XR2206 Sinyal jeneratörü Yapımı

XR2206 nın çıkışına bakacaksın.
Entegrenin 2 nolu pininden alınan görüntü

1608311540046.png

Bir de devrenin son halinin resmini koyabilir misin? İlk sayfadaki resimlere bakınca sanki bazı kondansatörler eksik gibi geldi.

Bir de devrenin son halinin resmini koyabilir misin? İlk sayfadaki resimlere bakınca sanki bazı kondansatörler eksik gibi geldi.
Abi adamın sayfasında yeşil çizimde 1 kondansatör eksik. Az aşağıda pcb de o kondansatörü takmış. sonrasında tekrar sökmüş. 1 resim hariç hiç bir yerde 6 adet kondansatör görünmüyor. Hatta şemada da 5 tane kondansatör var. Benim devrede de 5 tane kondansatör var. Başka yerlerede bakıcam diyorsan koyayım resimleri.

Bir şekilde o kondansatörler bir sorun var diye düşünüyorum. Belki de komütatör yanlış bağlı ve son kademede hiç kondansatör olmuyor ve sadece komütatörün kaçak kapasitesi kalıyor (20 pF veya neyse artık).

Bir şekilde o kondansatörler bir sorun var diye düşünüyorum. Belki de komütatör yanlış bağlı ve son kademede hiç kondansatör olmuyor ve sadece komütatörün kaçak kapasitesi kalıyor (20 pF veya neyse artık).
Abi komutatörün bacaklarını baştan tespit ettim. 150kHz kademesinde 1nf 'a giden turuncu kablo. Bir sonraki kademede de 470pf var. En sonuncu boş dediğimiz kademe komutatörün ortak ucu. O da 6 numaraya direk gidiyor. Bağlantılar doğru. Dur söküp çekeyim.

Garantiye almanın tek yolu var: Komütatörü ve oradaki kondansatörlerin hepsini sök ve sadece 4.7 nF bağla. Sonra da frekans potansiyometresinin, ince ayar potansiyometresini sök ve orada sadece 4.7 kΩ kalsın. Bu şekilde de gene birkaç megahertz çıkıyorsa o zaman o XR2206 bir şekilde saçmalıyor olması lazım.

20201218_212025.jpg
20201218_212011.jpg
20201218_211955.jpg
20201218_211939.jpg

Garantiye almanın tek yolu var: Komütatörü ve oradaki kondansatörlerin hepsini sök ve sadece 4.7 nF bağla. Sonra da frekans potansiyometresinin, ince ayar potansiyometresini sök ve orada sadece 4.7 kΩ kalsın. Bu şekilde de gene birkaç megahertz çıkıyorsa o zaman o XR2206 bir şekilde saçmalıyor olması lazım.
Abi bu dediğini yaptım. Hiç sinyal yok. 1Hz bile çıkmıyor.

Tam anlatamadım. Yani komütatör ve potlar olmayacak ve sadece 4.7 nF ve 4.7 k ilgili yerlerine bağlı olacak. Dur şu fotoşop işbirliği yaparsa çizmeye çalışayım.

Tam anlatamadım. Yani komütatör ve potlar olmayacak ve sadece 4.7 nF ve 4.7 k ilgili yerlerine bağlı olacak. Dur şu fotoşop işbirliği yaparsa çizmeye çalışayım.
photoshop öyle şeyler yapmaz. Yani yapar da uğraştırır. Paintte yap abi.

Tamam öyle yaptım, çakılıp durdu zaten dangalak. Kondansatörü gösterdiğim yere lehimliyorsun, bir de aşağıdaki gibi bir köprü yapıyorsun.

20201218_211939.jpg

4.7nf takıldı, Fine Potu Söküldü
Adsız.png

4.7nf takıldı, Fine Potu Takıldı, TL072CP bacağına kadar gelen sinyalde bir bozukluk yok. Maz 44kHz kadar çıkıyor
1608393855021.png

4.7nf takılı, Fine potu takılı, Resimdeki fine potunun atlaması da yapıldı. Sonuç aşağıda
1608394354990.png

Pot falan olmayacak Gökhan. Şemada bakarsan R2 nin sol tarafi -12V a gidecek. O yüzden o küçük köprü de gerekli.

Potu söküp köprüyü ekledim abi.

1608399310715.png

Tamam işte, gördüğün gibi olması gereken frekansta çalışıyor. Büyük ihtimalle senin komütatör yanlış bağlı, o yüzden son kademede hiç kapasitör kalmıyor ve sadece komütatör kontaktlarının kaçak kapasitesi ile çok yüksek frekansta çalışıyor.

Tamam işte, gördüğün gibi olması gereken frekansta çalışıyor. Büyük ihtimalle senin komütatör yanlış bağlı, o yüzden son kademede hiç kapasitör kalmıyor ve sadece komütatör kontaktlarının kaçak kapasitesi ile çok yüksek frekansta çalışıyor.
Komutatörde yanlışlık yok abi. Bildiğin anahtar mantığı. Sırayla 1 den 5 kadar geçiyor. Hadi ilk taktığımda yanlış taktım desem sonradan 10 kere kontrol ettim. Aha şimdi bir daha kontrol ettim sen söyleyince ama yanlışlık yok. Bizim bu kademede full görebileceğimiz frekans 44kHz mi? Çünkü kademe üzerinde 150kHz'e kadar yazıyor. 4.Kademe burası.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back