Yurtdisindan getirilen PCB'ler icin test edilme sarti kondu

Valla bir yerde bir uyumsuzluk var. Avrupadaki vatandaş, ebay'den 100 dolara bir minicircuits RF yükselteç alıp araştırma, deneme yapıyor ve birşeyler öğreniyor. Biz alırsak hemen balıklama gümrüğe giriyor ve 100 doların dışında 20 bin TL ağır para cezası giriyor.
SDR'ler gümrüğe takılıyor mu?

Bunlar ayrı kategori cihazlar. Çözünürlük ve hassasiyet konusunda wegstr çok daha iyi olacaktır. Ama iş kapasitesi anlamında da Raptorex çok daha iyi olacaktır.
Ben Wegstr'dan da o kadar emin degilim. Cok inceleme aradim ama genelde kendi resmi youtube kanallarinda yapilan videolar var. Onun disinda neredeyse denk gelmedim diyebilirim ( 1-2 tane goruntusu kotu sonrasinda mikroskop vs ile inceleme yapmayan video bulabildim ) Forum ve Blog'larda ise durum daha kotu.
O cihazin goruntusu acikcasi o hassasitei vermesi konusunda beni dusundurdu.

wegstr ucuz değil 3500 euro. gümrük+kargo+kdv derken 5000 euro civarına gelir. o parayı vermişken derinmotion alırım en azından çok daha rijit bir şase ve elimde gerçek bir cnc olur. ayrıca yerli olduğu için yedek parça desteği çok daha sağlıklı olacaktır.

ben wegstr'ın birkaç tane bağımsız videosuna denk geldim. hiç öyle kendi videolarındaki gibi kazımıyordu. ayrıca çok az incelem videosu olması da bir garip. bu aletin o fiyatla avrupa pazarında fiyat performans şampiyonu olması lazımdı. bir de wegstr inanılmaz yavaş bir alet. kendi isolation route yazılımı bile yok flat cam veya başka bir ek yazılımla bunu üretiyor. kendi yazılımının tek yaptığı yüzey haritalama ve data dosyasından cihazı sürmek.

kamerası olmaması ise en büyük handikap. çift yüzlüde öyle aligment pinleriyle hizalayınca tutmuyor.

Son düzenleme:
adam lazer ile pcb yaptı yolları kazıdı delikleri deldi kesti aleti çok göstermiyor ama sanırım 20wattlık bir lazer.

Bir arkadasimda var. 50w olan bir lazer. PCB'leri aldim henuz gidemedim. Orada bir deneme yapacagim. Ancak benim tahminime gore gene takilinan yer delik ici kaplama olacak. Orada da netpcb'den uygun kimyasallari alip prosesi basitlestirebilirsek olabilir gibi.
Ben giyilebilir konusunda calisiyorum. Bu nedenle ne kadar kucuk o kadar iyi. Benim icin iki tarafli pcb .2 .3 via yol icinde .10 .20 yapabiliyor durumda olmam lazim. Eger kesim , via , kazima , soldermask kazima , stencil isini tek makine hallederse inanilmaz olur.

Tek makina ile bütün süreci yapmış gerçekten. Makinanın yurtdışı fiyatı en düşük güç için 3200 dolar. Türkiye'de satan bir yer görmedim.

Tam emin olmamakla beraber, PCB yapmak için bir optimum güç belirleyip onu almak gerekiyor. Yani 100 W lık makina alayım iş garanti olsun diyemiyorsun. İstenen hassasiyet ve çözünürlük için mesela 20 W almak gerekebilir.

Ama ben gene de bir mekanik CNC nin daha esnek kullanım sağlayacağını düşünüyorum. PCB de yapar başka işlerde de kullanılır. Tamam bu makina hızlı, ama o kadar hızlı olmasının da bir hobici için önemli bir getirisi olmayacaktır.

Yalnız burada birşey aklıma geliyor ... Yeni bir teknoloji keşfetmiş olabilirim :sapik1:

Şimdi bu lazer, delikleri delerken yakarak deliyor. Uygun bir profil ayarı yaparsak, delik içinin uygun bir şekilde karbon kaplanmasını sağlayabiliriz. Ondan sonra da gereken kimyasalları kullanırsak, al sana delik içi kaplama! Eğer bu mümkün ise, PCB için böyle bir makina kullanmak kesinlikle çok büyük avantaj olur ...

Ben arkadasimda denedikten sonra tek makine ile basit bir sekilde sureci bitirebileceksem. istedigim hassasiyete ulasirsam gercekten almanin yollarina bakmaya baslarim :)
Yalnız burada birşey aklıma geliyor ... Yeni bir teknoloji keşfetmiş olabilirim :sapik1:

Şimdi bu lazer, delikleri delerken yakarak deliyor. Uygun bir profil ayarı yaparsak, delik içinin uygun bir şekilde karbon kaplanmasını sağlayabiliriz. Ondan sonra da gereken kimyasalları kullanırsak, al sana delik içi kaplama! Eğer bu mümkün ise, PCB için böyle bir makina kullanmak kesinlikle çok büyük avantaj olur ...
Sonra elektorliz degil mi ?
Benim o yontemlerde guvenemedigim .2 bir via dusunelim. Kaplama isinde kalinlik vs standardize etmek zor olmaz mi ? Direnci vs degismeyecek mi ? Yada biraz az geldi kaplanmadan kalacak mi ? Bu sefer ikincil testler yada tekrar uretim pratikligini bozar mi ?

