XR2206 Sinyal jeneratörü Yapımı

Bak senin renklere göre yaptım:

6197 eklentisine bak
Tamam böyle yapayım ben. Daha bunun osiloskopla ayarları var. Allah size sabır versin.

IMG-20180306-WA0061.jpg

Bir de frekans sayıcı yapacaksın buna :) O sayfada bunun şemasını ve programını göremedim.

Ben 5 sayfayıda yaptım. Toplaması kaldı.
Buna ground panel yapsam mı?

Ben 5 sayfayıda yaptım. Toplaması kaldı.
Buna ground panel yapsam mı?

Resmi verilen PCB'yi yapıyorsan, zaten yolların geçmediği yerlere ground yaymış. Bunun faydası olabilir, zararı kesinlikle olmaz.

Benim anladığım ground paneli potlara filan yapacaksın? Onun da zararı olmaz...

Bilemedim. adamın resimlerinde baya detay var. Sanırsam toprak hattı sigorta filanda koymuş. Ben bunları yapmasam zararı olur mu? Malzemeye pek para ayıramıyorum bu aralar.
Devrenin yakının da trafo var, potlar var. Gerçi elimde ground yapacak bir parçada yok. Olmazsa potlara bakır lehimler grounda bağlarım.

İlla onun yaptığı gibi bir alüminyum parça koymak zorunda değilsin. Kutu kolanın alüminyumunu kullan ya da oraya uygun bir parçayı alüminyum folyo ile kapla...

Yalnız kutu kola kullanırsan dikkatli ol! İnceliğinden dolayı keskin olabilir, kenarları zarar vermemesi için katla.

Trafonun manyetik alanından gelecek paraziti engellemek için demir saç kullanmak en iyi sonucu verir. Ama önce bir duruma bakmak lazım, belki de manyetik alandan kaynaklanan bir sorun olmayacak ortada.

Şimdi bu cihazı yaptık ama nasıl kullanılır hiç fikrim yok.
Kullanmayı bilmediğim aleti yine kullanmayı bilmediğim başka bir alet ile nasıl kalibrasyon yapacağım? :D

indir.jpg

Kaç para ulan bir fonksiyon jenaratörü kaaaççç?

Range ve Function'u az çok anladım. Frequency de frekans ayarlamak için onu da anladım.
Peki ya DC Offset ve Altitude ne işe yarıyor? Ayrıca iki çıkıştan üstteki "Sine" sinüs dalga, alttaki "square" kare dalga ise Üçgen olanı "sine" çıkışından switch ile mi alıyoruz?

Bunun kalibrasyonu nasıl yapılacak?. Sayfasındaki yönergeyi Türkçeye çevirdim ama pek anlamadım.

Amplitude genlik demek. Gördüğüm kadarıyla sinyali hep SİNE çıkışından alacaksın.

Öncelikle sinüs ürettir ve osiloskop ile ne çıktığına bak. Görelim bakalım sinüsünün ölçüsünü :katil2:

Hiç Böyle Sinüs Görmemiştim :D

Range: 200 kademesinde
Function: Sine de
Ekranda: 0.008 okunuyor
DC Offset: Full açık
Amplitude: Full açık
Kablo: Sine da takılı (Üstteki out)

1606325548710.png

Aynı ayarlarda Kablo alttaki çıkışa takılı;
1606325778054.png

Alttaki çıkış her zaman kare dalga verir zaten. Üst çıkışı kullanman lazım.

Frekans kademesini 2 kHz yap, amplitude ayarını da ortaya getir. Sonra da frekans kaba ve ince ayar potları ile 1 kHz elde etmeye çalış. Sonra da amplitude ile genliğin ayarlanabildiğini gör.

DC offsetin yaptığı şey, sinüse bir DC bileşen eklemek. Mesela aşağıdaki grafiğe bak. Sağdaki sinyal standart sinüs. Hem eksiye iniyor hem artıya çıkıyor. Yani X eksenine göre simetrik. Ama soldaki sinyalde +5 V luk DC offset var, bütün sinüs grafiği +5 V yukarı kaymış durumda. Senin de tam olarak bunu görmen lazım DC offset ayarı ile oynayınca.

Şimdilik DC offset de ortada olsun.

1606326938031.png

Alttaki çıkış her zaman kare dalga verir zaten. Üst çıkışı kullanman lazım.

Frekans kademesini 2 kHz yap, amplitude ayarını da ortaya getir. Sonra da frekans kaba ve ince ayar potları ile 1 kHz elde etmeye çalış. Sonra da amplitude ile genliğin ayarlanabildiğini gör.
Yaptım. Amplitude yi ortaya alınca sinyal görünmüyor osiloskopta. Sona yakın bir seviyede sinyal geliyor

Trimpotları ortaya alınca birşey değişiyor mu?

DC offsetin yaptığı şey, sinüse bir DC bileşen eklemek. Mesela aşağıdaki grafiğe bak. Sağdaki sinyal standart sinüs. Hem eksiye iniyor hem artıya çıkıyor. Yani X eksenine göre simetrik. Ama soldaki sinyalde +5 V luk DC offset var, bütün sinüs grafiği +5 V yukarı kaymış durumda. Senin de tam olarak bunu görmen lazım DC offset ayarı ile oynayınca.

Şimdilik DC offset de ortada olsun.

6219 eklentisine bak
DC Offset: Ortada
Amplitude İlk çeyrekte
1kHz sinyal ayarlı

1606327725181.png

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back