z wobble sorunu

Hocam tahrik mili, yani vidalı mildeki yalpanın yatağa yansımasını önlemek için bağlantının yatağa xy düzleminde etki etmesini önleyecek bağlantı şekli düşünülebilir. Yazıcı z ekseninde yük taşımıyor yani yatak z ekseninde sadece yerçekimi etkisiyle dursa olmaz mı?

RAT-RIG projesinde z ekseni milindeki yalpayı yataktan ayırmak için kullanılan güzel bir yöntem vardı. Bence burada sizin makineye de uygulanabilir.

Bu zımbırtı var bende :) O kadar uğraşmadan kısa yoldan çözmeye çalışıyorum.

@Mikro Step bu konudan daha iyi anlıyor ama step motorun zaten open loop çalışmada bahsettiğiniz sorunu var, özellikle mikrostep modunda daha da artıyor, adımlar lineer olmuyor. Pozisyon feedback alan her sürücü de bildiğim kadarıyla sorunu çözmüyor

Pozisyon feedback'te eğer tahrik yeterince güçlü ise istenen pozisyona gelene kadar zorlaması gerekmiyor mu?

12800 step kullandım, hata oranında hiçbir değişiklik olmadı. Aynı ±0.01 mm hata devam ediyor.

Surucude pozisyon geribeslemesi ile iki sey yapilabilir.

Hata tespit edildiginde hata gercek zamanda yok edilemiyor ancak hedefe ulasildiginda hata duzeltiliyorsa bu ancak point to point hareketlerde ise yarar.

XYZ interpolasyonu yapilirken olusan hatalar ancak hedefe ulasildiginda duzeltiliyorsa pozisyon geribeslemesinin interpolasyonla olusturulan yorungelerin takibinde anlami yok faydasi da yok.

Gercek zamanda hata an ve an duzeltiliyorsa o zaman tam bir pozisyon servosu olur bahse konu sorunlar azalir. Bu da hatanin ancak 1 tam adimdan daha kucuk olmasi halinde mumkun.

Pozisyon feedback'te eğer tahrik yeterince güçlü ise istenen pozisyona gelene kadar zorlaması gerekmiyor mu?
Eğer motor tipi step olmasaydı evet öyle ama steplerde sanırım bazıları sadece 1 step kaçtığını anlayıp onu düzeltiyor, bu da demek oluyor ki step atarken yaptığı hata son ana kadar kalıyor, son anda eksik kalanı da atıyor. Yani 0.09 derece dönmem gerekirdi 0.085 döndüm düzelteyim demeyenleri var diye biliyorum

Şimdi bilyalı somunun bağlı olduğu bloğu söktüm. Sadece somun var. Tablayı somuna dayayıp elimle somunu aynı açıdan tutmaya çalıştım. Aynı z wobble ölçümlerini alıyorum. Yani bir şekilde bu mil veya somunun kendisi sorunlu. Yenisi ile tekrar deneyeceğim.

1727469142827.jpeg

Ama sorun milin yamukluğu değil. Şimdi tam hatırlamıyorum ama, sanırım bunun somununu ve milini ayrı almıştım ve ben kendim birleştirmiştim. Eğer böyle ise o birleştirme işi düzgün yapılmamış olabilir. Somun ve mil hazır bilrleşik yeni bir mil ile deneyeceğim.

Ama sorun milin yamukluğu değil. Şimdi tam hatırlamıyorum ama, sanırım bunun somununu ve milini ayrı almıştım ve ben kendim birleştirmiştim. Eğer böyle ise o birleştirme işi düzgün yapılmamış olabilir. Somun ve mil hazır bilrleşik yeni bir mil ile deneyeceğim.
somunu tutan vidaları gevşetip vida rahat oynayınca yeniden sık. :)
Boşluk varsa kendiliğinden ortalanabilir.

somunu tutan vidaları gevşetip vida rahat oynayınca yeniden sık. :)
Boşluk varsa kendiliğinden ortalanabilir.

Onu problem ilk çıktığında denemiştim. Mil oldukça düzgün dönüyor, gözle görünen bir yalpa yok.

Forum istatistikleri

Konular
6,625
Üyeler
2,719
Son üye
oatmealcrazycake

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back