Bir muhendisin ve bir matematikcinin matematige bakis acisi ile ilgili

İnsanlar birini yüceltti mi, şüpheyle yaklaşır bir adım geri atar uzaktan bakarım...

Üşenmedim, gittim kaç bilimsel makalesi var diye...

39. Yazıyla otuz dokuz. (google scholar yalancısıyım) Hadi yanlış olsun 100 adet. Çoğuna üşenmeyip bakın yavan konular, daha kaliteli ve yüksek sayıda atıflı içerikler beklenir böyle büyük konuşan insanlardan...

Herhangi bir ortalama üniversite öğrencisinin (bkz. Öğrenci) daha fazla bilime katkısı vardır.

Eski hocalar daha güzel bağıntılar bulup açılıyordu eskiden lisede. Onu talk showa çevirmiş zatı "mandra filozofu" arkadaş hepsi bu...

Benim gözümde baba mirası yiyen siyasilerden çok da farkı yok ilgili kişinin...

Ha babası çok büyük adam, o ap ayrı...

Celal Şengör var mesela, bir tek makalesi 4500 atıf almış yüzlerce makalesi olan bir adam. Bilim insanı o, diğerleri tarikat lideri gibi kalır yanında....

Elestirirken su soruyu sor ki dinleyenler ciddiye alsin.

Ben kimim? Elestirdigim kisi kim?

Sen kimsin? Seni neden ciddiye alalim.

Mandıra filozofu bence ibretlik vaka. Eline mikrofonu alıp şov yapabilmek için ter döküyor. Git e ticaret yap, zerzevat sat başka işyap yorma kendini. Bence bu nesin de öyle. Şov yapacağım diye yola çıkmış başka bir şey yapamıyor. Ekmek parası. Basireti bağlanmış. Bu yaştan sonra e ticaretle düz ticaretle uğraşamaz. Matematik köyü bahanesiyle biraz para kazanabilir. Orada yanlış işler dönüyor kanaatindeyim. Gençleri beynini yıkıyor gibi. Neyse ki ücretsiz değilmiş garibanlar katılamayacak demektir

Mandıra filozofu bence ibretlik vaka. Eline mikrofonu alıp şov yapabilmek için ter döküyor. Git e ticaret yap, zerzevat sat başka işyap yorma kendini. Bence bu nesin de öyle. Şov yapacağım diye yola çıkmış başka bir şey yapamıyor. Ekmek parası. Basireti bağlanmış. Bu yaştan sonra e ticaretle düz ticaretle uğraşamaz. Matematik köyü bahanesiyle biraz para kazanabilir. Orada yanlış işler dönüyor kanaatindeyim. Gençleri beynini yıkıyor gibi. Neyse ki ücretsiz değilmiş garibanlar katılamayacak demektir

Gencleri dusunmeye zorluyor, matematigi sevdirmeye calisiyor.
Gencleri de zorla koye goturmuyorlar. Bu ise gonul koyanlari cagiriyorlar.

Genc akranlari denizde eglenirken o gencler kara tahtada calisiyorlar.

Garibanlari parasiz sekilde zehirleyenler var tabiki.

Ornek mi?

Mikrofon/kamera karsisinda show yapanlari zehirleyenleri gorememissin. Youtube'da cubbe falan yaz.

Ülke olarak her zaman yaptığımız şey budur işte. Kişilerin fikirleri yerine, bir bütün olarak o kişileri tartışmak. Bu adamın çocuklara verdiği matematik derslerini izlediğim zaman, çocukların ne kadar katılımcı olduğunu, konuyu ne kadar iyi anlanttığını ve öğrencileri de iyi motive ettiğini rahatlıkla görebiliyorum. "Ne işe yarar" mantığı ile bilim yapılmaması gerektiğin konusuna da tamamen katılıyorum. Muhtemelen bilim ve eğitim konusunda katıldığım başka görüşleri de vardır, ama farklı konularda kesinlikle katılmayacağım birçok görüşleri de var. Her fikri tek başına, o kişinin şahsından ayrı olarak değerlendirmek lazım diye düşünüyorum.

Profesor Dr. Ali Nesin'in kitaplari.

