Basit Elektronik Yük Devresi

Muhtemelen mosfet fazla iletime geçiyor. 12V da çok yüksek akım geçiriyor zavallı dirençten.

3A çekerken opamp girişlerini ve çıkışını ölç. Akımı yavaşça arttır ve opamp girişlerini ve çıkışını takip et. Akım arttıkça opamp çıkış voltajı artıyor olmalı. opamp girişlerindeki voltajlar da artıyor olmalı, ama her zaman girişler eşit voltajda olmalı. Eğer eşitsizlik meydana geliyorsa hemen aküyü ayır.

Input'a bir tane 1000uF civarında kapasite atar mısın. Yani direk kaynak girişine.
Bir de osilasyona giriyor olabilirsin farkında olmadan. 5A için 0.22ohm 5-6W ısınacak. Direnç ne kullandın kim bilir. Direnç ısınınca akım düşmesi normal büyük ihtimalle direnç ısınınca 0.22R oluyor 1R.

Kullandığın mosfet neydi.
Mosfet IRFP260N
Direnç 0.22R 11W Taş direnç

Soğutabilirsen 12V'da 10A bile çekebilirsin. Elindeki mosfet fake değilse SOA süper bu mosfetin bu iş için.
Çok normal gelmedi yaşadığın durum. Skop'un varsa gate sinyalini gösterirsen yorum yapabiliriz.

Soğutabilirsen 12V'da 10A bile çekebilirsin. Elindeki mosfet fake değilse SOA süper bu mosfetin bu iş için.
Çok normal gelmedi yaşadığın durum. Skop'un varsa gate sinyalini gösterirsen yorum yapabiliriz.
Mosfetle ilgili bir sorun yok. 0.22R 11W direnç duman atıyor.

Muhtemelen mosfet fazla iletime geçiyor. 12V da çok yüksek akım geçiriyor zavallı dirençten.

3A çekerken opamp girişlerini ve çıkışını ölç. Akımı yavaşça arttır ve opamp girişlerini ve çıkışını takip et. Akım arttıkça opamp çıkış voltajı artıyor olmalı. opamp girişlerindeki voltajlar da artıyor olmalı, ama her zaman girişler eşit voltajda olmalı. Eğer eşitsizlik meydana geliyorsa hemen aküyü ayır.
Deneyeyim.

Abi trimpotu sıfıra almama rağmen 0.22 direnç alev atıyor. Opampın girişleri 0v, çıkışı 0.268mV
Acaba yine opamp mı gitti?

Hmm o zaman ya opamp gitti yada mosfet gitti. Veya ikisi birden gitti.

Opamp çıktısı 0.268V ise mosfet sürülemez ki. Muhtemelen mos gitmiş.

Mos ısınmadı bile ya. :(
Bakayım bir.
Bu arada böyle durumlarda Mosfeti koruyacak bir şey var mı? 100TL bir mosfet.

Opamp sağlam. Mosfet gitmiş. :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2:

Tank gibi MOSFET'i yaktın yav :gulus2:
Yav yansın önemli değil de nasıl yandığını anlasam da bir daha aynı hatayı yapmasam.
Ne yaptıysam aynı anda hem BD135 yandı, Hem 260N mosfet yandı. Acaba başka yanan bir şey var mı devrede.

Osilasyon var kesin :D

Osilasyonun şifası bu amcanın videolarda bolca osiloskop ile anlatılmış.

Osilasyonun şifası bu amcanın videolarda bolca osiloskop ile anlatılmış.

8. dakikaya kadar bizim devrenin aynısını anlatmış. Videonun geri kalanında da işin marangozluğunu anlatmış :D

Aslında bizim demonte güç kaynağında regülasyon opamplerinde 100 pF ve 330 pF negative feedback kapasitörleri kullanılmış osilasyonu öldürmek için. BODE100 ümüz olmadığı için ( henüz :cheeky5:) tam olarak hangi değerde kullanacağımızı bilmiyorum. Ama şimdilik deneme yanılma 330 pF ile deneyebilirsin Gökhan

1710454269969.png

8. dakikaya kadar bizim devrenin aynısını anlatmış. Videonun geri kalanında da işin marangozluğunu anlatmış :D

Aslında bizim demonte güç kaynağında regülasyon opamplerinde 100 pF ve 330 pF negative feedback kapasitörleri kullanılmış osilasyonu öldürmek için. BODE100 ümüz olmadığı için ( henüz :cheeky5:) tam olarak hangi değerde kullanacağımızı bilmiyorum. Ama şimdilik deneme yanılma 330 pF ile deneyebilirsin Gökhan

31872 eklentisine bak
Son videolarda devreyi geliştiriyor abi ilk videodaki gibi kalmıyor.
Bir de bende nanoVNA var 50ohm uçları ama faz falan ölçüyor o da kullanılabilir mi bu iş için?

Ama şimdilik deneme yanılma 330 pF ile deneyebilirsin Gökhan
Denerim ama yanılma lüksüm çok yok. :katil2:
Her eferinde 100TL mosfete verirsem ki beni kaşıntı tutar veririm. İşte o zaman durumum iç açıcı olmaz.

Mosfeti değiştirdim.
100pF'ı da 330pF ile değiştirdim.

Opamp girişleri 0V olmasına rağmen çıkışında 10V var. Bu normal mi?

Mosfeti değiştirdim.
100pF'ı da 330pF ile değiştirdim.

Opamp girişleri 0V olmasına rağmen çıkışında 10V var. Bu normal mi?

330 pF feedback kapasitörü olacak. Bu yeni bir komponent. Sen var olan bir komponenti değiştirmişsin.

Forum istatistikleri

Konular
5,939
Üyeler
2,507
Son üye
30agustos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back