Transistörlü Amfi Devresi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
@taydin abi. Bu devreyi çizdim. Ancak simule etmek için sinyal ve elektrik girişlerini nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bir de kutuplu kondansatörler doğrumu emin olamadım. Şemada x1,x2 şeklinde çıkıyorlar.

100w hifi şema.png

Ekler

• 100w hifi şema.cir
    29.6 KB · Görüntüleme: 210
Orijinal devre nerede Gökhan?

Burada abi.

Bu gün biraz internetteki şemaları inceledim. Bendeki tasarımın çalışmasına rağmen kesin hatalı olduğuna kanaat getirdim.
Çünkü internetteki şemaların 99%'u aynı. Sadece transistörler değişiyor.
Yerine göre bazılarında eleman fazlalaşıyor bazılarında ise azalıyor. Ama genel kalıp hep aynı.
O yüzden aşağıya resmini ekleyeceğim şemayı çizerek önümüzdeki zaman diliminde baskısını yapacağım.
Tabi MicroCap de taydin abi ile gerekli mıncıklamaları yaptıktan sonra.
Resimdeki Transistörlerin tanesi 30tl civarı olduğundan ben yine 2sc5200 leri kullanmayı planlıyorum. Tabi uyumluluklarını kontrol ettikten sonra.

3220 eklentisine bak

Sadece çıkış transistörlerini değiştirerek olmaz Gökhan. Orijinal şema üzerinden gitmemiz lazım. Bu amfi nispeten karmaşık, tam olarak nasıl çalıştığını ben de bilmiyorum. O yüzden bir değişiklik yapmadan orijinal şema üzerinden gitmek daha uygun.

Abi şemayı tam orjinal çizdim. Yarın çıkış tr lerinin orjinallerinide koyarım. Tek bir sorun var o da 2SK30A mosfet microcap de yok. Ona uygun bir mosfet kullanmalıyız. Ben şimdilik 2SK308 koydum.

Abi şemayı tam orjinal çizdim. Yarın çıkış tr lerinin orjinallerinide koyarım. Tek bir sorun var o da 2SK30A mosfet microcap de yok. Ona uygun bir mosfet kullanmalıyız. Ben şimdilik 2SK308 koydum.

Tamam ben kıyaslarım orijinali ile ve değiştiririm.

Amfinin giriş kısmı bir op-amp'ın giriş kısmı ile aynı. Op-amp input stage diye ararsanız birçok örneğini görebilirsiniz.

1583967485370.png

Yani bu 3 blok yerine bir opamp yeterli mi?

Şemada bazı düzeltmeler yaptım.

1) M1 MOSFET değil, JFET olacak (2N5457 seçtim)
2) Şemanın boyutunu biraz azalttım pencerede net görünmesi için.
3) BC637 de bağlantı hatası vardı, düzelttim.
4) Girişteki potansiyometreyi kaldırdım, sabit sinyal veriyorum.
5) Çıkışa 4 Ω yük bağladım.
6) Orijinal şemadaki çıkış transistörleri simulatörde yok, o yüzden onların yerine benzer olan MJ15003/4 ekledim

Ekler

• 100w.cir
    35.7 KB · Görüntüleme: 205
Simulasyon için girişe 0.353 Vrms 1 kHz sinüs verdim. Çıkışa da 4 Ω yük bağladım.

Bu şekilde çalıştırınca çıkışta 11.3 Vrms voltaj ve 31 Wrms güç alıyoruz.

1584022429969.png

Çok iyi...
Bu şekilde baskı devresini çizsem çalışır o zaman.
Daraltmayı nasıl yapıyorsun abi? Proteusta seçip kaydırınca daralıyor ama bunda seçip kaydırınca yollar ona göre şekil almıyor.
Bende daraltmak istedim ama baktım çok uzun sürecek öyle bıraktım.

Çok iyi...
Bu şekilde baskı devresini çizsem çalışır o zaman.
Daraltmayı nasıl yapıyorsun abi? Proteusta seçip kaydırınca daralıyor ama bunda seçip kaydırınca yollar ona göre şekil almıyor.
Bende daraltmak istedim ama baktım çok uzun sürecek öyle bıraktım.

Komponentleri seçtikten sonra sürüklüyorsun.

Devrenin bu şekliyle girişe en fazla 0.350 Vrms verilebiliyor. Daha yüksek sinyal verilince çıkış artık satürasyona gidiyor. Yani bu şekliyle alınabilecek en yüksek güç 31 Wrms

Ama eğer besleme voltaj ±48V yapılırsa, ve girişe de 0.707 Vrms verilirse, çıkıştan 130 Wrms gibi bir güç alınabiliyor. Tabi uygun soğutma vs yapıldığını varsayıyoruz.

Yalnız devrede BC546'lar için Match hFE diyor. Bu durumda birçok transistör alıp her birisinde hFE ölçüp en yakın olanı kullanmak lazım. Bu hiç hoş değil.

31W benim için gayet yeterli. Sağlıklı çalışan versiyonunu çıkaralım piyasaya altına yazarız şu voltajda bu olur diye.
hFE nedir? nasıl ölçülür bilmiyorum. Öğrenmek lazım abi.

31W benim için gayet yeterli. Sağlıklı çalışan versiyonunu çıkaralım piyasaya altına yazarız şu voltajda bu olur diye.
hFE nedir? nasıl ölçülür bilmiyorum. Öğrenmek lazım abi.

Temel bir transistör devresi kurup baz ve kollektör akımlarını ölçmen lazım.

Ama şimdi simulatörler farklı hFE yapıp denedim bir etkisi olmadı. O giriş devresinin nasıl çalıştığını anlamamız lazım.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back