Popüler Matematik Kitapları
[1] Matematik ve Korku, 242 sayfa, 1.basım Amaç Yayınları 1988, 11.basım Nesin Yayınevi 2019
[2] Matematik ve Oyun, 200 sayfa, 1.basım Düşün Yayınevi 1994, 14.basım Nesin Yayınevi 2019
[3] Matematik ve Doğa, 164 sayfa, 1.basım Düşün Yayınevi 1995, 11.basım Nesin Yayınevi 2019
[4] Matematik ve Sonsuz, 242 sayfa, 1.basım İst Bilgi Üni. Yayınları 2001, 13.basım Nesin Yayınevi 2019
[5] Matematik ve Develerle Eşekler, 188 sayfa, 1.basım İst Bilgi Üni. Yayınları 2002, 9.basım Nesin Yayınevi 2019
[6] Matematik ve Gerçek, 210 sayfa, 1.basım Nesin Yayınevi 2009, 12.basım Nesin Yayınevi 2019
[7] Matematik Canavarı, 138 sayfa, 1.basım Nesin Yayınevi 2009, 13.basım Nesin Yayınevi 2019
[8] Matematik ve Sanat, 194 sayfa, 1.basım Nesin Yayınevi 2012, 8.basım Nesin Yayınevi 2019
[9] Matematikçi Portreleri, 200 sayfa, 1.basım Nesin Yayınevi 2013, 6.basım Nesin Yayınevi 2019

Yeni Başlayanlar için Matematik Kitapları
[1] Matematiğe Giriş I : Önermeler Mantığı, 120 sayfa, 1.basım Düşün Yayınevi 1994, 7.basım Nesin Yayınevi 2018
[2] Matematiğe Giriş II: Sezgisel Kümeler Kuramı, 312 sayfa, 1.basım Nesin Yayınevi 2008, 8.basım Nesin Yayınevi 2019
[3] Matematiğe Giriş III : Sayma - Kombinasyon Hesapları, 312 sayfa, 1.basım Nesin Yayınevi 2009, 8.basım Nesin Yayınevi 2019

Fen Liseleri için Matematik Kitapları
[1] Fen Liseleri İçin Matematik 1: Kümeler Kuramı 1, 82 sayfa, 2.basım Nesin Yayınevi, 2019
[2] Fen Liseleri İçin Matematik 2: Doğal Sayılar Yapısı, 122 sayfa, 1.basım Nesin Yayınevi 2017
[3] Fen Liseleri İçin Matematik 3: Tamsayılar Yapısı, 106 sayfa, 1.basım Nesin Yayınevi 2018
[4] Fen Liseleri İçin Matematik 4 : Kesirli Sayılar, 2020 yılında yayımlanacak.
[5] Fen Liseleri İçin Matematik 5 : Gerçel Sayılar, 2020 yılında yayımlanacak.

Lisans ve Yüksek Lisans için Matematik Kitapları
[1] Analiz I : Gerçel Sayı Sistemi, Diziler, Seriler , 456 sayfa, 1.basım Nesin Yayınevi 2011, 5.basım Nesin Yayınevi 2019
[2] Analiz II : Süreklilik, 346 sayfa, 1.basım Nesin Yayınevi 2015, 3.basım Nesin Yayınevi 2019
[3] Analiz III : Temel Gerçel Analiz , 2019 yılında yayımlanacak.
[4] Analiz IV : Topoloji, Metrik Uzay, Tıkızlık, Fonksiyonel Analizin Temelleri, 312 sayfa, 1.basım Nesin Yayınevi 2011, 4.basım Nesin Yayınevi 2019

Diğer Kitaplar
[1] Aziz Nesin - Ali Nesin Mektuplaşmaları : Canım Oğlum Canım Babacığım 1088 sayfa, Nesin Yayınevi, 2016
[2] Gömüyü Arayan Adam: Fotoğraflarla Aziz Nesin'in Yaşamöyküsü 176 sayfa, Nesin Yayınevi, 2012
[3] Matematik Dünyası Dergileri5000 sayfa, 42 Dergi, Türk Matematik Derneği, 2003-2013
[4] Aşk Şiirleri Ali Nesin tarafından resimlenmiştir. 176 sayfa, Nesin Yayınevi, 2007

Editörlüğünü Yaptığı Kitaplar
[1] Nazif Tepedelenlioğlu, Kim Korkar Matematikten, Nesin Yayınevi, 2007.
[2] Bekir Gür, Matematik Belası Üzerine, Nesin Yayınevi, 2011.
[3] Ali Yalman ve Gamze Özlem Demirkol, Şehrazat’ın 101 Oyunu, Cilt I, Nesin Yayınevi, 2012.
[4] Ali Yalman ve Gamze Özlem Demirkol, Şehrazat’ın 101 Oyunu, Cilt II, Nesin Yayınevi, 2012.
[5] Tosun Terzioğlu, Bir Analizcinin Defterinden Seçtikleri, Nesin Yayınevi, 2013.
[6] Imre Lakatos, Kanıtlar ve Çürütmeler, Nesin Yayınevi, 2014.
[7] Ahmet Çevik, Matematik Felsefesi ve Matematiksel Mantık, Nesin Yayınevi, 2019.

