca bi derya beni bekliyor desenize :dusun1: :dusun1: :dusun1:

17080974046132932366825389764454.jpg

Sayaç ve internet bağlantısı tamam. Sırada temizlik ve açılış var. :saril::saril::saril:

Kısa bir süre "sayaca interneti neden ve nasıl bağladı? " diye düşündüm. Sanırım iyi değilim ben. :D

Aslında rs485, uart yada canbus üzerinden yada esp32 ile uzaktan okunabilen bir sayaç fikri uzun zamandır aklımda var ama biraz daha bekleyecek. :dusun2: :dusun2: :dusun2:

Son düzenleme:
Kaçak akım rölesini daha önce kullanmamıştım. Viko 25A - 300mA
Fiyat olarak 12$ civarında. Legrand, Schneider, Siemens gibi daha bilindik markalar ise 20$ civarında.

Kaçak akım rölesini test için toprak ile nötr hattı kısadevre ettim. İki testte de kaçak akım attı. 300mA yüksek mi bilmiyorum ama genel olarak bu değer kullanılıyor.

Çalışma masasının yanında masanın enerjisini kontrol etmek için iki şalter koydum. Çalışma masasına geçince birini açınca masa + bilgisayara enerji sağlıyor.

İkinci şalter ise sürekli açık bırakabileceğim Raspberry Pi, modem/wifi gibi 7/24 açık olabilecek cihazlar için kullanmayı düşünüyorum.

Alternatif öneri varsa alabilirim.

Son düzenleme:
Kaçak akım rölesini daha önce kullanmamıştım. Viko 25A - 300mA
Fiyat olarak 12$ civarında. Legrand, Schneider, Siemens gibi daha bilindik markalar ise 20$ civarında.

Kaçak akım rölesini test için toprak ile nötr hattı kısadevre ettim. İki testte de kaçak akım attı. 300mA yüksek mi bilmiyorum ama genel olarak bu değer kullanılıyor.
300mA yüksek. 30mA olmalı. Yapılmak istenilen koruma insan hayatı ise standart 30mA kullanılmalı.

300mA ile yangından korunulur, ekipman korunulur. İnsan hayatı ise amaç 30mA olan tercih edilmeli çünkü 300de kesin ölmüş iken 30da ölme ihtimaliniz çok daha düşük

Kaçak akımı yerine taktım. Çıkarıp geri göndermem etik olmaz. Yenisini alacak durum da (diğer ihtiyaçlardan dolayı) şu anda mümkün değil. 1-2 ay duygusal olarak toparlanana kadar bekleyecek.

Kaçak akımı yerine taktım. Çıkarıp geri göndermem etik olmaz. Yenisini alacak durum da (diğer ihtiyaçlardan dolayı) şu anda mümkün değil. 1-2 ay duygusal olarak toparlanana kadar bekleyecek.
İlerde bunu sayaç girişine alırsınız çıkışına da 30mA takarsiniz hem tesisatı hem de canınızı korumuş olursunuz.

nasıl bi tesisat bilemem ama -eksiğe rağmen- YKŞ konumunun doğru olduğu görünüyor.

17081802313579174638511498804480.jpg

Burası da masa yada raf olarak atelyenin son eklenen üyesi. Ortalığı toplama konusunda oldukça verimli oldu. Şimdi geriye temizlik kaldı.

17083580993504365454043208068590.jpg

Bugünün bonusu yukardaki kırmızı profil oldu. Hem makaralar hem de masa aydınlatma için stand olacak.

Ayrıyeten sağ üst taraftaki mavi çekmece de yerini aldı. Gönderen den Allah razı olsun.

Son düzenleme:
O çam kozalakları ne için acaba? Dekoratif mi? :D

4 ekmek fazla değil mi abi kilo yapmasın :katil1:
Allah'a şükür son 25 senedir 87 kiloyu geçmedim. Ekmeği severim ama çerez, abur cubur, sigara ve alkol olmadığı için biraz hareket ederek yakmaya çalışıyorum. Şimdilik fitim.

Forum istatistikleri

Konular
5,991
Üyeler
2,518
Son üye
ceyhun

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back