Yeni güç kaynağı projesi.

Bu tip tablolar genel olarak her marka ve çeşit için geçerli olmaz. Sadece genel fikir vermesi açısından değerlendirmek lazım.

Tablodaki sarı alanlarda değerler neden boş bırakılmış acaba

standard_capacitor_worst-case_electrolytic_esr_table-png.32829

Herhalde tabloyu hazırlayanın elinde o özellikte kondansatör yoktu :bilmem3:

Bir de buraya bak abi cok eglenceli

3 adet 1Ω direnci paralel bağladım, sonra tek direnç olarak seri bağlantıda 10.000uf kapasitöre bağladım.
ESR ölçtüğümde 0.3Ω değeri çıktı.

WhatsApp Image 2024-04-19 at 20.14.51.jpeg

Niye o aletin ohm çözünürlüğü o kadar düşük? Benim LCR 0.001 Ω ölçebiliyor, sendekinin de ölçebilmesi lazım. İyi bir 10 mF kondansatörün ESR si 10 mΩ lar mertebesindedir.
Bir kaynakta, (EEVBLOG ) Cs modunda ESR için çözünürlük 100Hz'de yalnızca 0,1 ohm'dur. 1KHz frekansında ESR çözünürlüğü 0,01 ohm'dur. diye belirtmişler.

@fide de aynı LCR metre kullanıyor sanırım. (DE-5000).
Belki detaylı bilgi verir.

Son düzenleme:
Bir başka yorumda, şöyle belirtmişler.
Bu çok yüksek değerdeki sınırlar yaklaşık 0,0 değerini okumalıdır.
Bu, bu kapasitörlerin iyi olduğu anlamına gelir. Bu sınırlar sıfır olarak ölçülmezse endişelenirdim.

Yaklaşık 2200uF ve üzeri sıfır ESR okumalıdır.
Muhtemelen aslında 0,01 veya 0,02 civarında ölçüyorlar.

DE-5000 de Rs modunda ise sadece ESR direncini okuyormuş. ama kapasite göstermeden. 0.0хх şeklinde daha yüksek çözünürlüğe sahipmiş ve ortalama 100KHz civarında frekansla ölçüm yapıyormuş.
RS modu daha hassas ESR ölçüm için.
Birazdan o modda test edeceğim.

Son düzenleme:
DE-5000 ile RS modunda 100Hz ve 100kHz frekansında iki ölçüm yaptım.
Yüksek kapasiteli kapasitörleri ölçmek için ölçüm çözünürlüğü CS moduna göre RS modunda yükseldi ve 10.000uf kapasitörün ESR direncini ölçebildim.

WhatsApp Image 2024-04-19 at 22.07.37.jpeg

WhatsApp Image 2024-04-19 at 22.08.08.jpeg

Son düzenleme:
Geçenlerde ozdisan'dan kaliteli, İtalyan marka Kendeil elektrolitik kondansatör almıştım. 10 mF 63 V. Bir de elimde süper dandik, NOBBY marka 10 mF 35 V vardı. ESR ölçümü yaptım, NOBBY 9 mΩ, Kendeil 24 mΩ çıktı. Sinir etti beni :kizgin1:

1713632636151.jpeg

Ne olur ne olmaz, Kendeil'e AC voltaj vererek bir süre fizik tedavi uyguladım. Tekrar yaptım ölçümü, Kendeil 19 mΩ oldu. Hadi dedim NOBBY'yi de tekrar ölçeyim. Onun değeri de 6 mΩ çıktı. Ulan NOBBY'yi tedavi etmedik, o nasıl iyileşti?

Sonradan düşündüm de, herhalde olan şu: Atıl duran iki kondansatörü kullanmaya başlarsan, yani üzerine doğru yönde DC voltaj uygularsan, ikisinde de oksit tabakası biraz kalınlaşır. Bu da kondansatörü iyileştirerek kayıplarını azaltır. Yani sadece ölçmüş olmakla bile her iki kondansatörü biraz iyileştirmiş oldum. Kendeil'e uygulanan fizik tedavi de hiçbir halta yaramadı ...