Ben arkadasimda denedikten sonra tek makine ile basit bir sekilde sureci bitirebileceksem. istedigim hassasiyete ulasirsam gercekten almanin yollarina bakmaya baslarim :)

Ben de muhtemelen bir CNC alacağım önce. Wegstr ye ciddi kafayı takmış durumdayım ... Lazer olayının PCB konusunda yaygınlaşması daha zaman alacak gibi duruyor. Makinalar çok pahalı, işlenebilen alan küçük ve olabilecen en ince bakır kaplama ile çalışmak gerekiyor gibi duruyor. Kalın bakır kaplamada ne olacağı belli değil.

Sonra elektorliz degil mi ?
Benim o yontemlerde guvenemedigim .2 bir via dusunelim. Kaplama isinde kalinlik vs standardize etmek zor olmaz mi ? Direnci vs degismeyecek mi ? Yada biraz az geldi kaplanmadan kalacak mi ? Bu sefer ikincil testler yada tekrar uretim pratikligini bozar mi ?

Standart delik içi kaplama prosedürü uygulanacak, farklı birşey değil. Sadece delik içini iletken bir madde ile kaplama işini lazer yapmış olacak.

Bir de lazer ile yolları kesme konusunda şu belirsizlik de var. Lazer ile bakırı sublimasyonla uzaklaştırdın. Altta ne kadar karbonizasyon oluşuyor? Yani PCB bittikten sonra bir izolasyon tester ile tracklerin arasında direnç ölçersen, belki de megaohm seviyesinde direnç okuyacaksın. Bu bazı devreler için kesinlikle kabul edilemez bir durumdur.

Bir de lazer ile yolları kesme konusunda şu belirsizlik de var. Lazer ile bakırı sublimasyonla uzaklaştırdın. Altta ne kadar karbonizasyon oluşuyor? Yani PCB bittikten sonra bir izolasyon tester ile tracklerin arasında direnç ölçersen, belki de megaohm seviyesinde direnç okuyacaksın. Bu bazı devreler için kesinlikle kabul edilemez bir durumdur.
PCB'nin parazitik direnci ve kapasitesi nedir acaba? Bu konuda bir uretici aciklamasi mevcut mu? Ornegin "0.2 mm aralikli iki hat arasinda, 100KHz'de su kapasite ve su direnc vardir" gibi bir aciklama yapiyorlar mi? Cok merdivenalti olanlarda yoktur tabii de. Cift tarafli olunca cok daha fazla etki eder herhalde. Dizayn hatasi yapip koca bobini entegrenin arka yuzeyine yapistirinca sonra ariza arayip durur insan.

Burada konu PCB bakırının kendi parazitikleri değil. Bunlar tamamen PCB nin şekline göre değişir, senin bunları kontrol altına alman lazım PCB üreticisinin değil. Buradaki konu, yollar arasındaki sızıntı. Ekstrem bir örnek vereyim. Bazı medikal cihazlarda ve pH ölçen cihazlarda, ölçüm yapan devrenin çok yüksek empedansa sahip olması gerekiyor. Böyle durumlarda GIGAOHM mertebesinde sızma var ise bile o bir sorundur ve devre istenen performansı vermez.

Burada konu PCB bakırının kendi parazitikleri değil. Bunlar tamamen PCB nin şekline göre değişir, senin bunları kontrol altına alman lazım PCB üreticisinin değil. Buradaki konu, yollar arasındaki sızıntı. Ekstrem bir örnek vereyim. Bazı medikal cihazlarda ve pH ölçen cihazlarda, ölçüm yapan devrenin çok yüksek empedansa sahip olması gerekiyor. Böyle durumlarda GIGAOHM mertebesinde sızma var ise bile o bir sorundur ve devre istenen performansı vermez.
Kac yuz insan kisisi el ele tutusursa hattin uclarinda gigaohm direnc olur acaba? :dusun1: ( Araya elleri nasirli elektrikci sokmak yasak :yerlereyat1: )

lazerler konusundaki sorun spot size. yani 20w lazerin spot genişliği 0.10mm olabiliyor ama 100w gibi güçlere çıkınca 0.30 bandına yükseliyor bu bir dezavantaj. bu durumda 100w çıkış gücü daire çapı arttığı için efektifte 0.10mm alana düşen gene 30w oluyor. daha büyük alan daha fazla ısı ve daha fazla karbonizasyon sorunu çıkarıyor. aslında ideal olan çok ufak bir alana aşırı güçle anlık atışlar yaparak ısıtmadan yüzeyden parça koparmak.

bildiğim kadarıyla üst seviye pcb fabrikaları da 0.3mm den ufak delikleri lazerle deliyor. bunlara laser via dendiğini ve bu prosesin ekstra bir maliyeti olduğunu hatırlıyorum.

teoride stencil kesen lazerlerin pcb bakırını çok rahat kesmesi lazım tabi metalle ilgili olarak dalgaboyundan bir fark olabilir. stencil kesen lazerler çok yüksek hassasiyetle ve metali yakmadan 0.35 - 0.40 mm kalınlığında çeliğe kare şeklinde delikler açabiliyor.

Abplaser fiber lazer makinesi satıyormuş. 10W'dan 100W'a kadar seçenekler var. 20W hariç hepsi aynı fiyat. 20W olan diğerlerinden 300 dolar daha pahalı. Bu yukarıdaki makineyle aynı işi yapar mı bilmiyorum tabii.

100W ile 10W aynı fiyat olamaz. Belli ki fiyat yanlış.

Bir de bana galvo kafa kalitesinin çok belirleyici olduğu söylendi. Ben lazer makina alsam en az MOPA ComMaker kalitesinde almak isterim, çünkü onun iş gördüğünün delili var.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,989
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back