Logitech G502 fare arızası

taydin

Timur Aydın
Staff member
Tam da işlerimin yoğun olduğu bir sırada, Windows bilgisayar'da kullandığım Logitech G502 fare saçmalamaya başladı. Ben basmadığım halde tekerlek butonu basılıyor, bastığım zaman basılmıyor vs, kahretti beni.

IMG_20211011_195553.jpg

İçi açılmasın diye farenin altındaki yumuşak yastıkların altına gizlemişler vidaları, bütün yastıkları yırttım attım ve içini açtım Basınçlı hava ile içerideki bütün tozları kılları vs temizledim.

IMG_20211011_195626.jpg

Sonra tekerlek mekanizmasını çıkardım ve oradaki bütün yaratıkları da temizledim.

IMG_20211011_195719.jpg

Bu farelerin tamiri kolay. Malzeme kaliteleri fena değil. Parçaları bir şekilde bulunabiliyor. Bilerek aldıysanız iyi etmişsiniz.

Farede 32 bitlik ARM işlemci kullanılmış, hayret. Tekerleğin etrafında da enkoder olarak kullanılan ışık kaynağı ve fotodiyot görülebiliyor.

IMG_20211011_195839.jpg

IMG_20211011_195804.jpg

Tekerlek butonunun çalışma prensibi, butonun üç ayak üzerine monte edilmiş olması. Her ayağın altında bir puş buton var ve tekerleği basınca bunlarında birisi veya birkaç tanesine basılmış oluyor. Ayrıntılı inceleyince, sağda görülen ve tekerleğin burun tarafındaki puş butonun ezildiği görüyor (sarı renkli ve altında SW3 yazıyor). Bu standart bir puş buton değil. Membranlı bir buton. Bu buton ezildiği için sürekli basıldı/basılmadı modları arasında değişiyor. Basılmadığı zaman da tekerleğe basınca arkadaki butonların aktive olması için daha fazla güç gerekiyor.

IMG_20211011_195858.jpg

• Beğen
Reactions: nt
Bu farelerin tamiri kolay. Malzeme kaliteleri fena değil. Parçaları bir şekilde bulunabiliyor. Bilerek aldıysanız iyi etmişsiniz.

Zamanında iki tane almıştım. Makro tanımlama özelliği olan bir fare lazım olmuştu o nedenle bunu almıştım. Bunun membran push butonu piyasada bulunur mu acaba? Şimdilik bunu bir kenara kaldıracağım, yedeği var onu kullanmaya başladım.

Eğer membran buton bulunamazsa, bunda kaliteli Omron switchler var bol miktarda, onları söküp gerisini atarım herhalde.

Bende vardır. Piyasa da bulunur. Bulunmazsa bile yerine ince tip buton uydurulur.
Lazımo olursa, haberimiz olsun.

Tamam o zaman bir kenara kaldırayım şimdilik. Uygun bir vakitte tekrar dönerim.

Bahsettiğiniz buton bu mu? Bizde vardır
13933 eklentisine bak
Lazım olunca haber verin.

Aynen. Artık nasıl bastıysam butonu perişam etmişim. Windows'da CadStar diye bir programda ürünlerin şemalarını ve PCB'lerini incelemem gerekiyor. Bunu yaparken de çok gergin oluyorum çünkü CadStar kadar tuhaf kullanım şekilleri olan başka bir program görmedim. Eğer yedek birkaç tane varsa özelden adresi yazayım gönderebilrsen çok sevinirim.

Bende olabilir ama çıkmadır. Sıfır gönderen bulamazsan bakayım.

Aynen. Artık nasıl bastıysam butonu perişam etmişim. Windows'da CadStar diye bir programda ürünlerin şemalarını ve PCB'lerini incelemem gerekiyor. Bunu yaparken de çok gergin oluyorum çünkü CadStar kadar tuhaf kullanım şekilleri olan başka bir program görmedim. Eğer yedek birkaç tane varsa özelden adresi yazayım gönderebilrsen çok sevinirim.
https://www.motorobit.com/urun/4-pinli-8x8x3-5-mm-buton

4-pinli-8x8x3-5-mm-buton-19500-png.png

https://tr.aliexpress.com/item/3278...&terminal_id=a0e4c82ce1dd41f79ff68f3a8a603410

https://tr.aliexpress.com/item/3284...&terminal_id=a0e4c82ce1dd41f79ff68f3a8a603410

Alçak olanın da çeşitleri var. Söküp tam olarak ölçmem gerekecek, yoksa yerine uymaz.

membran buton.jpg

Resmi mikroskopta çektim. Resimdekiler uygunsa göndereyim.

• Beğen
Reactions: nt

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,891
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back