STM8 , IAR , C Samples

devreci

Aktif Üye
Stm8 ler piyasadaki en ucuz mcu' lar bildiğim kadarıyla (özellik - fiyat). Adc hızı 256ksps -1msps kadar çıkıyor piclerin en son versiyonlarında var bu hız.
Ram ve flash düşük, cpu hızları 16mhz. Bu nedenle asm ile kod yazıyordum, fakat en son projemde asm kodları arap saçına dönünce pes ettim ve c++ ile yazmaya kadar verdim.
Stm32hal libray gibi bir library oluşturmuşlar ama işlemci hızını ve hafızasını boşa kullanıyor. Bende register seviyesinde c++ ile yazmaya kadar verdim ve bazı küçük uygulamalar yaptım bunları paylaşayım dedim , elimizi attığımızda hemen hazır olacak spi,iic vsvs kullanımı.

Malum yollarla iar stm8 indirip hemen derleyebilirsiniz.

Neler var.

-Gpio input output .
-Gpio Exti interuptu ile rotary enkoder kullanımı .
-iic oled 128*64 ekran kullanımı
-Spi nokia 5110 ekran kullanımı
-Adc okuma ve i2c oled ekranda görüntüleme
-Uart recv send ve interrupt
-Timer pwm üretimi

Temel kodlar direkt kopyala yapıştır yaparak kullanabilirsiniz.

Ayrıca referance manual pdf bu da gerekli. ->> Stm8 Pdf

Son düzenleme:
IAR sadece stm8 için mi bedava IDE sağlıyor? STM32 ve diğerleri için artık paralı versiyon mu gerekiyor.

Benim IAR ile çalışmam 5 yıl gibi önce 8051 programlamadan kalma. Birçok şey değişmiştir o zamandan bugüne.

Yok hocam stm32 de , stm8 de paralı , belli kilobayt için ücretsiz ama login olacaksın, aktivasyon maili gelecek vs.vs. Cosmic ide var tamamen ücretsizmiş st8 için ama yine mail, aktivasyon durumları var.

Yok hocam stm32 de , stm8 de paralı , belli kilobayt için ücretsiz ama login olacaksın, aktivasyon maili gelecek vs.vs. Cosmic ide var tamamen ücretsizmiş st8 için ama yine mail, aktivasyon durumları var.

Anladım. STM'de, PIC'lere göre çerve birim çeşitliliği ve kapasitesi fazla iken, derleyici desteği biraz kısıtlı. PIC ve AVR için gcc nin XC16 derleyicisi var, gcc nin sağladığı bütün üstün özellikleri kullanabiliyorsun. Ama bunda da çevre birimleri kısıtlı. İlla herşeyin bir bedeli oluyor işte :D

Hocam ST stm8 için ücretsiz bir ide vermiş , sadece asm de kod yazıp derlenebiliyor, c / c++ derlemiyor, maksat millet dedikodu etmesin :katil2:

Yanlız stm32 için çözdüler gcc/eclipse tabanlı bir ide var tamamen ücretsiz.

Son düzenleme:
Adi herifler :D Dediğin gibi sadece "bizde yok" dememek için yapmışlar.

STM8 için aşağıdaki bedava derleyici var:

Ama bu gcc tabanlı değil. GCC tabanlı bir derleyici varsa STM'ler için bu hakikaten çok iyi olur.

Gerçi GCC millete biraz fazla ileri seviye geliyor. Bizim millet böyle zor şeyleri öğreneceğine gidip ticari bir IDE'nin kürek'ini kullanmayı her zaman tercih eder :katil2:

Hocam o verdiğiniz linkte stm8 derlemiyor galiba 8051 için bir de Z80 için :katil2:

Burada bütün ide ler var stm8 için, belki bunlardan birisini satın alıp ücretsiz verirler yakın zamanda ne cimri adamlarmış o_O

Hocam o verdiğiniz linkte stm8 derlemiyor galiba 8051 için bir de Z80 için :katil2:

Burada bütün ide ler var stm8 için, belki bunlardan birisini satın alıp ücretsiz verirler yakın zamanda ne cimri adamlarmış o_O

Yok STM8 derliyor :) Ama STM ailesinden SADECE STM8. STM32 desteği yok herhalde.