Hazırlık Aşamasındaki Kitaplar
[1] Sayıların İnşası
[2] Aksiyomatik Kümeler Kuramı
[3] Çizgeler Kuramı
[4] Sonlu Matematik
[5] Sayılar Kuramına Giriş
[6]
Cebir I – Temel Grup Teorisi

Matematiği bırakıp orkestra şefi olanlar duymuştum. Bence inat etmeye gerek yok tadında bıraksın. İllaki balık tutsun demiyorum. El sanatları başka hobiler edinebilir.

@yhe

Hani uyduruk universitelerde hocalik yapmis olsa unvani uyduruk universtelerden alsa, cakma hocalardan olsa dediklerinizi anlayacagim.

Senin matematik konusundaki seviyeni ogrenebilirmiyiz?

Demek istedigim sen kimsin ki Prof. Dr. olan bir hocayi elestiriyorsun? Daha buyuk bir profmusun? Ali hocanin hatalarini buldun da kitap mi yazdin?

Necisin?

Profun ağırlığı akademik alanda vardır. Önemli bir boşluğu doldurur. Gereklidir.
Şov işleri hoşuma gitmedi. kıl oldum hepsi o.
Yoksa matematik bilgisine bir şey diyecek kapasitem yok.

Dinlemek istedim ama ses kaydı o kadar kötü ki anlatıcının sesinden çok öksürük aksırık duyuluyor..
1.5 saat çekilmez..
Nesin in nesini eleştirdiğinizi anlamadım, somut olarak..:)

Profun ağırlığı akademik alanda vardır. Önemli bir boşluğu doldurur. Gereklidir.
Şov işleri hoşuma gitmedi. kıl oldum hepsi o.
Yoksa matematik bilgisine bir şey diyecek kapasitem yok.

Egitim hayatimiz boyunca pek cok hocadan ders aldik. Pek cogu bildigi konulari anlatamadi. Dersleri zorlastirdi.

Ali hocanin bu videosunu begenmemis olabilirsiniz. (Bu videosunda cekim kalitesi olarak gercekten kotu) Fakat yuzlerce videosu var. merak ettiginiz ve gecmiste ogrenemediginiz bir konuyu bir de ondan dinleyin.

Esprileri, sakalari vs derken bir bakiyorsun ulan anlamadigim sey bu muymus ne basitmis.

(Wow factor)

Show kismi hocanin bilecegi sey.

Ali Nesin show yapiyorsa asagidaki hocalar ne yapiyor acaba?

(Profesör Tatiana Erukhimova. Texas universitesi)

------------------

(Profesör Walter Lewin. MIT)

Bu showmanlerde isi birakip elisi hobyleriyle ugrassinlar o zaman.

Benim bildiğim Ali Nesin Yale üniversite doktora yapmış bir matematikçi. Yale Üniversitesinde 2 sene çaycı olarak çalışsan zaten dünyanın her yerinde iş yapacak hale gelirsin.

Eğitmen bir kimliği var ve bunu kendi okulunda devam ettirmiş. Adamın Mandıra Filozofu olduğuna ya da olmadığına dair gibi bir iddiası vardıda ben mi kaçırdım?

Bazı görüşlerim uyuşmuyor orası ayrı ama bu adamdan matematik dersi almayı kesinlikle çok isterim.

Rus yazarlar inanilmaz kitap yaziyorlar, neden acaba, aklima soguk hava geliyor. :gulus1: Sogukta disarida cikamadilar oturdular evde dusunmeye basladilar deli gibi.

Japonlar depreme dayanikli evler yapmayi ogrendiler, neden? Zirt birt sallanirsan kafa artik o ihtiyaca yonelmeye baslar.

