Ataba AT-508 Pil Şarj Cihazı Arızası

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Ataba AT-508 Pil Şarj Cihazı Arızası

Elimdeki kalem pilleri şarj edeyim dedim. Akşam taktım, sabah kalktım piller boş.
Şarj aletinin güç ışığı yanıyor ama çıkışlarında güç yok. Devre üzerindeki bütün transistörleri, diyotları test ettim hepsi sağlam.

Sinyal takibi yapmaya başladım. Sırasıyla bütün transistörleri inceledim. Hiç bir transistörün kollektör - emiter arasında voltaj yok.
Geriye doğru gitmeye devam edip transistörü süren entegreyi buldum.
16 bacaklı Max4981 diye bir entegre. ST-828 paket kodu. Transistörler entegrenin 13 nolu bacağından sürülüyor gibi görünüyor. Bu bacakta hiç bir voltaj çıkışı yok.
Bu entegreyi test etmek için datasheet araştırdım ama nette bulduğum 8 bacaklı ST823 paket kodlu bir entegre çıktı. Muhtemelen bendeki entegre bunun çiftlisi. Ama 16 bacaklının datasheet ini bulamadığım için bacaklarını nasıl ölçeceğimden emin olamıyorum.

20220502_120213.jpg

20220502_121716.jpg

Screenshot_20220502-121914.jpg

bacaklarını nasıl ölçeceğimden emin olamıyorum.

17181 eklentisine bak
20220502_121716-jpg.17181

Anımsadıysanız daha önce kullandığınız monitörün güç kaynağı PWM kontrolör de, entegre sağlamlık kontrolü yapmıştık.

Öncelikle entegrenin GND / VSS pinini bulmalısınız. Devre üzerinde yerini bilmiyorsanız, Ölçü aleti buzzer konumunda, besleme kondansatörlerinin (- ) negatif kutbundan entegre üzerindeki gnd bacağı bulacaksınız.
Kırmızı prob burada duracak, ölçü aleti diyot konumunda entegre üzerinde diyot değerleri okumaya çalışacaksınız.
Diyot değerlerinden biraz düşük çıkan değer + pozitif VDD bacağıdır.
diğer bacakların kontrolünü yapın.

Kolay gelsin...

Son düzenleme:
Misafirler gelmeye başladı. Akşama bakacağım inşallah :)

İlk posta misafirler gitti. İkinci posta yolda. Bu aradaki boşlukta biraz daha baktım.
Max4981 yada st-828 artık hangisiyse bacaklarını ölçtüm. GND ve VCC leri buldum. Bu bacaklar @umk abinin paylaştığı datasheet ile de uyuşuyor. VCC girişine TL431 den ayarlanmış olarak 1.975mV geliyor. Diğer bacaklarda da soruna rastlamadım. Kısa keseyim.

Devrede bir tane 2SD772 PNP transistör var. Ben bu bozuktur belki diye yerine BD140 taktım.
Bunun base bacağına 10v geliyor.
Kollektörünü tam anlayamadım.
Normalde kollektöre en yakın voltaj 0.624mV Ama bu voltaj bir tane 10nF sermik kondansatörün bir bacağına geliyor, diğer bacağından çıkmıyor. Çıksaydı Kollektöre 0.624mV ulaşacaktı. Bu normal bir voltaj mı onu anlayamadım.

İlk posta misafirler gitti. İkinci posta yolda. Bu aradaki boşlukta biraz daha baktım.
Max4981 yada st-828 artık hangisiyse bacaklarını ölçtüm. GND ve VCC leri buldum. Bu bacaklar @umk abinin paylaştığı datasheet ile de uyuşuyor. VCC girişine TL431 den ayarlanmış olarak 1.975mV geliyor. Diğer bacaklarda da soruna rastlamadım. Kısa keseyim.

Devrede bir tane 2SD772 PNP transistör var. Ben bu bozuktur belki diye yerine BD140 taktım.
Bunun base bacağına 10v geliyor.
Kollektörünü tam anlayamadım.
Normalde kollektöre en yakın voltaj 0.624mV Ama bu voltaj bir tane 10nF sermik kondansatörün bir bacağına geliyor, diğer bacağından çıkmıyor. Çıksaydı Kollektöre 0.624mV ulaşacaktı. Bu normal bir voltaj mı onu anlayamadım.
Sorun transistör de mi bilmiyorum ancak;
2sd772 npn tip transistör yerine BD140 olmaz. BD 135 - 137 veya 139 takabilirsiniz.

@Endorfin35+
20220502_121716-jpg.17181

Öncelikle entegrenin GND / VSS pinini bulmalısınız. Devre üzerinde yerini bilmiyorsanız, Ölçü aleti buzzer konumunda, besleme kondansatörlerinin (- ) negatif kutbundan entegre üzerindeki gnd bacağı bulacaksınız.
Kırmızı prob burada duracak, ölçü aleti diyot konumunda entegre üzerinde diyot değerleri okumaya çalışacaksınız.
Diyot değerlerinden biraz düşük çıkan değer + pozitif VDD bacağıdır.
diğer bacakların kontrolünü yapın.

Kolay gelsin...

Devre üzerinde LM393P bir tane opamp var. Şimdiye kadar buna hiç bakmamıştım.
Bu gün söküp bacaklarını ölçtüm. Neredeyse her bacağında sürekli oynar halde diyot voltajı var.
Sonra ersin elektronikten orjinal diye aldığım bire bir aynı opamp ile karşılaştırdım.
Devreden söktüğüm sürekli oynak voltaj verdiği için arızalı kabul edip sıfır LM393P taktım.
Sonra cihazın çıkışlarını test ettim. 2.7v çıkışlara voltaj geliyor. Herhalde bu oldu deyip topladım cihazı.
Sonra pil doldurayım diye test için taktım prize. Baktım yine çıkışlarda voltaj yok.
Bu da değişik bir durum. Hep beni bulur. Ya çalış işimize bakalım, ya çalışma tamir edelim. Böyle gelip gitmeler nedir yani?

Belki opamp ta arızalı dır.
Seri arızalı malzemeler....
Anormal değerler, şüphelendiğiniz malzemeleri değiştirin.

Hurdalar da , çıkma kartlar da bulabilirsiniz..
Laptop anakartlarında da var.

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back