@devreci güncel olarak stm8 kullanıyorsunuz diye biliyorum ide olarak iar mı kullanıyorsunuz başka ücretsiz lisans misans uğraştırmayan seçenekler var mı (kürek mürek olaylarına girmeden :) ) stm8 ile basıt bir uygulama yapmak istiyorum ama daha geliştirici ortamımkurulumunda takıldım
Cosmic çok tavsiye edildiğini gördüm onun da sitesine tr den girilemiyor

İar da stm8 için belli kısıtlarla ücretsiz anladıgım kadarı ile ama yine de kisans misans uğraştırıyor gibi duruyor

Adi herifler :D Dediğin gibi sadece "bizde yok" dememek için yapmışlar.

STM8 için aşağıdaki bedava derleyici var:

Ama bu gcc tabanlı değil. GCC tabanlı bir derleyici varsa STM'ler için bu hakikaten çok iyi olur.
Bunu deneyen oldu mu açıkçası kurulumunu dahi anlayamadım henüz :)
Düzeltme : windows için exeleri buldum

Keil STM8 icin derleyicilerini sinirsiz ve ucretsiz yapmamismiydi? Yoksa STM32F0 icinmiydi?

Keil STM8 icin derleyicilerini sinirsiz ve ucretsiz yapmamismiydi? Yoksa STM32F0 icinmiydi?
O stm32 içindi stm8 in çekirdeği arm değil diye biliyorum

Bu sdcc epey aklıma yattı aslen ama korkuyorum da iş compiler ile bitmiyor ve c bilgimin çikacak sorunların ustesinden gelmeye yeteceğini sanmıyorum ama deneyeceğim sanırım

Şimdi anladığım
bir text editore ihtiyacim var vs code düşünüyorum
Bir compiler ihtiyacım var sdcc olacak
Bir uploader ihtiyacim var cikan binaryi işlemciye yazacak bunda da sdcc ile stm8flash kullanılmış hep ama anladıgım sadece linuxte çalişiyor şimdilik windowsta çözmek istiyorum

Windows için code::blocks uzerinde sdcc kullanmaya karar verdim kurulumları yaptım lakin henüz bir hex çiktisi alamadım hex ve ihx için tanınmayan uzantı diyor ama intel hex i aktifleştirdim build flag lardan anlayamadım henüz problemi nedir

en ucuz derken çok çok daha ucuz mcular var ama tabi kapasiteleri çok daha düşük. örneğin elan em78f153 veya padauk pfs152 gibi. bu işlemcilerin fiyatları yaklaşık 0.035 usd. 3.5 cent. 1kb flash ve 80byte civarı tam var içinde.

gene becerikli ve ucuz olsun dersen CH seriei risc V flash mcular var. bunlar da yaklaşık 0.12-0.15 usd arası değişiyor ama stm8'den üstündür.

tabi bu kadar ucuz işlemcilerle uğraşmak adetler ancak yüzbinleri geçiyorsa anlamlı. çünkü çin malı işlemcilerde geliştirme ortamları ve debug çok sıkıntılı.

en ucuz derken çok çok daha ucuz mcular var ama tabi kapasiteleri çok daha düşük. örneğin elan em78f153 veya padauk pfs152 gibi. bu işlemcilerin fiyatları yaklaşık 0.035 usd. 3.5 cent. 1kb flash ve 80byte civarı tam var içinde.

gene becerikli ve ucuz olsun dersen CH seriei risc V flash mcular var. bunlar da yaklaşık 0.12-0.15 usd arası değişiyor ama stm8'den üstündür.