Yakutistanda yazin sicaklik -25℃ , bizim burdan giden insanlar orda donduklarini dile getiriyor, ustundeki elbiseyle kalorifere sariliyor. :yerlereyat1:

Ali Nesin in din konusundaki dusunceleri hosuma gitmese de, yillardir matematik ogretmek icin cabaladigini, youtube da onlarca videosu ve herkesin paylasimina acmis olmasi, aslinda derdinin kitap olmadigini , derdinin egitim oldugunu gosteriyor. Hatta bazi videolarinda Tubitak in Matematik Dunyasi kitabindan hatirladigim bir Geometri hocasinin Altin oran konusunu anlattigi video dahi vardi. Suan link koyayim dedim bulamadim, ya da anlasamadilar, ver video mu kardesim oldu, bilemem. Adamin dediginin egitim olduguna inaniyorum, ancak bence yanlis yaptigi bir sey var.

Bir ara bizi kamp a goturduler, gram kiz yok, kendi icimizde ne kadar cok eglendigimizi ve egitim gordugumuzu anladim. O gun aklima kadin ile erkegin bir arada egitim gormesinin ne kadar zararli oldugu geldi. Egitim bence tam olarak cinsiyetleri ayirarak saglanir. Hatta calisma ortaminda dahi. Yani yapilacak egitimde ve is te ileri gitmek isteniyorsa bu gecerli bence. Artik adini siz ne koyarsaniz koyun.:gulus2: Erkek bilim adamlarinin 50 yasindan sonra niye daha uretken olduklarini biraz dusunmek lazim.:winktongue1: Biraz takip edilirse dunya da , bunun boyle oldugunu kabul eden yabancilarda gorulecektir. Din ile alakali soylemedim.

Ihtiyacin varsa yapiyorsun, kendi pisligin tadina bakip, bilim adina konusan adaminda bir suru sacma muhabbeti var. Ali Nesinin de oyle videolarinda oyle anlar gordum ki bu aslinda namaz bile kiliyorda bize mi gostermiyor dedim :saril:

Yani bir sey oluyorsa gercekten ihtiyactan olmustur. Yani adam pisliginin tadini merak etmis bakmis. Bir kizin etegini kaldirip nasil tokat attigini anlattiginida duyduk. Pisligini ye millete anlat, kiza yaptiginin taciz olmadigini bir sekilde anlat. Daha bir suru bu sekil anlatilanlar var. Bunun bilim le baglantisi nedir? Ben cozemiyorum. Hatta bu bilim in kiz-erkek birlikte yapilmamasinin gerektiginin bile gostergesi bence.

Ali Nesin isini yapiyor, keske kadin erkege ayri egitim vermeyi basarabilseydi derim. Onu asla yargilayamam.

Walter Lewin çok iyi gerçekten. Ne yazık yi youtube'dan ElectroBOOM ile Faraday kanunları konusunda atıştı ve tepeden bakan tavırları nedeniyle birçok insanın saygısını kaybetti. Ama onun MIT ders videolarını arada bir seyrederim ve o okulda okuyanların ne kadar şanslı olduğunu düşünürüm hep.

Adami surekli ovuyorum ama bence hak ediyor.

Bir videosu var. Matematik ogretmenlerini toplamis sunum yapiyor. (Show yapiyor)

Bir suru konu uzerine konusuyor. Bir konu da sonsuz basamakli sayilarin toplami uzerine konusuyor. Toplamda 1 yada 2 saatlik bir video.

Fakat videoda oyle bir 5 dk var ki benim icin donum noktasi. Bana gore onemli olan o 5dk. Baskasina gore bastan sona zirvalik yada show.

Cimbizla cekebilmek alacagini almak onemli.

Bazilari elestiriyor hic sema vermiyorsun hic kod vermiyorsun.

Sir gibi saklanan teknoljiler var. 3-5 firmanin elinde. Videolarinda tanitim/reklam yapiyorlar.
Videoda oyle bir kare yakaliyorsun, sadece 100ms lik tek bir kare. Adamin kafasinda simsekler caktiriyor.

Sadece ne kapabilirime odaklanin.

1 gram seker alabilmek icin bazen 1kg keciboynuzu yemek gerekebilir.

Benim birini elestirmem için astronot olup CERN de çalışmam gerekmiyor. Neden sonuç ilişkisi kuruyorum direkt.