6 mΩ, 19 mΩ bunlar ESR için çok yüksek rakamlar sanırım. Dandiği anlarım da kaliteliye şaşırdım. Sahte olabilirler belki.

Vaktin varsa bir süre daha test et bakalım ESR normale dönecek mi?
Bizim için de güzel bir bilgi olur.

Son düzenleme:
Kondansatörler için Desulfatör sistemi yapsak diyorum :dans1: :dans1: :cheeky1:

Geçenlerde ozdisan'dan kaliteli, İtalyan marka Kendeil elektrolitik kondansatör almıştım. 10 mF 63 V. Bir de elimde süper dandik, NOBBY marka 10 mF 35 V vardı. ESR ölçümü yaptım, NOBBY 9 mΩ, Kendeil 24 mΩ çıktı. Sinir etti beni :kizgin1:

32849 eklentisine bak
bu mavi gerçekten 10.000uF 35 volt'mu boyutu çok ufak görünüyor. acaba fotoğraf mı yanıltıcı ?

İki kondansatör de oldukça büyük boyutu.

Sanırım ESR farkı voltaj dayanımı ile ilgili. Daha yüksek voltaja dayanabilen Kendeil'de folyolar arasındaki izolasyon daha kalındır ve dolayısıyla metal folyo da daha uzundur.

Micro Step abinin burada paylastigi forumda PA4TIM rumuzlu kisinin kendi blog unda yayinladigi "All About ESR Measurement" baslikli yazisidir.
Yazinin sonunda da 2 link paylasimi daha vardir. Birisi Uydu alicisindan soktugu bozuk cap larin ESR olcumleriyle ilgili yaptigi testleri anlatiyor, yaridan sonra Hollanda dili. Hatta bunun icinde DIY ESR bile var. Diger link te de bir pdf paylasmis, ietlabs in, cogunlukla LCR metrenin nasil kullanildigini anlatiyor. Dosya ekte

Ekler

• 030122 IET LCR PRIMER 1st Edition.pdf
    1.4 MB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Bir kaynakta, (EEVBLOG ) Cs modunda ESR için çözünürlük 100Hz'de yalnızca 0,1 ohm'dur. 1KHz frekansında ESR çözünürlüğü 0,01 ohm'dur. diye belirtmişler.

@fide de aynı LCR metre kullanıyor sanırım. (DE-5000).
Belki detaylı bilgi verir.
Lcr metre alınacak listemde var ama maalesef henüz alamadım.
DER EE DE5000 genel olarak beğeniliyor.

Benim gözümde Lutron 9184 var ama yakın zamanda mümkün değil gibi görünüyor.

@Sercan elinde vardı diye hatırlıyorum.

Son düzenleme:
Öncelikle bu devre 30V, 3A ayarlı güç kaynağı diye adlandırılan ve satılan bir devre.
Devrenin bu varsayılan halini ayrı ayrı 15 er dk yükte ve multimetre ile test ettim

Güvenli en yüksek voltaj ve yüksek akım testi.
Çıkış voltajı en yüksek kademede ayarlı 1.5A yük çekersem, 1N5408 ler ortalama 80-85C sıcaklıkta kaldı.
Değerler 20VDC, 1.5A.

Güvenli en düşük voltaj ve en yüksek akım testi.
Çıkış voltajı 1V kademede, 1.5A yük çekersem, 1N5408 ler ortalama 80-85C sıcaklıkta kaldı.
Değerler 0.99VDC, 1.5A.

15V testinde de değişen bir şey yok gibi.
Çıkış voltajı 15V kademede, 1.5A yük çekersem, 1N5408 ler ortalama 80-85C sıcaklıkta kaldı.
Güç kaynağını biraz modifiye edip sıcaklık değerlerine bakmak istedim.

Doğrultucu diyotları 6A10KT ile değiştirdim.
C1 kondansatörü 10000uf 63V ile değiştirdim.
Yeni değerler böyle oldu:
En yüksek voltaj çıkışına ve en yüksek akıma ayarladım 6A10KT diyotlar 85C° sıcaklıkta 1.700A de 20.3V verebildi.
1V çıkışta akım 1.550A verebildi. 6A10KT diyotlar 76C° oldu ama D1047 pass transistörü 85C° ye geldi.

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back