tabi bu kadar ucuz işlemcilerle uğraşmak adetler ancak yüzbinleri geçiyorsa anlamlı. çünkü çin malı işlemcilerde geliştirme ortamları ve debug çok sıkıntılı.
Bu dediğinize katılmıyorum. Aliexpress'ten getirttiğim tanesi 0.5$'lık ch32v303'lere stm32 için yazdığım çekirdek kütüphaneleri kısmen adapte edip geliştirme ortamını kurdum, derleyici olarak vanilla risc-v GCC kullanıyorum. Derleyici konusunun interruptlar ile ilgili bazı ayrıntıları var ama basitçe böyle kullanılabilir. WCH'nin sattığı link-e debugging cihazları kaliteli güzel cihazlar, bunları kullanıp GDB ve Openocd ile çok rahat debug yapıyorum. Şimdilik Openocd vanilla değil, yakında çözülecek bir mesele. İyi bir yatırım bence, stm32'lere bir risc-v alternatifi elimizin altında bulunsun.

Datasheet ve reference manual fena değil idare eder, daha iyi olması lazım.

Bu dediğinize katılmıyorum. Aliexpress'ten getirttiğim tanesi 0.5$'lık ch32v303'lere stm32 için yazdığım çekirdek kütüphaneleri kısmen adapte edip geliştirme ortamını kurdum, derleyici olarak vanilla risc-v GCC kullanıyorum. Derleyici konusunun interruptlar ile ilgili bazı ayrıntıları var ama basitçe böyle kullanılabilir. WCH'nin sattığı link-e debugging cihazları kaliteli güzel cihazlar, bunları kullanıp GDB ve Openocd ile çok rahat debug yapıyorum. Şimdilik Openocd vanilla değil, yakında çözülecek bir mesele. İyi bir yatırım bence, stm32'lere bir risc-v alternatifi elimizin altında bulunsun.

Datasheet ve reference manual fena değil idare eder, daha iyi olması lazım.
aynı şeyi elan ve padauk için de denemeni tavsiye ederim. wch zaten nerdeyse smt8 fiyatına ultra low cost değil ama ucuz. elan ve padauk 3.5 cent. ama geliştirme ortamı yok C deleyici bile yok mini C isimli. c benzeri ama c olmayan bir derleyicisi var.

aynı şeyi elan ve padauk için de denemeni tavsiye ederim. wch zaten nerdeyse smt8 fiyatına ultra low cost değil ama ucuz. elan ve padauk 3.5 cent. ama geliştirme ortamı yok C deleyici bile yok mini C isimli. c benzeri ama c olmayan bir derleyicisi var.

Elan ve padauk neymiş diye bakınırken eevblog'taki konuyu gördüm. Eğer tristate durum gerekmiyorsa 0.5~1$ fiyatlı yüksek performanslı ve güvenilir tek bir MCU kullan, ama farklı paralel bir kart üstünde. Daha önce MCU'ların olduğu yerlere shift register yerleştir, üst kart ile iletişim kurabilecekleri şekilde devreye dağılmış soketler tasarla, her soket kendi ground pinine sahip olsun. Böylece geliştirmeye daha açık bir sistem olur.

Elan ve padauk neymiş diye bakınırken eevblog'taki konuyu gördüm. Eğer tristate durum gerekmiyorsa 0.5~1$ fiyatlı yüksek performanslı ve güvenilir tek bir MCU kullan, ama farklı paralel bir kart üstünde. Daha önce MCU'ların olduğu yerlere shift register yerleştir, üst kart ile iletişim kurabilecekleri şekilde devreye dağılmış soketler tasarla, her soket kendi ground pinine sahip olsun. Böylece geliştirmeye daha açık bir sistem olur.
her senaryo buna uymaz bazen tamamen bağımsız ve çok sayıda ucuz işlemciler gerekiyor.
örnek: ucuz oyuncaklar, diseqc decoderlar, satellite multiswitch controller, consumer ürünler mesela kettle, ütü, şaç maşası, pilli el feneri,
sayamayacağım kadar çok uygulama var.

örnek bi projede bu elan işlemcilerden yıllık 500k adet (yarım milyon) gidiyor. ultra sorunsuz ve bağımsız işlemciler olması lazım. hobi seviyesi proje bakış açısı ile sahada çok yüksek adet üretilen ürünlerde beklentiler ve tasarım isterleri çok farklı olur.

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back