Sizler şirinceye gittiniz mi hayatınızda, ben 400'den fazla kez gittim, çok güzel şarapları var, şirin bir köy. Giderseniz gözleme yiyin mutlaka. Ama buralara girip, amerikan tarikatlari gibi yaşlı tonton bir amcayı pohpohlamaya gerek yok.

Ha bir de şarap yapımını da bilmem, ama ekşimiş, buruşmuş, aslında sirke olan şarabın kokusunu 100 metreden tanırım...

Walter Lewin tacizci çıktı bilmiyorsunuz sanırım hatta okulundan atıldı, emekliliği geldiginde son bir ders için çağrıldı okula. Onda bile yüzlerce tepki topladı.

Bak bu da nesinin direkt kendi cümlesi.

"" Kadının bedeni, isterse çocuğunu aldırır, istemezse aldırmaz, kadın ne isterse o olur" argümanının beş para etmediğini biliyorsunuz değil mi?"

Sonra tepkiler gelince şunu yazmış.

"
Ben sadece argümanın beş para etmediğini söyledim. Kadının ya da erkeğin çocuk aldırma hakkı konusunda herhangi bir kelam etmedim. Kafa bu kadar. Daha fazlasını algılayamıyor. Eldeki malzeme bu. Pek zavallısınız. Bir fikrin doğru olması başka, o fikrin doğru argümanlarla savunulması başka. Bir daha ve üstüne basa basa söyleyeyim: "Benim bedenim, söz hakkı benim" argümanı beş para etmez.

Madem öyle çocuk aldırma konusunda fikrimi söyleyeyim.

Bir defa toplum (bence) yanlış organize edildiğinden, yanlış şekillendiğinden, mutlak bir yanıt olamaz. Eğer toplum başka türlü oluşsaydı, bu sorunun bambaşka bir cevabı olurdu. Ama bu tür incelikleri kaç kişi anlayabilir ki?

Toplumun oluşumunun bu hâliyle ben kadının çocuk aldırabilmesinden yanayım. Bu fikre de 40 küsur yılda geldim. Sizin gibi atıp tutmadım, mahallemin etkisinde kalmadım. Bağımsız bir birey olarak düşündüm ve bu sonuca vardım."

Mikro, sizin akrabalık var mı bu adamla, üslup baya benziyor. Bana niye kitaplarını yazıyorsun, çok mu zor kitap yazmak bu dönemde. Yapmayın alahsen, prof prof prof diye geciniyorsa bir insan uluslararası yayınlarına bakarsın...

Hemen topluma üstten bakma, bir şeyleri yorumlama ihtiyacı, U dönüşler vs vs...

Şu üstten bakan, hepimiz eşit olmalıyız, kafanızı çalıştırın diyen adamlara bir bakın. Hayvan çiftliği gibi, hepsi eşitliğin yılmaz savunucusu ama baksan herkes eşit o daha eşit olmak ister...

Geçiniz...

Düşüncelerinin çoğu uymasa da, bilim alanında Celal Şengör'ü verdim örnek. Bilim insanı bunlardır. Yer bilimlerinden zerre anlamam ama adamin atıf aldığı yayınlara düğme iliklersin. 100 sene sonra dünya Ali Nesin'i değil Celal Şengör'ü hatırlayacak...

Neyse, yine uyuşmadık, ama eşitiz dimi sorun yok :D

Cok begendigin Celal Sengor asil showman. Adam bilsin bilmesin ahkam kesiyor. Hic mi TV deki konusmalarini ve videolarini izlemedin.

Tamam kendi bransinda cok iyi. Ama matematik kim sen kim. Elektrik kim sen kim. Bir kac kez matematik ve elektrik konusunda sacmaladigina tanik oldum.

Bir kere yanindakine sozhakki vermiyor ki. Ota boka atliyor. Konusturmuyor.

Iyice zirvalamaya basladin. Sana sarap ya da cocuk aldirma konusunda soru sorduk mu? Ne alaka.
Erken bunama belirtileri bunlar.

Yeni sezonda Fluke bitti Celal başladı. :yerlereyat1:

Mikro arada B12 baktırıyorum gri madde daha ihanet etmedi bana ama elbet zaman acimicak hic bir kimseye.

Kimse demedi, hani o çok övdüğünüz adamları bilin istedim ben. Yaş 50 ama internet arşivi taramakta iyiyim bence akranlarıma göre :D

1 Fluke
2 Celal Şengör
3 CufCufcu Hoca :D

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,879
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back