Yildiz noktasinin onemi

Mikro Step

Kıdemli Üye
ADC ile sinyallerin orneklendigi devrelerde en az gurultu icin yildiz noktasi olusturmak onemli.

Fakat bugune kadar bu amacla test programi yazip da ADC verilerindeki gurultunun yildiz noktasi olusturulmus sistemlerde dustugunu deneyimlemedim.

Ses amplifikatorlerinde sistemdeki sorunlari kulakla kolayca anlayabiliyoruz. Saseleme isleminde iletken yuzeylerin her noktasi gurultu acisindan ayni ozellik gostermez ve bunu deneyimlemek cok kolay.

En basit deney su sekilde.

Metal bir kutu icine amplifikator yerlestirdiniz ve kablolamayi yapiyorsunuz. Metal sase uzerinde 50Hz guc transformatorunuz de var.
Amplifikatorun GND kablosunu metal sasenin neresine baglayacaksiniz?

Bunun icin;

Amplifikatore hic bir sinyal girmiyorsunuz.

Gnd kablonuzu metal sase uzerinde bir noktaya dokunduruyor ve hoparlorden cikan sesi dinliyorsunuz. 50Hz kaynakli bir vinilti duyacaksiniz. metal sase uzerinde GND kablonuzun dokunma noktasini yer degistirdikce vinlama sesinin yukseldigi ve dustugu yerleri farkedeceksiniz.

Benzer deneyi ADC iceren devrelerde de yapmak lazim. Fakat bunun icin pcb cizmeye baslamadan once uzay montaji ile en mukemmel gnd noktasini yakalamamiz gerekecek.

Daha onceleri bazi cizimlerimde yildiz noktasi olustuyordum. Bazilarinda ise kocaman bir GND plane olusturup GND lazim olan yeri dogrudan bu plane ile iliskilendiriyordum. Ancak ADC olcumlerinde gurultuye olan etkisini gozlemleme yoluna gitmedim.

Bu kez SONY firmasinin bir kartinda gordugum yildiz noktasindan cok etkilendim ve son pcb cizimimde abartili bir yildiz noktasi olusturdum.

1.jpg

Asagidaki fotodaki yildiz noktasi sony amplifikatorun guc dagitim kartindan.

Yildiz.jpg

Son düzenleme:
ADC ile sinyallerin orneklendigi devrelerde en az gurultu icin yildiz noktasi olusturmak onemli.

Fakat bugune kadar bu amacla test programi yazip da ADC verilerindeki gurultunun yildiz noktasi olusturulmus sistemlerde dustugunu deneyimlemedim.

Ses amplifikatorlerinde sistemdeki sorunlari kulakla kolayca anlayabiliyoruz. Saseleme isleminde iletken yuzeylerin her noktasi gurultu acisindan ayni ozellik gostermez ve bunu deneyimlemek cok kolay.

En basit deney su sekilde.

Metal bir kutu icine amplifikator yerlestirdiniz ve kablolamayi yapiyorsunuz. Metal sase uzerinde 50Hz guc transformatorunuz de var.
Amplifikatorun GND kablosunu metal sasenin neresine baglayacaksiniz?

Bunun icin;

Amplifikatore hic bir sinyal girmiyorsunuz.

Gnd kablonuzu metal sase uzerinde bir noktaya dokunduruyor ve hoparlorden cikan sesi dinliyorsunuz. 50Hz kaynakli bir vinilti duyacaksiniz. metal sase uzerinde GND kablonuzun dokunma noktasini yer degistirdikce vinlama sesinin yukseldigi ve dustugu yerleri farkedeceksiniz.

Benzer deneyi ADC iceren devrelerde de yapmak lazim. Fakat bunun icin pcb cizmeye baslamadan once uzay montaji ile en mukemmel gnd noktasini yakalamamiz gerekecek.

Daha onceleri bazi cizimlerimde yildiz noktasi olustuyordum. Bazilarinda ise kocaman bir GND plane olusturup GND lazim olan yeri dogrudan bu plane ile iliskilendiriyordum. Ancak ADC olcumlerinde gurultuye olan etkisini gozlemleme yoluna gitmedim.

Bu kez SONY firmasinin bir kartinda gordugum yildiz noktasindan cok etkilendim ve son pcb cizimimde abartili bir yildiz noktasi olusturdum.

22289 eklentisine bak

Asagidaki fotodaki yildiz noktasi sony amplifikatorun guc dagitim kartindan.

22290 eklentisine bak
farklı bir metot ilgimi çekti deneyeceğim

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,810
Üyeler
2,471
Son üye
doctorimmediately

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back